Oq uy Tramp va Putin uchrashuviga tayyorgarlik ko‘rmoqda
Oq uy AQSh prezidenti Donald Tramp hamda Rossiya prezidenti Vladimir Putin o‘rtasidagi uchrashuv oldidan dastlabki muzokaralarni o‘tkazmoqda. Bu haqda «RIA Novosti» xabar bermoqda.
Prezident ma’muriyatining nomi oshkor etilmagan vakilining so‘zlariga qaraganda, AQShning Moskvadagi elchisi Jon Xantsman hozir uchrashuvni tashkillashtirishda qatnashish maqsadida Vashingtonda bo‘lib turibdi. Tomonlar uchrashuv joyi va vaqtini hali aniqlaganlari yo‘q.
Xabarda aytilishicha, ikki davlat rahbarining rasmiy uchrashuvi elchi Xantsmanning amaldagi loyihasidir. Loyiha bir necha oy davom etishi mumkin.
Avvalroq Rossiya prezidentining yordamchisi Yuriy Ushakov ikki davlat rahbari o‘rtasidagi uchrashuv haqida noyabrda bo‘lib o‘tadigan «katta yettilik» sammitigacha gap ham bo‘lishi mumkin emasligini aytgan edi.

Белый дом готовит встречу Трампа и Путина
Белый дом проводит предварительные переговоры по поводу возможной встречи президента Дональда Трампа со своим российским коллегой Владимиром Путиным. Как передает «РИА Новости», об этом пишет газета Wall Street Journal со ссылкой на источники.
По словам неназванного представителя американской администрации, посол в Москве Джон Хантсман в настоящее время находится в Соединенных Штатах, чтобы оказать содействие в организации встречи. Подготовка возможного мероприятия сейчас находится на ранней стадии. Как отмечает издание, возможное место и дату стороны пока не определил.
Как отметил один из собеседников издания, организация официальной встречи лидеров двух стран — «текущий проект посла Хантсмана». Он уточнил, что «проект продолжается на протяжении нескольких месяцев».
Помощник президента России Юрий Ушаков сообщил ранее, что вопрос встречи президентов до предстоящего в ноябре саммита «большой семерки» пока не прорабатывается.