TIV Qozog‘istonga boruvchilarni kuchli jaziramadan ogohlantirdi
O‘zbekistonning Olmaota shahridagi Bosh konsulxonasi ma’lumotiga ko‘ra, Qozog‘iston sinoptiklari ogohlantirishicha, 1-iyul kuni Qizilo‘rda viloyatida va Turkiston viloyatining ayrim joylarida harorat 45-47 darajagacha ko‘tariladi. Kuchli jazirama Olmaota, Jambul viloyatlarida, Qo‘stanay va Qarag‘andi viloyatlarining ayrim joylarida kutilmoqda. Shuningdek, Qizilo‘rda, Turkiston, Jambil viloyatlarida, Aqto‘be, Qo‘stanay, Olmaota viloyatlari ayrim joylarida favqulodda yong‘in xavfi saqlanib qolmoqda.
Shu munosabat bilan Tashqi ishlar vazirligining Konsullik-huquqiy departamenti Qozog‘istonga yo‘l olgan yoki ko‘rsatilgan viloyatlarida bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolariga tegishli ehtiyot choralarini ko‘rishni tavsiya qiladi.
Konsullik-huquqiy departamenti Qozog‘istonda bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolari zarur hollarda O‘zbekistonning Nur-Sulton shahridagi elchixonasi (Nur-Sulton shahri, Aqmo‘la, Shimoliy Qozog‘iston, Pavlodar, Qostanay va Qarag‘anda viloyatlari, tel.: +7-717-295-42-52), Aktau shahridagi Bosh konsulxona (Aqto‘be, Atirau, G‘arbiy Qozog‘iston va Mangistau viloyatlari, tel .: +7-729-277-71-17), Olmaota shahridagi Bosh konsulxonaga (Olmaota shahri, Chimkent shahri, Olmaota viloyati, Sharqiy Qozog‘iston, Turkiston, Jambil va Qizilo‘rda viloyatlari, tel.: +7-727-291-11-78) murojaat qilishlari mumkinligini eslatadi.

МИД предупредил узбекистанцев о сильной жаре в Казахстане
Синоптики Казахстана предупреждают, что 1 июля в Кызылординской, местами в Туркестанской областях ожидается повышение температуры до 45-47 градусов. Сильная жара ожидается в Алматинской, Жамбылской, местами в Костанайской и Карагандинской областях. Также в Кызылординской, Туркестанской, Жамбылской, местами в Актюбинской, Костанайской, Алматинской областях местами сохраняется чрезвычайная пожарная опасность, сообщает Генеральное консульство Узбекистана в городе Алматы.
В этой связи Консульско-правовой департамент МИД рекомендует гражданам Узбекистана, выезжающим или находящимся в указанных регионах Казахстана, предпринимать соответствующие меры предосторожности.
Консульско-правовой департамент напоминает, что граждане Узбекистана находящиеся в Казахстане при необходимости могут обратиться в Посольство Узбекистана в г.Нур-Султане (г.Нур-Султан, Акмолинская, Северо-Казахстанская, Павлодарская, Костанайская и Карагандинская области, тел.: +7-717-295-42-52), Генконсульство в г.Актау (Актюбинская, Атырауская, Западно-Казахстанская и Мангистауская области, тел.: +7-729-277-71-17), Генконсульство в г.Алматы (г.Алматы, г.Шымкент, Алматинская, Восточно-Казахстанская, Жамбыльская, Кызылординская и Туркестанская области, тел.: +7-727-291-11-78).