Shavkat Mirziyoyev 2019-yil Shveysariyaga boradi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2019-yilda Shveysariyaga tashrif buyurishi ko‘zda tutilgan. 19- noyabr kuni Bern shahrida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston-Shveysariya siyosiy maslahatlashuvlarining beshinchi raundida mazkur masala muhokama qilindi. Bu haqda «Xalq so‘zi» nashri xabar berdi.
O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasiga Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Dilshod Axatov, Shveysariya Konfederatsiyasi delegatsiyasiga Federal tashqi ishlar departamenti davlat kotibi o‘rinbosari Kristina Marti Lang boshchilik qildi.
Tashqi ishlar vazirligi axborotiga ko‘ra, muzokaralarda siyosiy, iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi ikki tomonlama hamkorlik holati va uni faollashtirishning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2019-yilda Shveysariyaga tashrifini tashkillashtirish va uni muvaffaqiyatli o‘tkazishdan tomonlar manfaatdor ekanligi tasdiqlandi.
Suhbat chog‘ida savdo-iqtisodiy, investitsiya va moliya sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirishga alohida e’tibor qaratildi. O‘zaro savdoda tovar va xizmatlar turlarini kengaytirish, qo‘shma investitsiya loyihalarini ishlab chiqish, ikki davlat biznes vakillarini hamkorlikka keng jalb etishga tomonlar tayyor ekanligi ta’kidlandi. Shu o‘rinda kelgusi yilning birinchi yarmida Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning 8-majlisini o‘tkazish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda mintaqaviy va xalqaro muammolarning muhim jihatlari yuzasidan ham fikr almashildi.
Shu kunning o‘zida Shveysariya Federal majlisi Milliy kengashining (parlament) xalqaro parlamentlararo aloqalar xizmati rahbari Klaudiyo Fisher, Federal moliya departamenti Davlat kotibi Yorg Gasser va Shveysariya tashqi siyosat idorasining suv masalalari bo‘yicha yangi tayinlangan Maxsus Elchisi Gay Bonvin bilan muzokaralar o‘tkazildi.

Шавкат Мирзиёев планирует в 2019 году посетить Швейцарию
Об этом стало известно по итогам прошедшего накануне в Берне пятого раунда узбекско-швейцарских политических консультаций.
Делегацию Узбекистана возглавлял заместитель министра иностранных дел Дилшод Ахатов, делегацию Швейцарской Конфедерации – заместитель государственного секретаря Федерального департамента иностранных дел Кристина Марти Ланг.
«Были обсуждены состояние и перспективные направления активизации двусторонних отношений в политической, экономической, культурно-гуманитарной и других сферах. Стороны подтвердили обоюдную заинтересованность в подготовке и успешном проведении визита в 2019 году президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Швейцарию», – отметили в пресс-службе МИД.
Отдельное внимание было уделено углублению взаимодействия в торгово-экономической, инвестиционной и финансовой областях. Была подчеркнута готовность сторон к диверсификации взаимных поставок товаров и услуг, проработке совместных инвестиционных проектов, широкому вовлечению в сотрудничество представителей бизнеса двух стран. В этом контексте рассмотрено предложение по проведению в первой половине следующего года 8-го заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
На встрече также состоялся обмен мнениями по ключевым аспектам региональной и международной проблематики.
В этот же день проведены переговоры с руководителем Службы по международным межпарламентским связям Национального совета Федерального собрания (парламента) Швейцарии Клаудио Фишером, Государственным секретарём Федерального департамента финансов Йоргом Гассером и вновь назначенным Специальным посланником внешнеполитического ведомства Швейцарии по водным вопросам Гаем Бонвином.
Напомним, ранее стало известно, что президент Узбекистана в 2019 году планирует посетить также Германию и Канаду.