Чили президенти ниқоб тақмагани учун ўзини жазолашларини сўради
Чили президенти Себастьян Пиньера жамоат жойида тиббий ниқобсиз юргани учун қарийб 3,5 минг доллар жарима тўлайди, хабар бермоқда соғлиқни сақлаш вазирлигининг Вальпараисо ҳудудий бўлинмаси.
Энг қизиғи, ниқоб тақмай қоидабузарлик қилганини жаноб президент Пиньеранинг шахсан ўзи маълум қилган — шахсий ҳимоя воситаларисиз 5 декабрь куни пляжга борган экан. Айтишича, сув бўйида ёлғиз сайр қилиб юрган, кейин, уни таниб қолиб, бирин-кетин одамлар йиғилишни бошлаган, эпидемиологик талабларда кўрсатилганидан ҳам яқинроқ келиб, бирга суратга тушишни хоҳлашган.
Чили пляжларида ниқобсиз юриш мумкин, фақат оралиқ масофа икки метрдан кам бўлмаслиги керак.
⚠️ COMUNICADO DE PRENSA pic.twitter.com/udQwI5IL0N
— Seremi de Salud Región Valparaíso (@SaludSsrv) December 18, 2020
«Соғлиқни сақлаш вазирлигининг Вальпараисо бўлинмаси 5 декабрь, шанба куни жамоат жойида ниқоб тақмай юргани ҳақида ўзининг устидан арз қилган мамлакат президенти Себастьян Пиньерага нисбатан қарор чиқарди. Қарор 2 551 450 песо жарима тўлашни кўзда тутади», — дейилади идора «Twitter»да берган хабарда.

Президент Чили заплатит штраф за снимок на пляже без маски
Минздрав Чили принял решение оштрафовать главу государства за нарушение действующих в стране санитарных правил. Себастьян Пиньера находился на пляже без маски. За это он заплатит 2 551 450 песо (3,5 тысячи американских долларов).
Ранее чилийские СМИ опубликовали фотографию, подтверждающую факт нарушения. Журналисты выяснили, что на пляже к политику подошла женщина и попросила его о совместном снимке. Президент согласился. Теперь он ответит за свой поступок. РИА Новости уточняет, что на пляже можно находиться без маски, но надо соблюдать социальную дистанцию (два метра).
Президент Чили - не первый политик, оштрафованный за нарушение санитарных правил. В ноябре экс-президент Чехии Вацлав Клаус был наказан за неправильное ношение маски. Она находилась у него на подбородке. Клауса доставили в отделение полиции, где составили протокол и выписали штраф в размере трех тысяч крон (около 135 долларов).