ZiyoNET — farzandlarimiz kelajagi uchun sarmoya kiritamiz!
Har birimiz farzandlarimizning yorqin kelajagi haqida orzu qilamiz. Yanada samarali sarmoya — bu farzand ta’limi uchun ajratilgan sarmoyadir. Aynan ota-onalar kelajak avlodlarimizning asosiy sarmoyadorlari hisoblanadilar. «O‘zbektelekom» AK ota-onalar va ularning farzandlariga ZiyoNET.UZ ta’lim portalidan tez-tez foydalanib turishlarini tavsiya etadi. Bugungi kunda ta’lim va rivojlanish uchun portalda 6000 ga yaqin foydali saytlar mavjud.
«O‘zbektelekom» AK «UZMOBILE» uyali aloqa abonentlariga ZiyoNETning mavjud xizmatini — yoshlar va o‘sib kelayotgan avlodning intellektual saviyasini oshiruvchi o‘quv va bilim manbalariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri ulanishni tashkil etishni taklif qiladi.
Statistika ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistonda 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlar respublika aholisining 60 foizidan ziyodni tashkil etadi. O‘zbekistonda zamonaviy yoshlarning intellektual, ma’naviy va jismoniy rivojlanishi masalasi davlat siyosati darajasigacha ko‘tarilgan.
ZiyoNET axborot ta’lim tarmog‘i portali yoshlar, o‘qituvchilar, shuningdek boshqa qiziquvchi shaxslar uchun barcha zarur ma’lumotlarni o‘zida mujassam etgan hamda qiziqish uyg‘otgan zarur ma’lumotlarga ega bo‘lish, axborot texnologiyalari sohasida zamonaviy ko‘nikmalarga murojaat qilish, muloqot qilish va tajriba almashish uchun zarur bo‘lgan qulay vositalar to‘plamidir.
Internetning yaxshi tomonlarini va ular bilan bog‘liq xavflarni tushunadigan aksariyat ota-onalar «qora ro‘yxat»ga kiritilgan ma’lum manbalarga kirishni cheklovchi turli «ota-onalar nazorati» tizimlaridan foydalanadilar. Biroq bu uslub har doim ham o‘zini oqlamagan — birinchidan, bir kun ichida internet tarmog‘ida bir necha minglab zararli saytlar paydo bo‘ladi va tizim ushbu manbalarni ham qamrab olishiga kafolat yo‘q. Ikkinchidan, zamonaviy bolalar texnologiya bilan ishlash nuqtai nazaridan ota-onalariga nisbatan ancha rivojlangan bo‘lib, o‘rnatilgan cheklovlarga barham berishlari ham mumkin.
ZiyoNET tarmog‘ining «oq ro‘yxati» vazifasini o‘taydigan Axborot manbalari Yagona reyestri bugungi kunda Internet tarmog‘ining milliy hamda xorijiy segmentlarining ilmiy-ta’lim, ma’naviy-ma’rifiy va boshqa bilim manbalarini o‘z ichiga olgan 6000 ga yaqin saytlarni o‘zida mujassam etgan.

ZiyoNET — инвестируем в будущее наших детей!
Каждый из нас мечтает о прекрасном будущем для наших детей. Наиболее эффективная инвестиция —это инвестиция в образование вашего ребёнка. Именно родители главные инвесторы в наше будущее поколение. АК «Узбектелеком» рекомендует родителям и их детям чаще посещать образовательный портал ZiyoNET.UZ, где сегодня размещено около 6000 тысяч самых полезных сайтов для образования и развития.
АК «Узбектелеком» предлагает абонентам мобильной связи UZMOBILE доступную услугу «ZiyoNet» — организация прямого доступа к образовательным и познавательным ресурсам, повышающим интеллектуальный уровень молодежи и подрастающего поколения.
По данным статистики, в Узбекистане молодежь до 30 лет составляет более 60% населения республики. Вопрос интеллектуального, духовного и физического развития современной молодежи в Узбекистане воздвигнут в ранг государственной политики.
Портал Информационной образовательной сети ZiyoNET включает в себя всю необходимую информацию для молодежи, преподавателей, а также других заинтересованных лиц и представляет собой комплекс удобных инструментов, необходимых для получения интересующей информации, приобщения к современным навыкам в сфере ИТ, общения и обмена опытом, и много другого.
Многие родители, понимающие полезную сторону интернета и соответствующих рисков, используют различные системы «родительского контроля», блокирующие доступ к определенным ресурсам, включенным в «черный список». Но этот метод не всегда оправдывает себя — во-первых, только за один день в интернете появляются несколько тысяч вредоносных сайтов, и нет гарантии, что система покрывает все эти ресурсы, во-вторых, современные дети более продвинуты с точки зрения владения технологиями, чем их родители, и могут обходить установленные ограничения.
Единый реестр информационных ресурсов (ЕРИР) сети ZiyoNET, выступающий в роли «белого списка», включающего в себя научно-образовательные, духовно-просветительские и другие ресурсы познавательного характера как национального, так и зарубежного сегмента сети интернет включает в себя сегодня около 6000 тысяч сайтов.