Ijtimoiy tarmoqlarda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligining hududiy bo‘limlari xodimlari ishtirokida «Zoom» platformasi orqali videomajlis bo‘layotgani va unda Samarqand viloyati Kattaqo‘rg‘on tumanidan ishtirok etayotgan xodimning ayol kishini tizzasiga o‘tqizib olgan holida ishtirok etgani aks etgan surat tarqaldi.
Vazirlik mazkur holatga o‘z munosabatini bildirib, uni «davlat xizmatchisining odob-axloq qoidalariga zid» deb atadi va ushbu xodimlar bilan mehnat shartnomasi bekor qilinganini bildirdi.
«Vazirlik o‘z tizimida xizmat intizomi va odob-axloq qoidalari buzilishiga nisbatan mutlaqo murosasizlik prinsipiga amal qiladi», – deyiladi vazirlik munosabatida.

В социальных сетях распространилось фото с видеосовещания, проводимого через платформу Zoom с участием сотрудников региональных отделов Министерства занятости и сокращения бедности. На снимке видно, как один из участников из Каттакурганского района Самаркандской области участвует в совещании, усадив женщину на коленях.
Министерство прокомментировало данную ситуацию, назвав её «противоречащей нормам этики государственного служащего», и сообщило, что трудовые договоры с этими сотрудниками были расторгнуты.
«Министерство придерживается принципа нулевой терпимости к нарушениям служебной дисциплины и этических норм в своей системе», — говорится в заявлении ведомства.