Samarqandda 8-sinf o‘quvchisi ona bo‘ldi
Aniqlanishicha, Samarqand viloyatidagi maktabning 8-sinf o‘quvchisi, voyaga yetmagan (2009-yilda tug‘ilgan) P.Z. 2023-yil avgust oyida o‘ziga avvaldan tanish bo‘lgan, 2006-yilda tug‘ilgan Sh.E. bilan yaqin munosabatda bo‘lgan va may oyida chaqaloq dunyoga keltirgan.
Bolalar ombudsmani bergan ma’lumotga ko‘ra, holat yuzasidan (voyaga yetmagan qizning yoshidan kelib chiqib, ariza bilan murojaat qilinmagan bo‘lsada) tuman IIB tomonidan JKning 128-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Idora, o‘z navbatida, bunday toifadagi jinoyat ishi doirasida voyaga yetmagan jabrlanuvchi shaxsiga oid bo‘lgan boshqa ma’lumotlarni oshkor qilish va tarqatish qonunan taqiqlanganini hamda bola manfaatlariga zid ekanligini eslatib o‘tmoqda.

В социальных сетях начала распространяться информация о случившемся в Самаркандской области: восьмиклассница стала мамой, сообщает пресс-служба детского Омбудсмана.
Согласно уточненным данным, инцидент произошел 6 мая. Девушке 2009 года рождения удалось родить сына от парня 2006 года рождения, который обучается в другой школе. На текущий момент молодая мама находится в больнице под наблюдением медицинского персонала.
Хотя заявление не было подано, учитывая возраст несовершеннолетней девочки, районное УВД решило возбудить уголовное дело по части 1 статьи 128 ("Половое сношение с лицом, не достигшим шестнадцати лет"). В настоящее время ведется расследование.
Ведомство, в свою очередь, напоминило, что раскрытие и распространение иной информации о несовершеннолетнем потерпевшем в рамках уголовного дела данной категории запрещено законом и противоречит интересам ребенка.