Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning bugun, 9-avgust kuni yapon tomonining tashabbusi bilan Yaponiya Bosh vaziri Fumio Kishida bilan bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotida ma’lum bo‘ldi.
Shavkat Mirziyoyev, shuningdek, Yaponiyaning janubi-sharqida kuchli zilzila ro‘y bergani va sunami kutilayotganidan xavotir bildirdi.
«O‘zbekiston Yaponiya tomonining «Markaziy Osiyo + Yaponiya» birinchi sammitini o‘tkazish va Bosh vazir Kishidaning joriy yil 10-11 avgust kunlariga rejalashtirilgan mamlakatimizga rasmiy tashrifi muddatlarini ko‘chirish to‘g‘risidagi qarorini to‘liq tushunishi ta’kidlandi.
Tayyorgarlik tadbirlarini davom ettirish va tashrifni tashkil etishning yangi muddatlarini diplomatik kanallar orqali kelishishga ahdlashib olindi», – deyiladi Prezident matbuot xizmati xabarida.
Eslatib o‘tamiz, bir muddat oldin, kuchli zilzila xavfi tufayli Yaponiya bosh vaziri Fumio Kishidaning 9-12 avgust kunlari Qozog‘iston, O‘zbekiston va Mo‘g‘ulistonga rejalashtirilgan to‘rt kunlik safarini bekor qilgani haqida xabar berilgan edi.

Лидеры Узбекистана и Японии провели телефонный разговор
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 августа по инициативе японской стороны провел телефонный разговор с Премьер-министром Японии Фумио Кишидой.
Глава нашего государства выразил обеспокоенность в связи с сильным землетрясением на юго-востоке Японии и прогнозируемыми цунами.
С полным пониманием воспринято решение японской стороны о переносе сроков проведения первого саммита «Центральная Азия + Япония» и официального визита Премьер-министра Кишиды в Узбекистан 10-11 августа текущего года.
Достигнута договорённость о продолжении подготовительных мероприятий и согласовании по дипломатическим каналам новых сроков организации визита.
Ранее сообщалось, что премьер-министр Японии Фумио Кисида отменил свою четырёхдневную поездку в Казахстан, Узбекистан и Монголию, запланированную на 9-12 августа, из-за угрозы сильного землетрясения.