Yana 5 bemor koronavirusdan tuzaldi. Sog‘ayganlar soni 30 nafarga yetdi
Yurtimizda koronavirus infeksiyasiga chalingan fuqarolardan yana 5 nafari butkul sog‘aydi. Tuzalganlar Virusologiya ilmiy-tekshirish instituti klinikasidan Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov va boshqa mas’ullar ishtirokida Respublika ixtisoslashtirilgan terapiya va tibbiy reabilitatsiya ilmiy-amaliy tibbiyot markaziga kuzatildi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi xabar qildi.
Shunday qilib, ayni paytda koronavirus infeksiyasiga chalingan jami 298 nafar bemordan 30 nafari butkul sog‘aydi. Tuzalganlarning kun sayin ko‘payib borayotganida esa, avvalambor, shu sohaga ixtisoslashgan tibbiyot muassasalarini, shuningdek, yurtimizning boshqa hududlarida koronavirus infeksiyasiga chalingan bemorlarni davolayotgan, shu bilan birga, karantinga olingan 100 mingdan ziyod fuqarolarni tibbiy kuzatuvga olgan barcha-barcha tibbiyot xodimlarining ulkan hissasi mujassam.
Davlatimiz rahbari so‘nggi kunlarda koronavirus infeksiyasi tarqalishining oldini olishga qaratilgan qator videoselektor yig‘ilishlarida, uch marta xalqimizga yo‘llagan murojaatlarida ham shifokorlarimiz mehnatiga alohida e’tibor qaratdilar. Jumladan, ushbu kurashning oldingi saflarida chinakam jasorat va matonat ko‘rsatayotgan jonkuyar va olijanob shifokorlarga chuqur minnatdorchilik bildirdilar. Bu e’tirof tibbiyot xodimlarining kuchiga kuch qo‘shishi, epidemiya balosini aritishda yanada fidoyilik bilan mehnat qilishlariga turtki bo‘lishi shubhasiz.
Eslatib o‘tamiz, davlatimiz tomonidan qat’iy olib borilayotgan sa’y-harakatlar koronavirus infeksiyasi tarqalishining oldini olishda qo‘l kelmoqda. So‘nggi marta ushbu infeksiya tasdiqlanganlarning ham barchasi statsionar sharoitda karantinga olingan fuqarolar orasidan aniqlangan.

Еще пять человек полностью вылечились от коронавируса. Общее число — 30
В результате героических усилий врачей выздоровели еще 5 зараженных коронавирусом граждан нашей страны. Министр здравоохранения Алишер Шадманов и другие официальные лица проводили их с Научно-исследовательского института вирусологии в Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр терапии и медицинской реабилитации. Об этом сообщили в пресс-службе Минздрава.
Таким образом, из 298 лиц, зараженных коронавирусом, в настоящее время полностью вылечены 30 человек. Число выздоравливающих растет с каждым днем. В этом есть вклад, в первую очередь, коллектива специализированных в сферу медицинских учреждений, а также всего медицинского персонала, занимающегося лечением людей с коронавирусной инфекцией в регионах страны, заботящегося о состоянии более 100 тысяч граждан, которые находятся на карантине.
Глава нашего государства во время ряда видеоселекторных совещаний, направленных на предотвращение распространения коронавирусной инфекции, а также в трех своих обращениях к народу высоко оценил труд наших врачей. В частности, выразил глубокую благодарность самоотверженным и благородным врачам, которые проявляют истинное мужество и храбрость на передной. Это признание, несомненно, добавляет сил медицинскому персоналу, мотивируя его работать более самоотверженно в борьбе с эпидемией.