Mirziyoyev Qozog‘iston Bosh vazirining birinchi o‘rinbosarini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun, 4-may kuni Qozog‘iston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari, Ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiya hamraisi Asqar Maminni qabul qildi.
Davlat rahbari mehmonni qutlar ekan, O‘zbekiston-Qozog‘iston hukumatlararo komissiyasi samarali faoliyat ko‘rsatayotgani va amaliy natijalar berayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Ikki davlat Bosh vazirlarining birinchi o‘rinbosarlari raislik qilayotgan komissiya bugungi kungacha 17 majlis o‘tkazdi, jumladan, oxirgi majlis joriy yilning mart oyida Ostonada bo‘lib o‘tdi. 4-may kuni Toshkentda komissiya hamraislari amaliy muzokaralar o‘tkazdi.
Uchrashuvda Prezident savdo-iqtisodiy, investitsiya, transport-kommunikatsiya, gumanitar va boshqa sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish, istiqbolli loyiha va dasturlarni birgalikda amalga oshirish muhim ekanini ta’kidladi.
O‘z navbatida, Asqar Mamin davlatimiz rahbariga samimiy qabul uchun chuqur minnatdorlik bildirib, Qozog‘iston oliy darajada erishilgan kelishuvlarning so‘zsiz va o‘z vaqtida ijrosini ta’minlash maqsadida qardosh mamlakatlarimiz o‘rtasidagi keng ko‘lamli sheriklikni yanada rivojlantirish va mustahkamlashga tayyor ekanini qayd etdi.

Президент Республики Узбекистан принял первого заместителя Премьер-министра Республики Казахстан
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев сегодня, 4 мая принял первого заместителя Премьер-министра Республики Казахстан, сопредседателя Совместной межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству Аскара Мамина, находящегося в нашей стране с визитом.
Приветствия гостя, Глава нашего государства особо отметил эффективную деятельность узбекско-казахстанской Межправительственной комиссии и выразил удовлетворение практическими результатами её работы.
Комиссия, возглавляемая первыми заместителями Премьер-министров двух стран, к настоящему времени провела 17 заседаний, в том числе последнее – в марте этого года в Астане. Сегодня в первой половине дня в Ташкенте проведены рабочие переговоры сопредседателей Комиссии.
В ходе встречи Президент Республики Узбекистан подчеркнул важность дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества и совместной реализации перспективных проектов и программ в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, гуманитарной и других сферах.
В свою очередь, Аскар Мамин выразил глубокую благодарность Главе нашего государства за тёплый приём и подтвердил готовность казахстанской стороны к развитию и углублению полномасштабного партнёрства между двумя братскими странами в целях безусловной и своевременной реализации договорённостей на высшем уровне.