Трамп вакцинасиз ҳам коронавирусни енгиш мумкинлигини айтди
Президент Дональд Трампнинг фикрича, АҚШ вакцина бор-йўқлигидан қатъи назар коронавирус пандемиясидан қутулади. Бу ҳақда у Шимолий Каролинада ўз тарафдорлари билан учрашувда маълум қилди, деб ёзмоқда «Коммерсант».
ОАВда пайдо бўлган айрим маълумотларга кўра, Трамп президентлик сайловига қадар (3 ноябрь) вакцинани тасдиқламоқчи.
«Вирусдан кўпчилик ўйлаганидан кўра анча тез қутуламиз. Вакцина бўладими-йўқми аҳамиятсиз. Бу албатта амалга ошади», — деди Трамп.
Президент АҚШда вакцина устидаги синовларнинг сўнгги босқичи кетаётганини ҳам эслатиб ўтган. Айтишича, бу вакцина йил охиригача ёки аввалроқ ҳам тайёр бўлиши мумкин.
Жонс Ҳопкинс университети маълумотларига кўра, АҚШ коронавирусдан энг зарарланган мамлакат: юқтиришлар сони (5,7 млн.) бўйича ҳам, қурбонлар сони (177 минг) бўйича ҳам дунёда биринчи ўринда.

Трамп заявил о предстоящей победе США над COVID-19 без вакцины
Президент США Дональд Трамп выразил уверенность, что страна сможет избавиться от коронавируса, независимо от того, будет у нее вакцина или нет. Об этом он сказал, выступая перед сторонниками в Северной Каролине, передает РБК.
«И это произойдет быстрее, чем люди думают, с вакцинами и даже без них. Это происходит», — отметил Трамп.
Он добавил, что три потенциальные вакцины проходят последний этап клинических испытаний.
«И мы ожидаем, что вакцина будет доступна до конца года, а может быть, намного раньше», — сказал американский лидер.
США продолжают лидировать по числу случаев заражения коронавирусом и количеству умерших. По данным Университета Джонса Хопкинса, коронавирусной инфекцией в стране заразились уже более 5,7 млн человек, умерли 177,2 тыс.