«Ўзмиллийбанк» АЖ Қашқадарёда амалга оширилаётган ишлар билан таништирди (видео)
Хизматлар соҳасининг жойлардаги «Ўзмиллийбанк» АЖ иштирокидаги ривожланиш жараёни билан Қашқадарё вилояти мисолида танишиш мақсадида, жорий йилнинг 6-7 май саналарида ОАВ вакиллари учун пресс-тур ташкил этилди.
Пресс-тур иштирокчилари дастлаб «Ўзмиллийбанк» АЖ нинг Қашқадарё вилояти филиали фаолияти билан танишдbлар.
«Ўзмиллийбанк» АЖ Қашқадарё вилояти филиали 1992 йил 3 августда ташкил топган бўлиб, шу кунга қадар Қашқадарё вилоятининг турли ҳудудларида фаолият юритиб келмоқда. Жумладан, Қарши, Ғузор, Шахрисабз ва Муборак туманларида банкнинг 4 та филиали хизмат кўрсатиб келаётган бўлса, Нишон туманида 1 та Банк хизматлари маркази (БХМ) эса аҳолига сифатли банк хизматларини тақдим этмоқда.
Мазкур филиаллар ва БХМ томонидан ажратилган кредитлар ҳисобидан Қашқадарё вилоятида катта майдонларда интенсив боғлар, йирик сиғимли замонавий музлатгичлар, савдо ва маиший хизмат кўрсатиш марказлари, умумий овқатланиш масканлари ташкил топди. 2021 йилда тармоқлар бўйича таҳлил қилинганда:
• саноат соҳасида - 466,3 млрд. сўмлик 29 та лойиҳа;
• қишлоқ хўжалигида – 354,3 млрд. сўмлик 17 та лойиҳа;
• хизмат кўрсатишда - 109,2 млрд. сўм 139 та лойиҳалар амалга оширилган.
Ушбу тадбиркорлик субъектларига кредит маблағлари ажратилиши натижасида 2 296 та янги иш ўринлари яратилган.
Филиалда жами 272,8 мингта мижозларга хизмат кўрсатилади. Шундан 257,1 мингтаси жисмоний шахслар ва 15,7 мингтаси юридик шахслар ҳисобланади. Жисмоний шахсларнинг жами депозит қўйилмалари 59,5 млрд. сўмни ташкил этади. Тўлов пластик карточкаларидан фойдаланишда қулайликлар яратиш мақсадида жойларда 18 та банкомат, 18 та инфокиоска, 1822 та савдо терминаллари дислокация қилинган.
Бундан ташқари, аҳолига валюта амалиётларида қулайликлар яратиш мақсадида вилоят ҳудудида 5 та валюта айирбошлаш шаҳобчаси ва 24/7 режимда хизмат кўрсатувчи 3 та автоматлаштирилган валюта айирбошлаш шахобчаси (банкомат) шаҳар ва туман фуқароларига ҳамда ташриф буюрган меҳмонларга хизмат кўрсатмоқда.
Банкнинг филиалида замонавий инновацион банк хизматлари кўрсатилишига алоҳида аҳамият қаратилган. Банк мижозларининг 54 фоизи масофадан бошқариладиган банк хизматларидан фойдаланмоқдалар. Бунда ҳисобрақамларда банк айланмаларини амалга ошириш, онлайн кредит расмийлаштириш ёки кредит қарздорлигини қоплаш, халқаро ва миллий пластик карточкаларда хар қандай банк амалиётлари ҳамда тўловларни амалга ошириш, омонат расмийлаштириш амалиётлари, хорижий валюталарда конверсион амалиётлар, пул ўтказмалари каби банк хизматларидан масофадан фойдаланиш мумкин.
Шунингдек, Қашқадарё вилояти тўқимачилик, текстил маҳсулотлари, саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳамда боғдорчиликка ихтисослашган бўлиб, хусусан бугунги кунда хизмат кўрсатиш соҳаси вилоятнинг асосий драйверига айланиб улгурди.
Бугунги кунда вилоят иқтисодий кўрсаткичларида хизматлар соҳасининг улуши ҳам жадал суръатларда ошиб бормоқда. Мазкур йўналишда вилоятда 21 мингдан зиёд корхона айнан сервис соҳасида фаолият олиб боряпти.
2021 йилда вилоятда хизмат кўрсатиш ҳажми 13,3 трлн. сўмни ташкил этиб, ўсиш суръати 118,0 фоизга етган. Бугун вилоятда 21 мингдан зиёд корхона айнан сервис соҳасида фаолият олиб бораётган бўлса, ҳудудда яна 6 мингдан зиёд хизмат кўрсатиш шохобчаларига эҳтиёж мавжуд.
Жорий 2022 йилнинг 1 чорак якуни вилоятда хизмат кўрсатиш ҳажми 3 трлн. 733 млрд. сўмни ташкил этиб, ўсиш суръати 135,0 фоизга етган ҳамда 17,4 мингта янги иш ўринлари яратилган. Йил бошидан янги ташкил этилган хизмат кўрсатиш корхоналари сони 3 628 тани ташкил этади.
Жорий 2022 йилда вилоятда хизмат кўрсатиш хажмини 19,9 трлн. сўмга етказиш режалаштирилган бўлиб, бунда 55 мингдан зиёд янги иш ўрни яратилиши белгиланган.
Шундан сўнг пресс-тур иштирокчилари Шаҳрисабз туманида жойлашган «Love City» МЧЖ фаолияти билан танишдилар. Аҳолига сифатли фотохизматларни тақдим этиб келаётган мазкур маскан лойиҳасининг умумий қиймати 1,5 млрд. сўмни ташкил этса, «Ўзмиллийбанк» АЖ томонидан Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси маблағлари ҳисобидан 1 млрд. сўм кредит ажратилди. Бугунги кунда мазкур марказда 10 нафар фуқаро иш билан таъминланган.
Бугун умумий овқатланиш бозори жадал ривожланмоқда. Бу жараёнда, сифатли овқатланиш хизматларини йўлга қўйиш ва уни тизимлаштиришдан асосий мақсад инсонлар саломатлигини кафолатловчи соғлом овқатланиш муҳитини яратиб бериш ҳисобланади. Шаҳрисабз туманидаги яна бир хизмат кўрсатиш соҳасида фаолият юртувчи «Anhor Kesh» МЧЖ томонидан «Ўзмиллийбанк» билан ҳамкорликда ташкил этилган шинам ва мўъжазгина тамаддихона замоанвий услубдаги дизайн ва интерьер ҳар қайси мижоз эътиборини тортиши табиий.
Мазкур лойиҳанинг умумий қиймати 2 млрд. 872 млн. сўмни ташкил қилса, шундан “Ўзмиллийбанк” АЖ томонидан Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси маблағлари ҳисобидан 2 млрд. сўм кредит ажратилди. Бугунги кунда мазкур масканда 22 нафар фуқаро доимий иш билан таъминланган.
Пресс-турнинг иккинчи кунида иштирокчилар дастлаб Қарши шаҳрида жойлашган «Parizoda Oltin Yulduz» НТМ фаолияти билан яқиндан танишдилар. Мазкур таълим марказининг умумий қиймати 500 млн. сўмни ташкил қилса, шундан 200 млн. сўм Банк кредитидан фойдаланилган.
Ушбу ўқув маркази касбий таълимга ихтисослаштирилган бўлиб, истовчилар қандолатчилик, тикувчилик, сартарошчилик каби йўналишларда таълим олиб касбий маҳоратларини оширишлари мумкин.
Навбатдаги манзил Қарши шахрида жойлашган «Etalon Savdo Servis»  ХК бўлди. Мазкур корхона «Ўзмиллийбанк» АЖ билан ҳамкорлик қилган ҳолда бугунги кунда шаҳар аҳолиси ва меҳмонларга хизмат қилиб келаётган супермаркет фаолиятини йўлга қўйган.
Супермаркет расталарини озиқ-овқат, ноозиқ-овқат, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ҳамда яхна ичимликлар сингари маҳсулотлар билан тўлдириш учун умумий ҳисобда 4 млрд. сўм сарф қилинган бўлса шундан мазкур корхонага 2,5 млрд. сўм миқдоридаги кредит маблағи «Ўзмиллийбанк» АЖ томонидан ажратилган.
Шундан сўнг пресс-тур иштирокчилари Ғузор туманида жойлашган «Содиқбек Қаҳрамон Ўғли» МЧЖ фаолияти билан танишдилар.
Бугунги кунда 5 нафар ходим фаолият юритаётган Ғузор туманида жойлашган мазкур мўжазгина болалар майдончаси ва маданий дам олиш маскани лойиҳасининг умумий қиймати 950 млн. сўмни ташкил этса, шундан 500 млн. сўм Банк томонидан ажратилган кредит маблағига тўғри келади.
Пресс-тур доирасидаги навбатдаги манзил «Al Khorazmiy School» МЧЖ бўлди.
Ҳозирда 3 нафар фуқаро иш билан банд бўлган Ғузор тумани «Обод» МФЙ манзилида жойлашган мазкур ўқув маркази лойиҳасининг умумий қиймати 800 млн. сўмни ташкил этади. Шундан мижознинг лойиҳадаги ўз маблағи 300 млн. сўмни ташкил этса, «Ўзмиллийбанк» АЖ томонидан 500 млн. сўм миқдоридаги кредит маблағи ажратилган.

«Узнацбанк» организовал пресс-тур по Кашкадарьинской области (видео)
В целях ознакомления с процессом развития сферы услуг с участием АО «Узнацбанк» в Кашкадарьинской области для представителей СМИ 6-7 мая текущего года был организован Пресс-тур по Кашкадарьинской области.
В ходе пресс-тура участники также ознакомились с деятельностью Кашкадарьинского областного филиала Банка.
Кашкадарьинский областной филиал начал свою деятельность 3 августа 1992 года и по сей день ведет свою работу в различных частях области. В частности, 4 филиала банка в Каршинском, Гузарском, Шахрисабзком и Мубарекском районах, а 1 центр банковских услуг в Нишанском районе предоставляют качественные банковские услуги населению.
За счет кредитов, предоставленных этими филиалами и центром оказания банковских услуг, в Кашкадарьинской области созданы интенсивные сады, современные холодильные камеры большой емкости, центры торговли и бытового обслуживания, предприятия общественного питания. При анализе по отраслям в 2021 году реализованы:
- в промышленном секторе - 29 проекта на сумму 466,3 млрд. сумов;
- в сельском хозяйстве - 17 проектов на сумму 354,3 млрд. сумов;
- в сфере услуг - 139 проекта на сумму 109,2 млрд. сумов.
В результате выделения кредитов данным предприятиям было создано 2 296 новых рабочих мест.
В филиале обслуживаются 272,8 тысяч клиентов. Из них 257,1 тысячи - физические и 15,7 тысячи - юридические лица. Для упрощения использования платежных карт на местах расположены - 18 банкомат, 18 инфокиосков, 1822 торговых терминала.
Кроме того, для облегчения операций с иностранной валютой в режиме 24/7 обслуживают жителей, а также гостей области 5 обменных пунктов и 3 автоматизированных обменных пункта (банкомата).
В филиале Банка особое внимание уделяется предоставлению современных инновационных банковских услуг. 54% клиентов филиала пользуются услугами дистанционного банковского обслуживания.
Сегодня доля услуг в экономических показателях региона стремительно растет, в частности в направлении сферы услуг работает более 21 тысяча предприятий области.
В 2021 году объем услуг в регионе достиг 13,3 трлн. сумов, темп роста составил 118,0%. На сегодняшний день в сфере услуг в области работает более 21 тысячи предприятий, при этом регион нуждается в более чем 6 тысяча точек обслуживания.
На конец 1 квартала 2022 года объем услуг в регионе составил 3 трлн. 733 миллиарда сум, темп роста достиг 135,0% и создано 17,4 тыс. новых рабочих мест. С начала текущего года количество созданных новых сервисных предприятий составляет 3 628 единиц.
В 2022 году объем услуг в регионе достигнет 19,9 трлн. сум. Планируется создать более 55 тысяч новых рабочих мест.
Как доказательство вышеуказанных слов, участники пресс-тура посетили еще один пункт оказания услуг и ознакомились с деятельностью ООО «Love City», расположенный в Шахрисабзском районе. Общая стоимость проекта по оказанию качественных фотоуслуг населению составил 1,5 миллиарда сумов, сумма выделенного кредита АО «Узнацбанк», за счет средств Фонда реконструкции и развития, составил 1 млрд. сумов. В настоящее время в центре работают 10 человек.
Сегодня рынок общего питания стремительно развивается. В этом процессе основной целью создания и систематизации качественных услуг в области питания является создание среды здорового питания, гарантирующей здоровье населения.
Очередным предприятием работающий в сфере услуг ООО «Anhor Kesh» - уютный и небольшой ресторан в Шахрисабзском районе, который привлекает внимание каждого клиента своим современным дизайном и интерьером, был создан совместно с АО «Узнацбанк».
Общая стоимость проекта составляет - 2 млрд. 872 млн. сум, сумма выделенного кредита АО «Узнацбанк», за счет средств Фонда реконструкции и развития, составил 2 млрд. сумов. В настоящее время в ресторане трудоустроены 22 граждан.
Во второй день пресс-тура участники ознакомились с деятельностью учебного центра «Parizoda Oltin Yulduz» расположенного в городе Карши. Общая стоимость проекта учебного центра составляет - 500 млн. сумов, сумма выделенного кредита АО «Узнацбанк» составляет - 200 млн. сумов.
Данный учебный центр специализируется на профессиональном образовании, а желающие могут повысить свои профессиональные навыки, обучаясь по таким направлениям, как кондитерское дело, шитье, парикмахерское дело и т.п.
Следующий объект для ознакомления - ЧП «Etalon Savdo Servis», расположенный в городе Карши. Данное предприятие совместно с Банком запустило супермаркет, обслуживающий жителей и гостей города.
В общей сложности на заполнение полок супермаркета продуктами питания, непродовольственными товарами, сельскохозяйственной продукцией и безалкогольными напитками было потрачено 4 млрд. сумов, предоставленная сумма кредита АО «Узнацбанк» составляет 2,5 млрд. сумов.
После участники пресс-тура ознакомились с деятельностью ООО «Содиқбек Қаҳрамон Ўғли» расположенного в Гузарском районе области.
Сегодня в этом небольшом и уютном детском игровом и культурно-развлекательном центре в Гузарском районе работают 5 человек. Общая стоимость проекта составляет 950 млн. сумов, из них сумма, выделенная Банком кредита, составляет 500 млн. сумов.
В конце пресс-тура участники ознакомились с деятельностью ООО «Al Khorazmiy School» расположенного по адресу Гузарский район, сход граждан махалли «Обод». Общая стоимость проекта составляет 800 млн. сумов, из них сумма, выделенная Банком кредита, составляет 500 млн. сумов.