«Sputnik V» vaksinasi amaldorlar uchun olib kelinganmi? Ushbu savolga Sanitariya-epidemiolik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati boshlig‘i o‘rinbosari Botir Qurbonov javob qaytardi.
«Sputnik V» vaksinasi, birinchi navbatda, 65 yoshdan kattalar va tibbiyot muassasalarida kasallik bilan yuzma-yuz kelayotgan xodimlarni emlash uchun olib kelingan.
Toshkent shahrida mavjud emlash markazlariga murojaat qilayotgan ayrim shaxslar yoshi 65 yoshga yetmagani bois emlanmayotgani haqida e’tirozlar bor. Hozirgi emlash jarayonlarida ushbu yoshga yetmagan bo‘lgan shaxslarni ushbu vaksina bilan emlay olmaymiz. Keyingi bosqichda emlash kontingenti o‘zgaradi.
Hatto bu bo‘yicha bizga ham murojaat qilishdi. E’tibor bersak, ularning ko‘pchiligining yoshi 65 dan past.
Bugungi kunda Toshkentda 23 ming kishi «Sputnik V» bilan emlandi. Bugun va ertadan boshlab Respublikamizning barcha hududlariga ushbu vaksina yuboriladi».

Ботир Курбанов опроверг слухи о том, что в Узбекистане «Спутником V» прививают только чиновников
Заместитель директора Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Ботир Курбанов ответил на вопрос о том, прививают ли в Узбекистане «Спутником V» только чиновников.
«Спутник V» был доставлен в Узбекистан для массовой вакцинации, в частности для лиц старше 65 лет и медицинских работников, которые непосредственно работают с зараженными», - сказал Курбанов.
Он также отметил, что некоторые люди, которые обращаются в центры вакцинации в Ташкенте, не прививаются данной вакциной потому что им меньше 65 лет.
«В рамках текущего процесса мы не можем вакцинировать лиц моложе этого возраста данной вакциной. В дальнейшем мы намерены расширить возрастной контингент», - сказал он.
Член штаба также сообщил, что в Ташкенте «Спутником V» привились больше 23 тыс. человек. Скоро вакцинация «Спутником V» начнется во всех регионах страны.