Yo‘l qoidasini buzgan xorijlik bojxonada jarima to‘laydi
«Yo‘l harakati qoidalariga rioya etilishini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi Hukumat qarori (463-son, 05.08.2020 y) qabul qilindi. Bu haqda «Huquqiy axborot» kanali xabar bermoqda.
Qaror bilan O‘zbekiston hududida yo‘l harakati qoidalarini buzgan xorijiy avtotransport vositalari haydovchilari yoki boshqa shaxslardan tegishli jarimalarni ushbu transport vositalarini respublika hududidan olib chiqib ketilayotganda bojxona organlari tomonidan undirish mexanizmi joriy etildi va undirish tartibi to‘g‘risida nizom tasdiqlandi.
Mazkur qoida xorijiy davlatlar diplomatik vakolatxonalari, konsullik muassasalari ularga tenglashtirilgan tashkilotlarning, xorijiy rasmiy delegatsiyalar avtotransport vositalariga tatbiq etilmaydi.
Nizomga ko‘ra, tegishli jarimalar bojxona organlari tomonidan ichki ishlar organlari onlayn rejimda taqdim etgan ma’lumotlar asosida undiriladi.
Jarima summasi chegara bojxona postidagi bank kassalari yoki elektron to‘lov tizimlari yoxud o‘ziga o‘zi xizmat ko‘rsatish terminallari orqali to‘lanadi.
Jarima summasi to‘lanmagan taqdirda avtotransport vositasi dalolatnoma asosida 60 kunga qadar vaqtincha saqlovga olinadi.
Jarima summasi 60 kun ichida to‘lanmasa, qarzdorlik summasi majburiy ijro va sud organlari bilan hamkorlikda transport vositasi hisobidan undirish choralari ko‘riladi.

Иностранцы, нарушившие ПДД в Узбекистане, будут оплачивать штраф в таможне
Принято постановление Кабинета Министров «О дополнительных мерах по обеспечению соблюдения правил дорожного движения» (№ 463, 05.08.2020 г.).
Постановлением внедрен механизм взыскания таможенными органами соответствующих штрафов с иностранных водителей автотранспортных средств или иных лиц, нарушивших правила дорожного движения на территории Узбекистана при вывозе этих транспортных средств из территории республики, а также утверждено положение о порядке взыскания, сообщает Министерство юстиции.
Это правило не распространяется на автотранспортные средства дипломатических представительств иностранных государств, консульских учреждений, приравненных к ним организаций, иностранных официальных делегаций.
Согласно положению, соответствующие штрафы взимаются таможенными органами на основании информации, предоставленной органами внутренних дел в онлайн-режиме.
Сумма штрафа оплачивается через банковские кассы или электронные платежные системы либо терминалы самообслуживания на пограничном таможенном посту.
В случае неуплаты штрафа транспортное средство временно задерживается на основании акта на срок до 60 дней.
Если сумма штрафа не будет уплачена в течение 60 дней, то в сотрудничестве с органами принудительного исполнения и суда будут приняты меры по взысканию суммы долга за счет транспортного средства.