Экостикер тизимида 2026 йилдан жарималар қўлланилмайди
Сўнгги кунларда ижтимоий тармоқлар ва айрим ОАВларда 2026 йилдан бошлаб, "экологик ҳудуд"га кирувчи қизил ва сариқ тоифадаги автомобиллар жаримага тортилиши ҳақида нотўғри талқиндаги хабарлар тарқалди. Аслида эса вазият бутунлай бошқача.
Жарималар қачон қўлланилади?
Расмий маълумотларга кўра, "Экологик транспорт" тизими доирасидаги жарималар икки йилдан сўнг, яъни 2028 йилдан бошлаб жорий этилади.
2026 йил — бу фақат тизимни йўлга қўйиш, ҳайдовчиларни хабардор қилиш ва экологик маданиятни шакллантириш давридир.
Бу тизим нима учун керак?
Автомобиллар ва юк машиналаридан чиқаётган заҳарли газлар иқлим ўзгариши, ҳаво ҳароратининг кўтарилиши ва кислотали ёмғирларга сабаб бўлмоқда. Тизимнинг бош мақсади — жазолаш эмас, балки аҳоли орасида "Экологик транспорт" тушунчасини кенг тарғиб қилиш ва шаҳарларимиз ҳавосининг сифатини яхшилашдир.
Ҳайдовчилар учун қандай қулайликлар бор?
Тизим ҳайдовчиларни қийин аҳволга солиш эмас, балки уларга кўмак бериш тамойили асосида ишлайди:
Стикер рангини ўзгартириш ҳуқуқи: Агар автомобилингиз дастлаб сариқ ёки қизил стикер олган бўлса, уни техник созлаш орқали рангини "яшил"га ўзгартириш имконияти мавжуд.
Диагностика марказлари: Республикамизнинг барча ҳудудларида замонавий диагностика марказлари фаолияти йўлга қўйилган. Ҳайдовчилар ўз машиналарини техник кўрикдан ўтказиб, стикер рангини яхшилашлари мумкин.
Электрон огоҳлантириш тизими: Йўл ҳаракати хавфсизлигининг ягона электрон тизими ва камералар орқали ҳайдовчилар қайси ҳудудга кириш мумкин ёки мумкин эмаслиги ҳақида олдиндан хабардор қилиб борилади.
2026 йилда ҳеч ким жаримага тортилмайди! Бу вақт оралиғида ҳар бир ҳайдовчи ўз автомобилининг техник ҳолатини яхшилаш имкониятига эга бўлади.
Автомобилларни ўз вақтида техник кўрикдан ўтказиш ва сифатли ёқилғидан фойдаланиш нафақат табиатни асрайди, балки ҳаракат хавфсизлигини ҳам таъминлайди. Экологик тоза ва соз транспорт воситаси — келажак авлод олдидаги масъулиятимиздир.

Штрафы в системе экостикеров не будут введены с 2026 года
В последние дни в социальных сетях распространились сообщения о том, что с 2026 года автомобили красной и желтой категорий, входящие в «экологическую зону», будут подвергаться штрафам.
️По официальным данным, штрафы в рамках системы «Экологический транспорт» будут введены начиная с 2028 года.
2026 год — это период внедрения системы, информирования водителей и формирования экологической культуры. В течение этого периода каждый водитель будет иметь возможность улучшить техническое состояние своего автомобиля.
Отмечается, что система работает на основе принципа оказания помощи водителям, а не создания для них трудных ситуаций:
Право изменения цвета стикера: Если автомобиль изначально получил жёлтый или красный стикер, существует возможность изменить его цвет на «зелёный» путём технической настройки.
Диагностические центры: Во всех регионах республики налажена работа современных диагностических центров. Водители могут пройти технический осмотр своих автомобилей и улучшить цвет стикера.
Электронная система оповещения: Единая электронная система безопасности дорожного движения и камеры заблаговременно информируют водителей о том, в какие зоны разрешен или запрещен въезд.