Prezident Shavkat Mirziyoyev 23-aprel kuni Samarqand shahrida amaliy tashrif bilan O‘zbekistonda bo‘lib turgan Rossiya Federatsiyasi tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuv avvalida yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Suhbatda O‘zbekiston-Rossiya do‘stlik, keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish nuqtai nazaridan yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Barcha yo‘nalishlarda faol muloqotlar va sermahsul almashinuvlar olib borilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash va investitsiyalar hajmi oshmoqda. Hududlar va yetakchi sanoat korxonalarining kooperatsiyasi kuchaymoqda. Madaniyat, san’at, fan, ta’lim, sog‘liqni saqlash, sport va turizm sohalaridagi hamkorlik kengayib bormoqda.

23 апреля в городе Самарканде Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Российской Федерации во главе с министром иностранных дел Сергеем Лавровым, пребывающим в нашей стране с рабочим визитом.
В ходе беседы были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-российских отношений дружбы, всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества в контексте практической реализации договоренностей на высшем уровне.
С удовлетворением отмечены активные контакты и плодотворные обмены по всем направлениям. Растут объемы товарооборота и инвестиций. Усиливается кооперация регионов и ведущих промышленных предприятий. Расширяется взаимодействие в области культуры, искусства, науки, образования, здравоохранения, спорта и туризма.
Состоялся также обмен мнениями по аспектам региональной и международной повестки, представляющим взаимный интерес.