Prezident til bayramini keng nishonlash to‘g‘risida qaror chiqardi
O‘zbekiston Respublikasining «Davlat tili haqida»gi Qonuni qabul qilinganining o‘ttiz yilligini keng nishonlash to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori e’lon qilindi.
2019-yil 21-oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasining «Davlat tili haqida»gi Qonuni qabul qilinganiga o‘ttiz yil to‘ladi. Mazkur tarixiy hujjatga binoan o‘tgan yillar davomida ona tilimiz mustahkam huquqiy asos va yuksak maqomga ega bo‘ldi. Hozirgi kunda o‘zbek tili hayotimizning barcha jabhalarida – davlat va jamiyat boshqaruvi, davlatlararo munosabatlar, ilm-fan, ta’lim-tarbiya, tibbiyot, madaniyat va san’at sohalarida faol qo‘llanilmoqda, xalqaro minbarlardan baralla yangramoqda.
Qarorga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasining «Davlat tili haqida»gi Qonuni qabul qilinganining o‘ttiz yilligiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha tashkiliy qo‘mita tarkibi hamda o‘tkaziladigan ommaviy ma’naviy-ma’rifiy chora-tadbirlar dasturi tasdiqlandi.
Tashkiliy qo‘mita (A.Aripov) zimmasiga:
• Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari hamda mutasaddi vazirlik va idoralar bilan birgalikda Dasturda nazarda tutilgan tadbirlarning puxta tayyorgarlik asosida, yuqori saviyada o‘tkazilishini ta’minlash;
• Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahridagi barcha shahar va tumanlarda bayram tadbirlarini tashkil etish;
• umumta’lim maktablari o‘quvchilari o‘rtasida o‘zbek tili mavzusida insholar tanlovini o‘tkazish;
• mamlakatimizdagi teatrlar va kinoteatrlarda, madaniyat saroylarida buyuk allomalarimiz haqidagi spektakllar, badiiy va hujjatli filmlar namoyishini tashkil etish;
• «O‘zbek tili taraqqiyoti va xalqaro hamkorlik masalalari» mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya hamda «O‘zbek tilshunosligining dolzarb masalalari» mavzusida respublika konferensiyasini o‘tkazish;
• o‘zbek adabiy tilining asoschisi, buyuk mutafakkir shoirimiz Alisher Navoiyga Toshkent shahridagi Milliy bog‘da, shuningdek, viloyat va shaharlarda o‘rnatilgan haykallar poyiga gul qo‘yish marosimini uyushtirish;
• mamlakatimizning xorijdagi elchixonalari va diplomatik vakolatxonalarida o‘zbek tiliga bag‘ishlangan bayram tadbirlarini o‘tkazsin va «O‘zbek tilining do‘stlari» klublarini tuzish;
• mamlakatimizda yangitdan tashkil etilib, faoliyat ko‘rsatayotgan Muhammad Rizo Ogahiy, Is’hoqxon Ibrat, Abdulla Qodiriy, Hamid Olimjon va Zulfiya, Ibroyim Yusupov, Erkin Vohidov, Abdulla Oripov, Halima Xudoyberdiyeva, Muhammad Yusuf nomidagi ijod maktablarida ona tiliga bag‘ishlangan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarni o‘tkazish;
• hududlarda til bayramiga bag‘ishlangan adabiy-ma’rifiy kechalar hamda yangi kitoblar taqdimotini amalga oshirish;
• 21-oktyabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridagi san’at saroylarida O‘zbekiston Respublikasining «Davlat tili haqida»gi Qonuni qabul qilinganining o‘ttiz yilligiga bag‘ishlangan tantanali bayram tadbirlarini tashkil etish topshirildi.

Президент подписал постановление о широком праздновании тридцатилетия государственного языка
Президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление «О широком праздновании тридцатилетия принятия Закона Республики Узбекистан «О государственном языке».
Согласно постановлению, в октябре текущего года в Узбекистане будет праздноваться тридцатилетие принятия Закона Республики Узбекистан «О государственном языке».
Поручено утвердить состав Организационного комитета по подготовке и проведению тридцатилетия принятия Закона Республики Узбекистан «О государственном языке».
Организационному комитету поручено:
• совместно с Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента, а также ответственными министерствами и ведомствами обеспечить проведение на высоком уровне мероприятий, предусмотренных Программой на основе их тщательной подготовки;
• организовать праздничные мероприятия во всех городах и районах Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента;
• провести среди учащихся общеобразовательных школ конкурс сочинений на тему узбекского языка;
• обеспечить показ в театрах и кинотеатрах, дворцах культуры страны спектаклей, художественных и документальных фильмов о наших великих ученых;
• провести международную научно-практическую конференцию на тему «Вопросы развития узбекского языка и международного сотрудничества» и республиканскую конференцию на тему «Актуальные вопросы узбекского языковедения»;
• организовать церемонии возложения цветов к подножию памятников основателю узбекского литературного языка, нашему великому поэту и мыслителю Алишеру Навои, установленных в Национальном парке города Ташкента, а также в областях и городах;
• провести праздничные мероприятия, посвященные узбекскому языку и создать клубы «Друзья узбекского языка» в посольствах и дипломатических представительствах нашей страны за рубежом;
• провести духовно-просветительские мероприятия, посвященные родному языку во вновь созданных, действующих в нашей стране творческих школах имени Мухаммада Ризо Агахи, Исхокхона Ибрата, Абдуллы Кадыри, Хамида Алимджана и Зульфии, Ибройима Юсупова, Эркина Вахидова, Абдуллы Арипова, Халимы Худойбердыевой, Мухаммада Юсуфа;
• провести в регионах литературно-просветительские вечера и презентации новых книг, посвященные празднику языка;
• организовать 21 октября во дворцах искусств Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента проведение торжественных праздничных мероприятий, посвященных тридцатилетию принятия Закона Республики Узбекистан «О государственном языке».