Putin urushni to‘xtatib turishga buyruq berdi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin Mudofaa vazirligiga Rojdestvo bayrami munosabati bilan maxsus harbiy operatsiya zonasida butun o‘zaro to‘qnashuv chizig‘i bo‘ylab o‘t ochishni to‘xtatish rejimini joriy etish bo‘yicha topshiriq berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, o‘t ochmaslik rejimi 6-yanvar kuni 12:00 dan 7-yanvar 24:00 gacha amal qiladi. Qayd etilishicha, bunday qaror Patriarx Kirill tegishli iltimos bilan chiqqanidan keyin qabul qilingan.
«Pravoslavlikni tan olgan ko‘plab fuqarolar jangovar harakatlar sodir bo‘layotgan hududlarda istiqomat qilayotganidan kelib chiqib, Masihning tug‘ilgan kuni munosabati bilan biz Ukraina tomonini o‘t ochishni to‘xtatishga va ularga Rojdestvo arafasida, shuningdek, bayram kuni marosimlarda qatnashish imkoniyatini berishga chaqiramiz», – deyiladi xabarda.
Xabar e’lon qilingach, ko‘p o‘tmasdan Ukraina prezidenti devoni rahbari maslahatchisi Mixail Podolyak Rossiya prezidenti Vladimir Putinning Rojdestvo kunida maxsus operatsiya zonasida o‘t ochishni to‘xtatish taklifiga javob berdi.
«Rossiya bosib olingan hududlarni tark etishi kerak – shundan keyingina u vaqtinchalik sulhni boshlaydi», — dedi Podolyak.
Ma’lumot uchun, kecha 5-yanvar kuni Moskva va Butun Rus patriarxi Kirill pravoslavlar Rojdestvo bayramini tinchlikda nishonlashlari uchun Ukraina va Donbassda sulh tuzishga chaqirdi.

Путин поручил ввести режим прекращения огня в Украине
Президент России поручил министру обороны Шойгу ввести с 12.00 6 января до 00.00 7 января режим прекращения огня по всей линии боевого соприкосновения с Украиной.
«Учитывая обращение святейшего патриарха Кирилла, поручаю министру обороны Российской Федерации ввести с 12.00 6 января до 00.00 7 января режим прекращения огня по всей линии боевого соприкосновения сторон на Украине», — сообщила пресс-служба Кремля со ссылкой на указание главы государства.
Путин также призвал Киев объявить режим прекращения огня, чтобы дать возможность верующим посетить службы в рождественский сочельник, а также в день Рождества.
«Исходя из того, что в районах боевых действий проживает большое количество граждан, исповедующих православие, призываем украинскую сторону объявить режим прекращения огня и дать возможность им посетить службы в рождественский сочельник, а также в день Рождества Христова», — говорится в указании Путина.