Farg‘ona viloyatida fuqaroga suv ta’minotidan qarzdorligi mavjudligi haqida yolg‘on SMS xabarnoma yuborgan operator ushlandi.
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Farg‘ona viloyati boshqarmasi tomonidan tezkor tadbir o‘tkazilgan.
“Farg‘ona suv ta’minoti” AJ Marg‘ilon shahar filiali abonentlar bo‘limi operatori A.O. fuqaro Yo.M.ning xonadonida ichimlik suvi ta’minotidan qarzdorligi bo‘lmasa-da, aholiga qarzdorliklar haqida xabar berishda foydalaniladigan telefon raqamidan Yo.M.ning telefon raqamiga go‘yoki 9,6 mln so‘m qarzdorligi borligi haqida yolg‘on SMS xabarnoma yuborib, ushbu qarzdorlikni yopib berishi evaziga fuqarodan 9 mln so‘mni olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 25, 168-moddasi (firibgarlik) va 28, 211-moddasi (pora berish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

В Ферганской области задержан оператор, отправивший гражданину ложное SMS-уведомление о задолженности за водоснабжение.
Сотрудниками Управления Департамента при Генеральной прокуратуре по Ферганской области была проведена оперативная операция.
Оператор абонентского отдела Маргиланского городского филиала АО «Ферганаводоснабжение» А.О., несмотря на отсутствие задолженности по питьевой воде у гражданина Й.М., отправил на его номер телефона ложное SMS-уведомление с номера, используемого для уведомления населения о задолженностях, о якобы имеющейся задолженности в размере 9,6 млн сумов. В момент получения от гражданина 9 млн сумов в обмен на «погашение» этой несуществующей задолженности он был задержан с вещественными доказательствами.