Xitoyda Shavkat Mirziyoyev haqida kitob nashr etildi
Pekindagi Xitoy xalqaro muammolar akademiyasida «Prezident Shavkat Mirziyoyev - O‘zbekistondagi islohotlar davrining me’mori» nomli kitobning taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Ushbu asar XXR Tashqi ishlar vazirligining Xitoy xalqaro muammolar akademiyasi muvofiqlashtiruvi ostida «Xalqaro hayot» nashriyoti tomonidan chop etildi, deb xabar qilmoqda «Dunyo» axborot agentligi.
Asarda Prezident Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekistonning zamonaviy rivojlanishi va kelajagi yuzasidan strategik qarashlari, davlatimiz rahbarining Markaziy Osiyo mintaqasi, ShHT va Yevroosiyo hududida xavfsizlik va taraqqiyot ta’minlanishida tutayotgan faol o‘rni o‘z ifodasini topgan. O‘zbekiston taraqqiyotining o‘suvchanligi, mamlakatimiz ichki va tashqi siyosatida tarixan qisqa davrda amalga oshirilgan izchil o‘zgarishlar haqidagi ma’lumotlar xitoylik kitobxonlarning e’tiboriga havola qilingan. Unda, shuningdek, mualliflarning O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi strategik sheriklikni yanada chuqurlashtirish bo‘yicha konseptual g‘oyalari ham aks etgan.
Kitob mualliflari orasida Xitoy Xalq Respublikasining nufuzli tahliliy-ilmiy markazlari rahbarlari hamda ekspertlari, jumladan, Xitoy zamonaviy xalqaro munosabatlar akademiyasi, Tashqi ishlar vazirligining Xitoy xalqaro muammolar akademiyasi, Xitoy ijtimoiy fanlar akademiyasi va boshqa qator tashkilotlarning yetakchi tahlilchilari mavjud.
Taqdimot marosimida Xitoyning rasmiy, ijtimoiy-iqtisodiy, ilmiy-akademik doiralari, yetakchi ommaviy axborot vositalari vakillari va diplomatik korpus rahbarlari ishtirok etdilar.
Xitoy xalqaro muammolar akademiyasi prezidenti Si Chjenxun marosimni ochar ekan, O‘zbekiston yetakchisi mamlakatning uzoq muddatli rivojlanishidagi asosiy vazifalarni belgilab bergani va ular 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi doirasidagi keng ko‘lamli islohotlar dasturining asosini tashkil etishini ta’kidladi.
– O‘zbekistonda ro‘y berayotgan keng qamrovli o‘zgarishlar sababi «Inson manfaatlari hamma narsadan ustun», «Odamlar ertagaemas, uzoq kelajakda emas, aynan bugun o‘z hayotida ijobiy o‘zgarishlarni ko‘rishni istaydi» singari haqiqatga sodiqlik bilan izohlanadi, – dedi u. - Bunday tamoyillar davlat va jamiyatni tizimli isloh qilish maqsadida O‘zbekiston yetakchisi olib borayotgan ichki siyosatning asosini tashkil etadi.
– «Prezident Shavkat Mirziyoyev – O‘zbekistondagi islohotlar davrining me’mori» kitobining bugungi taqdimotida katnashganimdan benihoya xursandman, – dediXitoy hukumati Maxsus vakili Li Xuey. – O‘zbekistonda so‘nggi uch yilda olib borilayogan pragmatik siyosat tufayli ko‘pgina sohalarda katta natijalarga erishildi. Davlat rahbari O‘zbekiston rivojlanishini yangi bosqichga ko‘tarish maqsadida taraqqiyotning strategik yo‘nalishlarini belgilab berdi. Mamlakatda chet el sarmoyadorlari uchun juda qulay sharoitlar yaratilgani ham barchaning e’tiborini tortmoqda. Men yaqinda O‘zbekistonga safar qilib, mamlakat qisqa muddatda juda katta ijobiy o‘zgarishlarga erishganiga guvoh bo‘lib qaytdim. Shu o‘rinda ikki mamlakat rahbarlarining siyosiy irodasi tufayli ko‘p qirrali hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish ta’minlangani, O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida strategik sheriklik izchil rivoj topayotganini alohida ta’kidlashni istar edim.
Xitoy Xalq Respublikasi hukumatining Yevroosiyo masalalari bo‘yicha Maxsus vakili Li Xuey o‘z chiqishida Prezident Shavkat Mirziyoyev uzoq istiqbol ko‘zlangan puxta strategiyani ishlab chiqqani xususida to‘xtalar ekan, islohotlar O‘zbekistonni taraqqiyot va farovonlik sari dadil yetaklab borayotganini ta’kidladi. U qisqa davr oralig‘ida O‘zbekiston ulkan muvaffaqiyatlarni qo‘lga kiritgani, mamlakatimizda izchil ijobiy o‘zgarishlar ro‘y berayotgani, shu bois Markaziy Osiyoda va umuman jahonda O‘zbekistonning obro‘-e’tibori tobora yuksalib borayotganini e’tirof etdi.
Shanxay hamkorlik tashkilotining birinchi bosh kotibi, XXR tashqi ishlar vazirining sobiq o‘rinbosari Chjan Deguan keyingi yillar davomida Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida mamlakatimiz jadal rivojlanayotgani xususida to‘xtalib, xalq bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot vositasida inson manfaatlarini ta’minlash borasida izchil va diqqatga molik o‘zgarishlarga erishilayotganini aytdi. Shu o‘rinda xitoylik siyosatchi «Xalq davlat organlariga emas, balki davlat organlari xalqqa xizmat qilishi kerak» degan tamoyil O‘zbekistondagi o‘zgarishlar asosini tashkil etishini qayd etdi.
Xitoy tijorat vazirligi Yevroosiyo departamenti direktorining o‘rinbosari Lyu Syuesun mamlakatimizda islohotlar berayotgan salmoqli samaralar haqida atroflicha to‘xtaldi. U O‘zbekistonning o‘rni xalqaro reytinglarda tobora yuqorilab borayotgani hamda mamlakatimizda hayotga tatbiq etilayotgan islohotlar iqtisodiy muhit va sarmoyaviy iqlimning tobora jozibali bo‘lishiga xizmat qilayotganini ta’kidladi.
O‘zbekiston Respublikasining Xitoy Xalq Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi Baxtiyor Saidov Xitoyda «Prezident Shavkat Mirziyoyev – O‘zbekistondagi islohotlar davrining me’mori» kitobi chop etilishidagi tashabbusi uchun Xitoy xalqaro muammolar akademiyasi va uning Yevroosiyo instituti, Xitoy zamonaviy xalqaro munosabatlar akademiyasi, Sharqiy Yevropa va Osiyo instituti, XXR Davlat Kengashi huzuridagi Yevropa va Osiyo ijtimoiy rivojlanish institutining Taraqqiyot tadqiqotlari markazi va Xitoy Xalq universiteti jamoalariga samimiy minnatdorlik izhor etdi.
Dipmissiyamiz rahbari mamlakatimizning mintaqaviy siyosati Markaziy Osiyoda strategik jihatdan izchil o‘zgarishga yuz tutgan muhitni yaratganini ta’kidladi. O‘zbekiston mintaqani barqarorlik, rivojlanish va yaxshi qo‘shnichilik hududiga aylantirish uchun mustahkam poydevor qo‘yilishida tashabbuskor mamlakat sifatida ishtirok etmoqda. «Jumladan, Prezident Shavkat Mirziyoyevning Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchilarining maslahat uchrashuvlarini muntazam o‘tkazish to‘g‘risidagi tashabbusi hayotga tatbiq etilayotgani bundan dalolat beradi. 2019-yil 29-noyabr kuni Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining ikkinchi uchrashuvi oliy darajadagi mintaqaviy muloqotni sifat jihatdan yangi bosqichga ko‘tardi», dedi B.Saidov.
Taqdimot marosimida Xitoy Xalq-siyosiy maslahat kengashining a’zosi, Xitoy zamonaviy xalqaro munosabatlar akademiyasi maslahatchisi Szi Chjiye, ShHT tadqiqotlar markazi direktori Den Xao, Yevroosiyo instituti direktori Li Szigo va boshqa qator olim hamda tahlilchilar o‘z chiqishlarida O‘zbekiston Prezidentining ochiq, tashabbuskor va konstruktiv siyosati tufayli qisqa muddat oralig‘ida yaxshi qo‘shnichilik, o‘zaro ishonch va hurmat, bir-birining manfaatlarini hisobga olish tamoyillari asosida O‘zbekistonning Markaziy Osiyodagi qo‘shni mamlakatlar bilan faol va samarali muloqoti ravnaq topgani, o‘zaro aloqalar shunga monand ravishda tobora rivojlanayotganini qayd etdi. Jumladan, suvdan foydalanish, chegaralarni demarkatsiya va delimitatsiya qilish, transport qatnovlari, savdo-iqtisodiy aloqalar, mintaqalararo hamkorlik va boshqa o‘ta muhim masalalar bo‘yicha o‘zaro manfaatli qarorlar qabul qilingani bu fikrning yaqqol dalili ekanligi alohida ta’kidlandi.
Marosimda so‘zga chiqqanlar tomonidan «Prezident Shavkat Mirziyoyev - O‘zbekistondagi islohotlar davrining me’mori» nomli asar Xitoyning siyosatni shakllantiradigan, ilmiy, akademik va ekspert doiralari vakillari uchun O‘zbekistondagi zamonaviy islohotlar hamda bu jarayonlarning Markaziy Osiyodagi mintaqaviy xavfsizlik va taraqqiyotning uzoq muddatli istiqbollariga strategik ta’sirini chuqur o‘rganish nuqtai nazaridan muhim ko‘makdosh bo‘lib qolishiga umid bildirdi.
Ma’lumki, O‘zbekiston Afg‘onistonda tinchlik o‘rnatilishiga yo‘naltirilgan xalqaro harakatlarda faol o‘rin tutmoqda. Taqdimot chog‘ida Toshkent Afg‘onistonning qo‘shni mamlakatlar bilan mintaqaviy va mintaqalararo aloqalariga jalb qilinishi tashabbuskori bo‘layotgani qayd etildi. Bunda O‘zbekiston Prezidentining «Barqaror va farovon Afg‘oniston – Markaziy Osiyodagi mintaqaviy xavfsizlikning garovidir. Afg‘onistonning tinchlik yo‘liga o‘tishi ko‘p jihatdan uning iqtisodiy rivojlanishiga bog‘liqki, bunda mintaqa mamlakatlari ishtirok etishlari mumkin va zarurdir», deb aytgan fikrlariga alohida e’tibor qaratildi.
Shu o‘rinda alohida ta’kidlash joizki, O‘zbekiston Prezidentining islohotchilik yo‘li va ochiq tashqi siyosati mamlakatimizning Osiyo, Yevropa va Amerika mamlakatlari uchun ham, nufuzli xalqaro tashkilotlar uchun ham juda jozibali, mas’uliyatli va uzoq muddatli hamkor mamlakat sifatidagi o‘rnini sezilarli darajada mustahkamladi.
O‘zbekistondagi tizimli o‘zgarishlar o‘zbek – xitoy strategik sheriklik munosabatlarida, Toshkent va Pekinning Shanxay hamkorlik tashkiloti hamda «Bir makon, bir yo‘l» tashabbusi doirasidagi hamkorligida ham o‘z aksini topdi.
Ikki mamlakat yetakchilarining siyosiy irodasi va sa’y-harakatlari tufayli qisqa muddat ichida O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi munosabatlar yangi darajaga chiqdi, o‘zaro do‘stlik, hamkorlik, bir-birini qo‘llab-quvvatlash munosabatlari izchillik mohiyatini kasb etdi. Yuqori va oliy darajadagi tashriflar tobora ko‘paymoqda, gumanitar-ijtimoiy aloqalar mustahkamlanmoqda. Strategik sheriklik yangidan-yangi amaliy mazmun bilan boyib bormoqda.
– O‘zbekiston Prezidenti, u olib borayotgan tashqi va ichki siyosat, mamlakatda hayotga tatbiq etilayotgan keng ko‘lamli iqtisodiy islohotlar haqida ilmiy-tadqiqot olib borish va kitob yozishni anchadan buyon orzu qilgan edim, – dedi Xitoy xalqaro tadqiqotlar akademiyasi Yevroosiyo institutining direktori Li Szigo. – Bu g‘oyani ko‘plab xitoylik hamkasblarimiz bilan birgalikda ro‘yobga chiqarganimizdan mamnunmiz. O‘zbekistonda olib borilayotgan ichki va tashqi siyosatdagi ijobiy yangilanishlar uni Markaziy Osiyodagi siyosiy jarayonlari rivojlanishining tamoyillarini belgilovchi muhim davlatga aylantirdi. Shu o‘rinda O‘zbekiston Prezidentining «Xitoy fuqarolari uchun O‘zbekiston Respublikasiga kirishda vizasiz rejimni belgilash to‘g‘risida»gi Farmoni va bu tartibning 2020-yil 1-yanvardan joriy etilishi mamlakatlarimiz o‘rtasida sayyohlik sohasidagi o‘zaro aloqalarni rivojlantirishga katta hissa qo‘shishini alohida ta’kidlamoqchiman.

В Китае презентовали книгу о Шавкате Мирзиёеве
В Пекине в Китайской академии международных проблем состоялась презентация книги «Президент Шавкат Мирзиёев - архитектор эпохи реформ Узбекистана». Данная книга выпущена издательством «Международная жизнь», координируемым Китайской академией международных проблем при Министерстве иностранных дел КНР, сообщает Информационное Агентство «Дунё».
В произведении отражено стратегическое видение главой нашего государства настоящего и будущего Узбекистана, его активной роли в обеспечении безопасности и развития в Центральной Азии, на обширном пространстве ШОС и Евразии. Китайскому читателю представлена богатая информация о динамичном развитии Узбекистана, последовательных преобразованиях во внутреней и внешней политике страны. Свое отражение нашли также концептуальные идеи авторов по углублению стратегического партнерства между Узбекистаном и Китаем.
Среди авторов книги – руководители и эксперты ведущих научно-аналитических центров КНР, таких, как Китайская академия современных международных отношений, Академия международных проблем при МИД КНР, Китайская академия социальных проблем и целый ряд аналитиков других ведущих учреждений.
В презентации книги приняли участие представители официальных, научно-академических кругов, ведущих СМИ Китая и дипломатического корпуса, аккредитованного в стране.
Президент Китайской академии международных проблем Ци Чжэнхун, открывая мероприятие, отметил, что лидер Узбекистана определил основные задачи долгосрочного развития страны, которые легли в программу широкомасштабных реформ, осуществляемых в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития республики в 2017-2021 годах.
- Благодаря масштабным преобразованиям, происходящим сегодня в Узбекистане, на деле подтверждаются принципы о том, что “Права человека превыше всего”, “Люди хотят видеть положительные изменения не в будущем, а уже сегодня”, - сказал он. – Эти принципы составляют основу проводимой лидером Узбекистана внутренней политики и реформирования государства и общества.
Специальный представитель правительства КНР по вопросам Евразии Ли Хуэй в своем выступлении, останавливаясь на продуманности и дальновидности разработаной Президентом Шавкатом Мирзиёевым стратегии, отметил, что проводимые реформы уверенно ведут Узбекистан к прогрессу и процветанию.
Он подчеркнул, что страна за короткий отрезок времени достигла значительных результатов, происходят динамичные позитивные изменения, благодаря чему авторитет Узбекистана последовательно повышается не только в регионе Центральной Азии, но и в мире в целом.
Бывший заместитель первого Генерального секретаря Шанхайской организации сотрудничества Чжан Дэгуан, останавливаясь на динамичном в последние годы развитии Узбекистана под руководством Президента Шавката Мирзиёева, выразил мнение, что, благодаря установленному прямому диалогу с народом, достигнуты большие и заслуживающие внимания успехи с сфере обеспечения прав и интересов человека.
В данном контексте китайский политик отметил основополагающую роль принципа “Не народ служит государству, а государство народу” в происходящих в Узбекистане изменениях.
Заместитель директора Департамента Евразии Министерства торговли Китая Лю Сюэсун подробно остановился на плодотворных результатах происходящих в нашей стране преобразований. Он отметил, что претворяемые в жизнь реформы и укрепляющийся рейтинг Узбекистана на мировой арене служат повышению его экономической и инвестиционной привлекательности.
Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Узбекистан в Китайской Народной Республике Бахтиёр Саидов выразил благодарность китайской стороне за инициативу по изданию книги «Президент Шавкат Мирзиёев - архитектор эпохи реформ Узбекистана». Он отметил, что региональная политика нашей страны позволила создать соврешенно новую стратегически важную атмосферу в регионе. Узбекистан выступает как инициатор создания основы для превращения Центральной Азии в зону стабильности, развития и добрососедсства.
- Об этом, в частности, свидетельствует инициатива Президента Шавката Мирзиёева о проведении регулярных консультативных встреч лидеров стран Центральной Азии. Состоявшаяся 29 ноября 2019 года в Ташкенте вторая Консультативная встреча глав государств Центральной Азии вывела региональный диалог на высшем уровне на новый качественный этап, - сказал Б.Саидов.
На презентации выступили также член Китайского народно-политического совета, советник Китайской академии современных международных отношений Цзи Чжие, директор Центра исследований ШОС Дэн Хао, директор Института Евразии Ли Цзиго и другие ученые и аналитики, которые отмечали, что, благодаря открытой и конструктивной политике Президента Узбекистана за короткий период на основе добрососедства, взаимного доверия и уважения был налажен активный и плодотворный многосторонний диалог между республикой и соседними странами, а также двусторонние взаимоотношения.
Отдельно подчеркивалось, что ярким тому примером служит достижение взаимоприемлемых решений по вопросам водопользования, делимитации и демаркации границ, транспортного сообщения, торгово-экономических связей, межрегионального сотрудничества и другим важным направлениям.
Выступавшие на презентации выразили надежду, что книга «Президент Шавкат Мирзиёев - архитектор эпохи реформ Узбекистана» позволит представителям политикоформирующих, научных, академических и экспертных кругов глубже изучить современные реформы в Узбекистане и стратегическое влияние этих процессов на региональную безопасность и доргосрочные приоритеты развития в Центральной Азии.
Как известно, Узбекистан занимает активную позицию в международных усилиях по установлению мира в Афганистане. В ходе презентации отмечалось, что Ташкент выступает инициатором вовлечения Афганистана в региональное и межрегиональное сотрудничество с соседними государствами.
В данном контексте было обращено особое внимание на слова Президента Узбекистана о том, что “переход Афганистана на мирные рельсы во многом зависит от его экономического развития, в котором могут и должны принять участие страны региона».
Следует отметить, что проводимая Президентом Узбекистана реформаторская и открытая внешняя политика укрепила имидж нашей страны среди государств Азии, Европы и Америки, а также авторитетных международных организаций, как весьма привлекательного, ответственного и долгосрочного партнера.
Системные изменения в Узбекистане нашли свое отражение в отношениях узбекско-китайского стратегического партнерства, сотрудничества Ташкента и Пекина в рамках ШОС и инициативы “Один пояс, один путь”.
Благодаря политической воле и усилиям лидеров двух стран за короткое время связи между Узбекистаном и Китаем вышли на новый уровень, активный характер обрели взаимная дружба, сотрудничество и поддержка.
Растет число визитов на высшем и высоком уровнях, укрепляются культурно-гуманитарные связи. Стратегическое сотрудничество наполняется новым практическим содержанием.
- Я рад участвовать в презентации книги «Президент Шавкат Мирзиёев - архитектор эпохи реформ Узбекистана», - сказал Спецпредставитель китайского правительства Ли Хуэй. – За последние три года в Узбекистане, благодаря проводимой прагматичной политике, достигнуты большие результаты во многих сферах. Глава государства определил стратегические направления развития страны. Созданные в республике благоприятные условия для инвестиций также привлекают всеобщее внимание. Побывав недавно в Узбекистане, я стал свидетелем кардинальных изменений, произошедших за короткий период. В этой связи хотел бы еще раз отдельно отметить приверженность наших лидеров выведению многогранного сотрудничества на новый уровень, а также динамичное развитие стратегического партнерства Узбекистаном и КНР.
- Я давно мечтал изучить деятельность и написать книгу о Президенте Узбекистана, проводимой им внешней и внутренней политике, осуществляемых широкомасштабных экономических реформах, - сказал директор Института Евразии Китайской академии международных исследований Ли Цзиго. – Мы рады, что смогли реализовать эту идею вместе с моими китайскими коллегами. Происходящие в Узбекистане позитивные изменения превратили его в важное государство, определяющее принципы развития политических процессов в Центральной Азии. Вместе с тем хотел бы подчеркнуть важную роль принятого Президентом Узбекистана Указа о введении для граждан Китая безвизового въезда в республику с 1 января 2020 года в развитии двустороннего сотрудничества в сфере туризма.