Shuhrat Sodiqov Germaniyada yirik kompaniyalar rahbarlari bilan uchrashdi
Kecha, 14-yanvar kuni O‘zbek-German biznes forumi doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov ishtirokida bir qator uchrashuvlar o‘tkazildi va germaniyalik hamkorlar bilan investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlar imzolandi. Bu haqda AKT vazirligi axborot xizmati xabar bermoqda.
Tadbir doirasida Germaniya bilan zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy qilgan holda, O‘zbekistonda yo‘l harakati xavfsizligini oshirish, yo‘l harakati qoidalarining buzilishi holatlariga zamonaviy foto-video qayd etish vositalarini joriy etish borasida nemis hamkorlarining ishtirokini jadallashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash sohasida investitsiyaviy loyihani amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi 2018 yil 30 oktyabrdagi 3989-son qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi mutaxassislari «ATLAS International» kompaniyalar guruhi bilan birgalikda istiqbolli vazifalarni bajarish yuzasidan yaqindan ish olib bormoqda.
Investitsiyaviy loyihani kelgusida yanada rivojlantirish va mustahkamlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, «O‘zstandart» agentligi va «ATLAS International» kompaniyalar guruhi tomonidan «O‘zbekiston Respublikasida yo‘l harakati qoidalari buzilishlarini foto-video qayd etish avtomatlashtirilgan tizimi» investitsiyaviy loyihasini amalga oshirish bo‘yicha Kelishuv imzolandi.
Biznes forum doirasida AKT vaziri Shuhrat Sodiqov AKT sohasi va boshqa yo‘nalishlarda nemis kompaniyalarining yechimlarini keng joriy etish yuzasidan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va mustahkamlash bo‘yicha «SIEMENS AG», «DETECON», «NOKIA», «GEMALTO AG» kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Germaniyaning yo‘l harakati qoidalarini ta’minlash borasida zamonaviy tizimlarni joriy qilish bo‘yicha yetakchi pozitsiyalarda ekanini hisobga olib, mamlakatimiz nemis kompaniyalari bilan uzoq muddatli, o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor.

Расширяется сотрудничество с Германией в области обеспечения общественного порядка
14 января 2019 года в рамках Узбекско-Германского бизнес-форума Министром по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиковым проведены ряд встреч и подписаны соглашения с немецкими партнерами в области реализации инвестиционных проектов.
В рамках мероприятия особое внимание уделено налаживанию сотрудничества с Германией в сфере усиления безопасности дорожного движения в Узбекистане путем применения современных IT-технологий, в активизации участия немецких партнеров во внедрении современных средств фото-видео фиксации нарушений правил дорожного движения.
Foto: Пресс-служба Мининфокома
Во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по реализации инвестиционного проекта в сфере обеспечения безопасности дорожного движения» от 30 октября 2018 года№ ПП-3989 специалистами Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и группой компаний «ATLAS International» совместно проводится тесная работа по реализации приоритетных задач.
В целях дальнейшего развития и укрепления сотрудничества в рамках реализации инвестиционного проекта между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, Министерством внутренних дел Республики Узбекистан, Агентством «Узстандарт» и группой компаний «ATLAS International» подписано Соглашение о реализации инвестиционного проекта «Автоматизированная система фото-видео фиксации нарушений правил дорожного движения в Республике Узбекистан».
В рамках бизнес форума Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиков также провел встречи с руководителями компаний «SIEMENS AG», «DETECON», «NOKIA», «GEMALTO AG» по налаживанию и укреплению сотрудничества в сфере ИКТ и других направлениях по широкому применению решений немецких компаний.
Учитывая лидирующие позиции и огромный опыт Германии по внедрению современных систем в обеспечении правил дорожного движения, наша страна заинтересована в развитии долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества с немецкими компаниями.