Shavkat Mirziyoyev ulkan bog‘ barpo etish loyihasi bilan tanishdi
Ulardan biri — Toshkent viloyatining Qibray tumanida, «Toshkent-Sharqiy» aerodromi yaqinida 155 gektarlik bog‘ barpo etish loyihasi. Uni ishlab chiqishda dunyo megapolislaridagi mashhur parklarning landshafti, qulayliklari o‘rganilgan. Bu bog‘ faqat daraxtzor, buta va gullardan iborat o‘ziga xos dendropark bo‘lishi ko‘zda tutilgan. Bu poytaxtimiz ekologiyasiga katta ta’sir ko‘rsatadigan, aholi va mehmonlar sayr qiladigan «yashil hudud» bo‘ladi.
Mazkur bog‘ning yonida Olimpiya shaharchasi qurilishi rejalashtirilmoqda. Ma’lumki, Osiyo Olimpiya kengashining qaroriga ko‘ra, 2025-yilda Yoshlar o‘rtasidagi Osiyo o‘yinlari Toshkentda o‘tkaziladi. Unda qit’amizdagi 45 ta mamlakat yoshlari 20 ga yaqin sport turi bo‘yicha bellashadi.
Aytish joizki, bunday nufuzli xalqaro musobaqa O‘zbekiston tarixida birinchi marotaba o‘tkaziladi. Davlatimiz rahbari bu mamlakatimizga ko‘rsatilgan katta ishonch ekanini, ushbu musobaqaga hozirdan boshlab puxta tayyorgarlik ko‘rish kerakligini ta’kidlagan edi.
Shu maqsadda 160 gektar maydonda Olimpiya shaharchasi qurish bo‘yicha loyiha ishlab chiqilgan. Chirchiq daryosining 5 kilometrdan ziyod qismida qirg‘oqlarni tartibga keltirib, eshkak eshish bo‘yicha musobaqalar uchun zarur sharoit yaratish mo‘ljallangan. Uning bo‘ylarida esa 270 gektarlik park etilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, Qibray tumanining ushbu hududida 2 ta universitet, shifoxona, ekspo, savdo va ko‘ngilochar markaz binolari joylashtirilishi nazarda tutilmoqda.
Prezident loyihalarni sifat va qulaylik jihatidan takomillashtirish, inshootlarni qurishda jahondagi eng ilg‘or tajribalarni qo‘llash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi, deyiladi xabarda.

В Ташкентской области построят олимпийский городок и дендропарк с уникальными видами деревьев
Президент Шавкат Мирзиёев 25 февраля ознакомился с презентацией строительных проектов, которые будут реализованы в Ташкентской области. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Среди проектов - создание парка площадью 155 гектаров в Кибрайском районе Ташкентской области, рядом с аэродромом "Ташкент-Восточный". При разработке проекта использовался опыт известных парков в мегаполисах, их ландшафтные и инфраструктурные решения. Это место задумано как дендропарк с уникальными видами деревьев, кустарников, цветов и прогулочными зонами. Ожидается, что парк окажет значительное влияние на улучшение экологии в столичном регионе.
Рядом с парком планируется строительство олимпийского городка. Как известно, решением Олимпийского совета Азии местом проведения молодежных Азиатских игр 2025 года выбран Ташкент. В играх по около 20 видам спорта будут состязаться представители 45 стран континента.
Узбекистан впервые принимает данное престижное международное соревнование. Глава государства подчеркнул, что это является признаком огромного доверия нашей стране и необходимо начать тщательную подготовку к играм.
С этой целью был разработан проект строительства олимпийского городка на площади 160 гектаров. Намечено благоустроить более 5 километров набережной реки Чирчик и создать необходимые условий для соревнований по академической гребле. Вдоль гребного канала планируется создать парк площадью 270 гектаров.
Кроме того, на примыкающей территории будут размещены 2 университета, клиника, экспоцентр, торговые и развлекательные объекты.
Президент дал указания по доработке проектов с точки зрения качества и удобства, использованию передовых решений и технологий строительства.