«Qo‘yliq» bozori buzilishi yana rad etildi
«Qo‘yliq» bozorini shahar ehtiyojlari uchun olib qo‘yish masalasida Toshkent shahar hokimligi munosabat bildirib, bozor buzilmasligini aytgan.
«Qo‘ylik» dehkon bozorining to‘liq hududi davlat va jamiyat ehtiyojlari uchun olib qo‘yilishi ko‘zda tutilmagan. Asosiy kirish joyi oldidagi avtoturargoh hududining bir qismi va bir nechta vaqtincha savdo qurilmalarining o‘rni qurilish jarayoniga jalb etiladi. Bunda, asosiy bino va savdo rastalarining aksariyati o‘z joyida qoladi. Loyihaga ko‘ra, jalb etiladigan hududning umumiy maydoni 10 ming kv.metr atrofida bo‘ladi», deyiladi xabarda.
Aytilishicha, ishlar yakunidan so‘ng, bozorlarning avtoturargohi xavfsizlik talablarini hisobga olgan holda tegishli ruxsatnoma bo‘lsa, ko‘prik va yondosh yo‘llarning tayanch inshootlari ostida joylashtirilishi mumkin.
Ushbu yer maydonlari yo‘l o‘tkazgich, Bektemir yo‘lidan TXAYga va TXAYdan Bektemir yo‘liga (Farg‘ona yo‘lining davomi) tushuvchi yo‘llar qurilishi sababli davlat va jamoat foydasiga jalb etilayotgani bildirilgan.
Avvalroq «Qo‘yliq» dehqon bozori va unga tutash ulgurji savdo maydoni boshqa manzilga ko‘chirilishi haqida Toshkent shahar hokimligi xabar bergandi.
So‘ng bozorchilar yo‘lni to‘sib qo‘ygach, «Qo‘yliq» bozori direktorining xavfsizlik bo‘yicha o‘rinbosari Qodirjon Normirzayevga ko‘ra, bozor buzilishi yoki ko‘chishi haqida xat yoki og‘zaki topshiriq berilmaganini aytgandi.

Рынок «Куйлюк» сносить не будут – хокимият Ташкента
Ранее Xabar.uz сообщал об изъятии рынка «Куйлюк» для нужд государства. Пресс-служба хокимията Ташкента прокомментировала данную информацию.
Сообщается, что в рамках работ, полное изъятие территории продуктового рынка «Куйлюк» не предусмотрено. Будет привлечена часть парковочной зоны перед главным входом и часть временных торговых рядов рынка. При этом, основное здание и большая часть рядов затронуты не будут. Согласно проекту общая площадь изъятия составит около 10 тыс кв.м.
Вещевой рынок «Куйлюк» также не будет изъят полностью. Тут к работам также будет привлечена парковочная зона и несколько временных конструкций с компенсацией владельцам. Основной павильон также тронут не будет. Общая площадь вместе с парковочной зоной составит 6,3 тыс.кв.метров.
После завершения работ, парковочная зона рынков может быть расположена под опорными конструкциями моста и съездов, при наличии соответствующего разрешения с учётом требований безопасности.
«Приведенная в СМИ таблица отражает лишь общую информацию об объектах, и не свидетельствует об их сносе. Площадь изымается в связи со строительством развязки, съездов с Бектемирского шоссе на ТКАД и с ТКАД на Бектемирское шоссе (продолжение улицы Фаргона Йули)», - подчеркнули в хокимияте.