Prezident Shavkat Mirziyoyev Farg‘onaga tashrifi doirasida «Ekokerama» mas’uliyati cheklangan jamiyatida bo‘ldi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Davlatimiz rahbari yurtimiz foydali qazilmalarga boyligi, lekin ular asosida tayyorlanadigan materiallar katta miqdorda chetdan keltirilayotganiga e’tibor qaratdi.
Masalan, Andijon viloyatida kalsit, Samarqandda kvars, Toshkent viloyatida kaolin, Qashqadaryoda dala shpati va Farg‘onada dolomit xomashyosi bor. Lekin yiliga qariyb 650 ming dona santexnika tovarlari import qilib kelingan.
«Shuncha imkoniyat bo‘la turib, biz kimni boqyapmiz? Xalqimizni boqsak bo‘lmaydimi? — deya haqli savol qo‘ydi Prezident. — Mamlakatimizning har bir qarich yeri, har bir boyligi aholi jon boshiga daromadni ko‘paytirishga xizmat qilishi kerak».
«Ekokerama» yiliga 500 ming dona 20 turdagi santexnika mahsulotlari ishlab chiqarish quvvatiga ega. Ya’ni, importning aksariyat qismi o‘rnini to‘ldiradi. Bundan tashqari, mintaqamiz davlatlarida 50 million dollarlik bozor bor. Korxona quvvatini oshirib, mahsulotlarning 60 foizini eksportga yo‘naltirish rejalashtirilgan. 100 foiz mahalliy xomashyodan foydalanilishi hamda energiya tejovchi texnologiyalar qo‘llanilishi sababli «Ekokerama» mahsulotlari xorijiy muqobillariga nisbatan arzon bo‘ladi.
Korxonaning loyiha qiymati 15 million dollar. Jumladan, 11 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiya jalb etilgan. Hozirda 500 kishi ish bilan ta’minlanib, test rejimida dastlabki buyumlar tayyorlangan.
Davlatimiz rahbari bu korxonani klasterga aylantirish, karerlar ajratib berib, kamida 30 yillik xomashyo zaxirasi bilan ta’minlash zarurligini ta’kidladi. Korxonaga mahsulotlarini sotishda ko‘maklashish, xususan, qurilish materiallari bozorlarida do‘konlarini tashkil etish, davlat tomonidan qurilayotgan ob’yektlarda bu santexnika buyumlaridan foydalanish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. O‘z navbatida, kompaniya rahbariyatiga mahsulotlar nomenklaturasini kengaytirish, boshqa viloyatlarda ham shunday korxonalar ochib, yanada ko‘p yoshlarni ish bilan ta’minlash tavsiya qilindi.
Shu yerda Farg‘ona viloyatida amalga oshiriladigan investitsiya loyihalari taqdimoti o‘tkazildi. Xususan, yengil sanoatdagi proyektlar samarasida paxta tolasini qayta ishlash hajmi keskin oshadi. Joriy yil yakunida kalava ip qayta ishlash darajasi 56 foizga, kelgusi yili 71 foizga yetadi. Ilgari viloyatda jami 80 million dollarlik paxta tolasi oddiy xomashyo sifatida sotilgan bo‘lsa, bu yil qariyb 314 million dollarlik tayyor mahsulot eksport qilinadi. Bu ko‘rsatkichni 2021-yilda 540 millionga, kelgusida 1 milliard dollarga yetkazish rejalashtirilgan.

Предприятие получит поддержку и расширится до кластера (фото)
Сегодня вопросы локализации, развития конкуренции, создания рабочих мест и источников доходов составляют суть экономической политики нашего государства. Именно эти составляющие учитываются при создании предприятий.
В их числе общество с ограниченной ответственностью «Экокерама», созданное в Ферганском районе.
В ходе посещения данного производства Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что наша страна богата полезными ископаемыми, но большое количество материалов, которые могли бы производиться на их базе, ввозится из-за рубежа.
К примеру, в Андижанской области имеются залежи кальцита, в Самарканде — кварца, в Ташкентской области — каолина, в Кашкадарье — полевых шпатов, а в Фергане — доломита. Тем не менее, в Узбекистан ежегодно импортируется около 650 тысяч единиц сантехнических изделий.
У Президента возник справедливый вопрос: у нас столько возможностей, но кого мы кормим? Разве не лучше кормить свой народ? Каждая пядь земли, каждое богатство нашей страны должно служить приумножению дохода на душу населения, подчеркнул глава государства.
«Экокерама» способна выпускать в год 500 тысяч единиц сантехнической продукции и заместить значительную часть импорта. Более того, Центральноазиатский рынок сантехизделий оценивается в 50 миллионов долларов. Планируется увеличить мощности предприятия и экспортировать 60 процентов его продукции. Благодаря использованию целиком местного сырья и энергосберегающих технологий продукция «Экокерама» будет дешевле, чем зарубежные аналоги.
Проектная стоимость предприятия — 15 миллионов долларов, в том числе 11 миллионов долларов прямых инвестиций. В настоящее время здесь трудятся 500 человек, выпущена тестовая партия продукции.
Президент подчеркнул необходимость превращения предприятия в кластер, выделения карьеров и обеспечения его минимум 30-летним запасом сырья. Даны указания по содействию предприятию в реализации продукции, в частности, открытию фирменных магазинов на рынках строительных материалов, использованию сантехнических изделий «Экокерама» на объектах, строящихся государством. В свою очередь, компании рекомендовано расширить ассортимент продукции, открыть аналогичные предприятия в других регионах и трудоустроить больше молодежи.
Здесь же прошла презентация инвестиционных проектов, планируемых к реализации в Ферганской области. Так, в результате таких, намеченных в легкой промышленности, объем переработки хлопкового волокна резко возрастет. В текущем году уровень переработки пряжи достигнет 56 процентов, а в следующем - 71 процента. Прежде заготовленное регионом хлопковое волокно на 80 миллионов долларов продавалось как обычное сырье, но в этом году намечено экспортировать готовую продукцию на сумму около 314 миллионов долларов. Предполагается увеличить этот показатель до 540 миллионов в 2021 году и до 1 миллиарда долларов в будущем.