Toshkent shahri Chilonzor tumanida 5 aprel kuni avtomobillarga yoqilg‘i quyish shoxobchasi xodimlari zaharli modda oqibatida hushini yo‘qotgani aniqlandi. Bu haqda Favqulodda vaziyatlar vazirligi xabar qildi.
Qayd etilishicha, shu kuni soat 19:20 da Toshkent shahar FVBga Chilonzor tumani 19-daha al-Xorazmiy ko‘chasida joylashgan avtomobillarga yoqilg‘i quyish shoxobchasida 3 nafar ishchi xodim benzin saqlanayotgan sisternalar oralig‘ida hushsiz holda yotgani bo‘yicha xabar kelib tushgan. Qutqaruvchilar voqea joyiga yetib borib, hushsiz holda yotgan xodimlarni xavfli hududdan olib chiqib, birinchi yordam ko‘rsatgan. Shuningdek, fuqarolar malakali tibbiy yordam ko‘rsatilishi uchun tez tibbiy yordam xizmati xodimlariga topshirilgan.
Toksik moddadan zaharlangan ishchilar Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi toksikologiya bo‘limiga joylashtirilgan.
Voqea sababi o‘rganilganda jabrlanuvchilar shoxobcha hududidagi yer ostiga ko‘milgan 3 dona, har biri katta sig‘imli benzin yoqilg‘isi saqlanayotgan sisternalar orasida yig‘ilib qolgan yengil yonuvchan suyuqlikning (benzin) kuchli konsentratsiyasidan hushlarini yo‘qotgani aniqlangan.

В Ташкенте три сотрудника автозаправки найдены без сознания. Они отравились парами бензина
5 апреля в 19:20 в отдел ЧС поступило сообщение о том, что на улице Аль-Хорезми в Чиланзарском районе Ташкента трое сотрудников автозаправочной станции были обнаружены без сознания рядом с цистернами с бензином. Спасатели, прибывшие на АЗС, вынесли пострадавших в безопасное место, оказали им первую помощь и передали их сотрудникам скорой медицинской помощи.
Работники заправки были госпитализированы в отделение токсикологии Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи.
Изучение показало, что отравление произошло вследствие повышенной концентрации паров бензина, скопившихся возле трех цистерн большого объёма, установленных на территории АЗС.
Всего на место происшествия прибыло три спасательных экипажа в составе 15 сотрудников, а также представители районных прокуратуры, оперативной следственной группы УВД и управления здравоохранения.