Toshkent viloyati uchun 4,7 milliard dollarlik yangi dastur shakllantirildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyati iqtisodiyotini rivojlantirish, yangi korxonalar va ish o‘rinlari yaratish bo‘yicha dolzarb vazifalarni belgilab berdi. Bu haqda davlat rahbarining matbuot xizmati xabar bermoqda.
2019-2020-yillar uchun umumiy qiymati 39 trillion 833 milliard so‘m (4,7 milliard dollar) bo‘lgan 784 ta investitsiya loyihasidan iborat yangi hududiy dastur shakllantirilgani qayd etildi. Ularning 15 tasi davlat ahamiyatiga ega yirik loyiha bo‘lsa, 769 tasi xususiy biznes va investorlar ishtirokida amalga oshiriladi.
Ro‘yxatdan o‘tgan kichik biznes sub’yektlarining 17 foizi ishlamayotgani, Angren shahri va Chinoz tumanida bu ko‘rsatkich 30-33 foizni tashkil etishi tanqid qilindi. Ularning faoliyatini tiklash, o‘z biznesini boshlamoqchi bo‘lgan oilalarga «Har bir oila – tadbirkor» dasturi doirasida joriy yilda 350 milliard so‘m imtiyozli kreditlar ajratish bo‘yicha topshiriq berildi. Talab bo‘lsa, yana qo‘shimcha mablag‘ ajratiladi.
— Nima uchun oilaviy tadbirkorlik, uylarda parrandachilik, chorvachilik, tomorqachilik bo‘lsin deyapmiz. Odamlarning daromadi oshishi, to‘lov qobiliyati yuqori bo‘lishi kerak, — dedi davlatimiz rahbari.

Для Ташкентской области сформирована новая программа на 4,7 миллиарда долларов
Президент Шавкат Мирзиёев определил актуальные задачи по развитию экономики Ташкентской области, организации новых предприятий и рабочих мест, сообщает пресс-служба главы государства.
На совещании с активом области отмечалось, что разработана новая региональная программа на 2019-2020 годы, состоящая из 784 инвестпроектов на общую сумму 39 триллионов 833 миллиарда сумов (4,7 миллиарда долларов). В их числе 15 крупных проектов государственного значения и 769 проектов, предложенных частным бизнесом и инвесторами.
Подвергнут критике тот факт, что остановилась деятельность 17 процентов зарегистрированных субъектов малого бизнеса, в Ангрене и Чиназском районе этот показатель доходит до 33 процентов. Даны поручения по восстановлению их деятельности, выделению семьям, желающим открыть собственное дело, льготных кредитов по программе «Каждая семья - предприниматель». Для этих целей на текущий год предусмотрено 350 миллиардов сумов, при необходимости будут выделены дополнительные средства.
- Почему мы стремимся к развитию семейного предпринимательства, птицеводства, животноводства, огородного хозяйства в домах у населения? Нужно повышать доходы и платежоспособность людей, - сказал глава государства.