«Tashabbusli byudjet»ning muqobili – «Mening yo‘lim» loyihasiga start berildi
«Tashabbusli byudjet»ning muqobili – «Ochiq byudjet» axborot portali orqali jamoatchilik fikri asosida aniqlangan ichki yo‘llarni ta’mirlashga yo‘naltirilgan «Mening yo‘lim» loyihasiga 17-apreldan start berildi.
Hukumatning 2022-yil 2-fevraldagi 49-sonli qaroriga asosan tuman va shaharlar budjetlari parametrlarida hududiy ichki yo‘llarni ta’mirlash uchun ajratiladigan mablag‘larning 50 foizi mazkur tizim orqali yo‘naltiriladi va bu «Tashabbusli byudjet» jarayonlaridan farqli o‘laroq bir yilda bir marta o‘tkaziladi.
Ushbu jarayonlar bevosita «Ochiq byudjet» axborot portali orqali amalga oshiriladi bunda, axborot portaliga ichki yo‘llarning joylashgan manzili (geopozitsiyasi), to‘liq nomlari, uzunligi, holati (asfaltlangan, ta’mirtalab) va boshqa ma’lumotlari to‘liq kiritiladi hamda fuqarolar ichki yo‘llar reyestridan geoma’lumotlar asosida tegishli ichki yo‘lni tanlash orqali o‘z takliflarini qoldirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Tuman (shahar) budjeti parametrlarida hududiy ichki yo‘llarni ta’mirlash uchun ajratilgan mablag‘larning kamida 50 foizi «Ochiq byudjet» axborot portali orqali jamoatchilik fikri asosida aniqlangan ichki yo‘llarni ta’mirlash uchun yo‘naltiriladi.
Axborot portali avtomatik ravishda ta’mirlashga doir o‘rtacha narxni va tuman (shahar) budjeti parametrlaridan kelib chiqib, har bir tuman (shahar) bo‘yicha ta’mirlanadigan ichki yo‘llarning umumiy hajmini aniqlaydi.
Axborot portali orqali jamoatchilik fikri asosida ichki yo‘llarni ta’mirlashda takliflarni shakllantirish tartibi quyidagicha:
- axborot portali orqali jamoatchilik fikri bevosita fuqarolar tomonidan bildirilgan takliflar asosida shakllantiriladi;
- axborot portali orqali takliflarni yuborish hamda ovoz berish jarayonida faqatgina voyaga yetgan fuqarolar ishtirok etishlari mumkin;
- fuqarolar har yili ichki yo‘llarni ta’mirlashga faqat bitta taklifni ilgari surishi hamda bitta taklifga ovoz berishi mumkin. Fuqarolar o‘zlari tomonidan kiritilgan taklifga ovoz berishi taqiqlanadi;
- ichki yo‘llarni ta’mirlashga doir takliflar kiritish fuqarolar tomonidan axborot portalida taqdim etilgan Ichki yo‘llar reyestridagi tegishli ichki yo‘llardan birini tanlash orqali amalga oshiriladi;
- axborot portali orqali taklif kiritish bevosita portalda ro‘yxatdan o‘tish orqali amalga oshiriladi;
- har bir tuman va shaharlarda bildirilgan takliflar bo‘yicha berilgan eng ko‘p ovozlar sonidan kelib chiqib, yuqoridan pastga qarab saralanadi.

На портале Open Budget запущен проект «Моя дорога»
На портале Open Budget, 17 апреля, запустили проект по ремонту автодорог Mening yo‘lim («Моя дорога»), сообщил хокимият Ташкентской области. В этом сезоне на эту инициативу выделят порядка 312 млрд сумов.
Согласно Постановлению Правительства №49 от 2 февраля 2022 года, 50% средств, выделяемых на ремонт территориальных внутренних дорог в параметрах районного и городского бюджетов, будут направляться через эту систему, и это будет осуществляться один раз в год, в отличие от процессов "Инициативного бюджета".
В параметрах районного (городского) бюджета не менее 50% средств, выделяемых на ремонт территориальных внутренних дорог, направляется через информационный портал "Открытый бюджет" на ремонт внутренних дорог, определяемый на основе общественного мнения.
Эти процессы осуществляются непосредственно через информационный портал "Открытый бюджет", в который полностью вносятся местоположение (геопозиция), полные названия, протяженность, состояние (заасфальтированность или необходимость в ремонте) и другая информация о внутренних дорогах. Граждане будут иметь возможность оставлять свои предложения, выбрав соответствующий внутренний маршрут, основанный на геоинформации из реестра внутренних дорог.
Информационный портал автоматически определяет среднюю стоимость ремонта и общий объем внутренних дорог, подлежащих ремонту в каждом районе (городе), в зависимости от параметров районного (городского) бюджета.
Процедура формирования предложений по ремонту внутренних дорог на основе общественного мнения через информационный портал состоит в следующем:
- через информационный портал общественное мнение формируется непосредственно на основе предложений, высказанных гражданами;
- через информационный портал можно отправлять предложения, и только совершеннолетние граждане могут участвовать в процессе голосования;
- граждане могут выдвигать только одно предложение о ремонте внутренних дорог каждый год, а также голосовать за одно выдвинутое предложение. Гражданам запрещается голосовать по внесенному ими предложению;
- внесение предложений осуществляется гражданами путем выбора одной из соответствующих внутренних дорог в Реестре, который представлен на информационном портале;
- подача предложений через информационный портал осуществляется непосредственно путем регистрации на портале;
- каждый район и город сортируются сверху вниз в зависимости от количества голосов, отданных за предложения.