O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining iqtisodiyot sohalarini rivojlantirish, investitsiya va tashqi savdo siyosatini amalga oshirish masalalari bo‘yicha maslahatchisi o‘rinbosari Shuhrat Xoldarovich Otaboyev aksiyadorlik tijorat Xalq banki Boshqaruvi raisi etib tayinlandi.
Shu paytgacha Boshqaruv Raisi vazifasida ishlagan Farhod Salamov esa boshqa ishga o‘tkazilgan.
Shuhrat Otaboyev 1978 yilda tug‘ilgan. Dastlab Toshkent moliya instituti, keyinchalik Yaponiyaning Siyosiy fanlar Milliy instituti hamda Prezident huzuridagi davlat va jamiyat qurilishi akademiyasini tamomlagan.
Mehnat faoliyatini 1995 yil Navoiy viloyatidagi 14-o‘rta maktabda ingliz tili o‘qituvchiligidan boshlagan. 1998 yildan boshlab Toshkent davlat texnika universiteti «Kamolot» jamoat markazida bosh hisobchi bo‘lib faoliyat yuritgan.
2001-2012 yillarda O‘zbekiston Markaziy bankida turli lavozimlarda mehnat qilgan. 2015-2017 yillarda AT Xalq banki Boshqaruvi Raisi o‘rinbosari, 2017-2018 yillarda O‘zbekiston Markaziy banki Boshqaruvi Raisi o‘rinbosari, 2018-2021 yillarda «Ipoteka bank» ATB Boshqaruvi Raisi lavozimlarida ishlagan. Joriy yil fevral oyidan buyon esa O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi o‘rinbosari vazifasida mehnat qilib kelayotgan edi.

Шухрат Отабоев назначен председателем правления «Халк банк»
Заместитель советника президента по вопросам развития отраслей экономики, реализации инвестиционной и внешнеторговой политики Атабаев Шухрат Халдарович назначен председателем правления АК «Халк банк».
Фарход Саламов, ранее занимавший эту должность, переведен на другую работу.
Шухрат Атабаев родился в 1978 году. Окончил Ташкентский финансовый институт, затем национальный институт политических наук Японии и Академию государственного и общественного строительства при президенте.
Профессиональную деятельность начал в 1995 году учителем английского языка в средней школе № 14 Навоийской области. С 1998 года работал главным бухгалтером центра «Камолот» Ташкентского государственного технического университета.
В 2001-2012 годах занимал различные должности в системе Центрального банка. В 2015-2017 годах работал заместителем председателя правления «Халк банк», в 2017-2018 годах - заместителем председателя правления Центрального банка, в 2018-2021 годах - председателем правления «Ипотека банк». С февраля текущего года занимал должность заместителя советника президента.