Vazirlar Mahkmasining 2022 yil 3 oktyabrdagi 558-sonli qarori bilan 2022/2023 o‘quv yilidan boshlab davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida o‘quvchilar uchun tasdiqlangan shakllardagi yagona maktab formasini joriy etish talabi rasman bekor qilindi.
Avvalroq Xalq talimi vaziri yangi o‘quv yilida ota-onalar uchun yagona formani xarid qilishga majburiy talab qo‘yilmasligi va maktabga yagona formada kelmagan o‘quvchilarga nisbatan hech qanday e’tirozlar bildirilmasligini ma’lum qilgandi.
Bunga qadar esa, Hukumat qaroriga ko‘ra, 2022/2023 o‘quv yilidan davlat maktablarida o‘quvchilar uchun maktab formasi to‘liq joriy etilishi aytilgandi.

В Узбекистане отменили единую школьную форму
В Узбекистане отменили единую школьную форму. Соответствующее постановление подписал Кабинет Министров.
Согласно документу, начиная с 2022/2023 учебного года в государственных общеобразовательных учреждениях официально отменяется требование по введению единой школьной формы.
Напомним, что в перед началом учебного года министр народного образования Бахтиёр Саидов заявлял, что единая школьная форма будет поэтапно внедряться до 2025 года.
Сообщалось, что с сентября 2022 года перед родителям не будет ставиться обязательное требование о покупке единой школьной формы и в отношении школьников, которые пришли в школу без единой школьной формы, никакие претензии не будут предъявляться.