Shavkat Mirziyoyev va Putin muloqot qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-may kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi. Bu haqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari fashizm ustidan qozonilgan G‘alabaning 76 yilligi munosabati bilan bir-birlarini samimiy qutlab, ezgu tilaklarini izhor qildilar.
Yelkama-yelka turib birga qahramonona jang olib borgan va front ortida fidokorona mehnat qilgan xalqlarimizning buyuk jasorati minnatdor avlodlar yodida abadiy saqlanib qolishi alohida ta’kidlandi.
O‘zbekiston-Rossiya strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Koronavirus pandemiyasi bilan bog‘liq murakkab sharoitda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Barcha darajada faol muloqotlar davom ettirilmoqda, Rossiyaning yetakchi kompaniya va banklari ishtirokida O‘zbekiston iqtisodiyotining asosiy tarmoqlarida yirik kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Joriy yil aprel oyida Toshkent shahrida ilk bor Rossiyadan tashqarida keng miqyosda tashkil etilgan Xalqaro «Innoprom» ko‘rgazmasi muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
O‘zaro savdoni ko‘paytirish bo‘yicha birgalikda qo‘shimcha choralar ko‘rish zarurligi alohida ta’kidlandi.
Parlamentlararo almushinuvlar kengaymoqda, ta’lim va madaniy-gumanitar almashinuv bo‘yicha muhim dasturlar amalga oshirilmoqda.
Muloqotda Prezidentlar xalqaro kun tartibi hamda mintaqaviy hamkorlik, shu jumladan MDH, Shanxay hamkorlik tashkiloti va Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi doirasidagi sheriklikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Bo‘lajak tadbirlar rejasi ham ko‘rib chiqildi. Oliy darajada o‘tkazilishi rejalashtirilgan uchrashuvlarning kun tartibini tayyorlashni faol davom ettirishga kelishib olindi.

7 мая состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным. Об этом сообщает пресс-служба главы нашего государства.
В начале беседы главы двух государств обменялись сердечными поздравлениями и теплыми пожеланиями в связи с 76-й годовщиной Победы над фашизмом.
Подчеркнуто, что великий подвиг народов наших стран, которые плечом к плечу героически сражались на поле боя и самоотверженно трудились в тылу, навсегда останется в благодарной памяти потомков.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества.
С глубоким удовлетворением отмечено динамичное развитие многопланового сотрудничества между нашими странами в непростых условиях пандемии коронавируса.
Продолжаются активные контакты на всех уровнях, с участием ведущих российских компаний и банков реализуются крупные проекты кооперации в основных отраслях экономики Узбекистана. В апреле этого года в Ташкенте успешно прошла Международная выставка «Иннопром», впервые масштабно организованная за пределами России.
Особо отмечена необходимость совместного принятия дополнительных мер по наращиванию объемов взаимной торговли.
Расширяются межпарламентские обмены, осуществляются важные образовательные и культурно-гуманитарные программы.
В ходе разговора Президенты обменялись мнениями по актуальным вопросам международной повестки и регионального взаимодействия, в том числе в рамках СНГ, Шанхайской организации сотрудничества и Евразийского экономического союза. Серьезное внимание было уделено обеспечению мира и стабильности в регионе.
Был также рассмотрен график предстоящих мероприятий. Достигнута договоренность о продолжении активной подготовки повестки запланированных встреч на высшем уровне.