Тошкентдаги автосалон эгалари қамалди
Тошкент шаҳрида фуқаролардан катта миқдордаги маблағни фирибгарлик йўли билан олган автосалон эгаларига суд ҳукми ўқилди. Бу ҳақда ЎзА хабар бермоқда.
Қайд этилишича, 3 нафар шахс пойтахтнинг Алишер Навоий кўчасида My сars номи билан автосалон очган. 2022 йил 16 январидан 2023 йил 2 августига қадар фуқароларга автомашиналарини 3 ой муддат ичида автосалондан чиқариб, етказиб беришларини айтган.
Харидорларни қабул қилишда эса улар гўёки GM Uzbekistan билан шартнома тузганликларини айтган. Шу тариқа жами 74 нафар фуқаронинг 40 млн сўмдан то 200 млн сўмгача бўлган миқдордаги жами — 6 млрд 155 млн сўмлик маблағини қўлга киритган, дейилади хабарда.
Жиноят ишлари бўйича Шайхонтоҳур тумани суди Жиноят кодекси 168-моддасининг (Фирибгарлик) тегишли бандлари билан айбланувчиларга 8−9 йилгача озодликдан маҳрум этиш жазосини тайинлади.

В Ташкенте создателей фейкового автосалона отправили в тюрьму
В течение более полутора лет владельцы автоцентра в Ташкенте мошенническим образом завладели 6,155 миллиардами сумов, принадлежащими 74 гражданам, как сообщает УзА.
Оказалось, что трое граждан сговорились и открыли автосалон под названием "My-Cars" по улице Алишера Навои. Привлекая клиентов обещаниями о поставке автомобилей из салона всего за три месяца, они взимали от 40 миллионов до 200 миллионов сумов у граждан. При привлечении покупателей преступники утверждали, будто заключили контракт с GM Uzbekistan.
Незаконная деятельность фиктивного автоцентра продолжалась с 16 января 2022 года по 2 августа 2023 года. За это время мошенники смогли нажиться на общую сумму 6,155 миллиарда сумов у 74 граждан.
Шайхантахурский районный суд по уголовным делам признал виновными злоумышленников в совершении преступлений по ряду пунктов статьи 168 "Мошенничество" Уголовного кодекса Узбекистана и назначил им наказание в виде лишения свободы на срок от 8 до 9 лет.