Qoraqalpog‘istonning bir qator amaldor shifokorlari sud qilinadi
![Qoraqalpog‘istonning bir qator amaldor shifokorlari sud qilinadi](http://static.xabar.uz/crop/2/5/720_460_95_2554613751.jpg)
Qoraqalpog‘iston hududiy perinatal markazi bo‘lim boshlig‘i bo‘lib ishlagan A.D., Qoraqalpog‘iston perinatal markazi neonatolog shifokori bo‘lib ishlagan S.R. va Qoraqalpog‘iston patologiya-anatomiya byurosi patologiya-anatom shifokori K.G. Jinoyat kodeksining 116-moddasi 3-qismida ko‘rsatilgan jinoyatni sodir etganlikda ayblangan.
Hozirgi vaqtda jinoyat ishlari bo‘yicha Nukus shahar sudi tomonidan ko‘rib chiqilmoqda.
Gap shundaki, Nukus shahrida yashovchi fuqaro N.Yu.ning 2021 yil 14 fevralda tug‘ilgan qiz jinsli chaqalog‘i oradan bir kun o‘tib, Qoraqalpog‘iston hududiy perinatal markazi shifokorlari tomonidan chaqaloq o‘lgani qayd etilib, patologiya byurosi xodimlariga berib yuborilgan.
Patologiya byurosi xodimlari chaqaloqning ko‘krak qafasida anotomik kesma kesgan vaqtida chaqaloqda hayotiy belgilar aniqlangan bo‘lsada, unga birinchi tibbiy yordam ko‘rsatilmasdan, Qoraqalpog‘iston perinatal markazi shifokorlarini chaqirib, qaytarib berishgan.
Natijada chaqaloq o‘z vaqtida zarur tibbiy yordam ko‘rsatilmagani oqibatida vafot etgan. Ushbu holat yuzasidan Nukus shahar prokuraturasi tomonidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgandi.
Jinoyat ishining dastlabki tergov harakatlari davomida tayinlangan komissiyaviy sud-tibbiyot ekspertizasining xulosasida fuqaro N.Yu.ning chaqalog‘i o‘limiga amaldagi standartlarga muvofiq reanimatsion yordam-o‘pkaning sun’iy ventilyasiyasi, surfaktant va lozim darajada qarov o‘tkazilmagani hamda patologo-anatomik tadqiqot maqsadida tirik chaqaloqda o‘tkazilgan anatomik kesma-jarohat sabab bo‘lgani, standartlarga muvofiq davo muolajalari o‘tkazilgan takdirda chaqaloq hayotini saqlab qolish imkoni bo‘lgani ko‘rsatib o‘tilgan.

Новорождённая девочка в Нукусе погибла после того, как её ошибочно признали умершей и отправили в морг
Жительница Нукуса Н.Ю. 14 февраля 2021 года родила девочку. На следующий день, 15 февраля, в 9:15 врачи Областного перинатального центра Каракалпакстана констатировали смерть ребенка и в 10:15 передали его в патологоанатомическое бюро, сообщает пресс-служба прокуратуры Каракалпакстана.
Когда патологоанатом произвел анатомический разрез грудной клетки, у ребенка появились признаки жизни. Однако в патологоанатомическом бюро девочке не оказали первой помощи, вызвали врачей из перинатального центра и вернули ребенка им.
Младенец скончался в результате несвоевременного оказания необходимой медицинской помощи.
Прокуратура Нукуса 6 апреля того же года возбудила уголовное дело по части 3 статьи 116 (Ненадлежащее исполнение своих профессиональных обязанностей, повлекшие по неосторожности смерть человека / наказывается ограничением свободы от 2 до 5 лет или лишением свободы до 5 лет) Уголовного кодекса Узбекистана.
Согласно заключению судебно-медицинской экспертизы, проведенной 26 октября 2021 года в ходе предварительного следствия по уголовному делу, причиной смерти ребенка стал анатомический надрез, проведенный наживую, и непроведение искусственной вентиляции легких во время реанимации. Экспертиза также показала, что младенец мог бы выжить, если бы получил медицинскую помощь в соответствии со стандартами.
Обвиняемыми по уголовному делу проходят А. Д., заведующий отделением реанимации новорожденных Областного перинатального центра Каракалпакстана, С. Р., врач-неонатолог перинатального центра Каракалпакстан, и К. Г., патологоанатом патологоанатомического бюро Каракалпакстана.
В декабре 2021 года предварительное следствие по уголовному делу завершено, в этот же день материалы уголовного дела представлены подсудимым для ознакомления и направлены в Нукусский городской суд по уголовным делам.