Кимлар донор бўла олади?
Ҳар йили 14 июнь — Бутунжаҳон донорлар куни сифатида кенг нишонланади. Юртимизда ҳам ушбу санага бағишланган турли тадбирлар, хайрия акциялари ўтказиш анъанага айланган.
Маълумотларга кўра, ҳар бир мамлакат ўз аҳолисининг қонга бўлган талабини қондириш учун 1000 нафар кишига донорлар сони 30 нафар ва ундан ортиқ бўлиши, қон компонентлари билан таъминлаш учун эса донорлар сони ҳар 1000 нафар кишига 10 нафар ёки аҳоли сонига нисбатан 1 фоизни ташкил этиши зарур.
Ўзбекистонда эса бу рақам 5 нафарга тўғри келади. Агар мазкур кўрсаткич 10 нафарга ошса, халқимизнинг қонга бўлган талаби 100 фоизга қопланади. Агар 50 нафар одам қон топширса, нафақат талаб қондирилади, балки қон плазмасини қайта ишлаш орқали альбумин, иммунглобулин каби дори препаратлари тайёрлаш мумкин.
ССВ маълумотига кўра: 2020 йил юртимизда 95,5 тонна соф қон тайёрланган бўлса, бу рақам 2019 йилда 96,5 тонна, 2018 йилда эса 85,2 тоннани ташкил этди. 2021 йилда эса тиббиёт муассасаларига 113 тонна сифатли қон етказиб берилди.
Мамлакатимизда 18 ёшдан 60 ёшгача, вазни 50 килограммдан юқори, гемоглабин миқдори меъёрида бўлган (эркакларда 128 г/л, аёлларда 120 г/л) ҳар бир шахс донор бўлиши ва йилига 4 марта қон топшириши мумкин. Ҳар бир топширилган қоннинг максимал миқдори 450 миллилитрга тенг.
Таъкидлаш лозимки, коронавирус пандемияси даврида бутун дунёда бўлгани каби юртимизда ҳам донорлар сони кескин камайишига сабаб бўлди. Оқибатда оғир беморларнинг донорлик қонига бўлган талаби сезиларли даражада ошди.
Қолаверса, сўнгги йилларда юртимизда ноёб юрак операциялари, инсон тана аъзоларини кўчириб ўтказиш каби мураккаб жарроҳлик амалиётларининг йўлга қўйилиши ҳамда хавфли касалликлар диагностикасининг яхшиланиши сабабли сифатли қон компонентларига бўлган эҳтиёж янада ортди.
Шу сабабли жорий йил март ойида Соғлиқни сақлаш вазирлиги ташаббуси билан «Қон топшир – ҳаёт инъом эт!» хайрия акцияси ўтказилди ва унда тиббиёт ходимлари биринчилардан бўлиб қон топширди.
Ушбу тадбир қисқа вақт ичида юртимиз бўйлаб кенг қулоч ёзиб, вазирлик ва идоралар ходимлари, маҳаллий бошқарув органлари раҳбарлари, кенг жамоатчилик вакиллари томонидан қўллаб-қувватланди.
Мамлакатимизда ўз қонини камида 40 марта, қон компонентларини 60 марта топширган кишилар фахрий донор ҳисобланади. Юртимизда ана шундай меҳрли ва қалби эзгуликка тўла инсонлар «Ўзбекистон Республикаси фахрий донори» кўкрак нишони ва бир йўла тўланадиган пул мукофоти билан тақдирланади.
Ўз навбатида, Соғлиқни сақлаш вазирлиги юртдошларимизни беғараз донор бўлишга ва ёрдамга муҳтож беморларга кўмак беришга чақирган.

«Донорство крови — акт солидарности»: кто может стать донором крови
Ежегодно 14 июня отмечается Всемирный день донора крови. В 2022 году Всемирный день донора крови проводится под лозунгом «Донорство крови — акт солидарности. Станьте донором и спасайте жизни», который призван привлечь внимание к значению добровольного донорства крови для спасения жизни людей и укрепления солидарности в обществе.
«Кровь и ее продукты — важнейший ресурс, позволяющий эффективно оказывать помощь женщинам, у которых возникают кровотечения в результате беременности и родов; детям, страдающим тяжелой анемией в результате заболевания малярией и неполноценного питания; пациентам с заболеваниями крови и костного мозга, нарушением синтеза гемоглобина и иммунной недостаточностью; жертвам травм, аварий, стихийных бедствий и несчастных случаев; а также пациентам, которым проводятся сложные медицинские и хирургические процедуры. Кровь нужна везде, но не везде ее могут получить все нуждающиеся. Особенно острый дефицит крови испытывают страны с низким и средним уровнем дохода», – отмечается в сообщении ВОЗ.
В нашей стране стало доброй традицией проводить различные мероприятия и благотворительные акции, приуроченные к этой дате.
По данным Минздрава Узбекистана, каждая страна должна иметь 30 и более доноров на 1000 человек для удовлетворения потребностей своего населения в крови, а количество доноров для обеспечения компонентами крови должно составлять 10 на 1000 человек или 1% населения.
В Узбекистане эта цифра составляет 5. Если она увеличится до 10, потребность нашего народа в крови будет удовлетворена на 100%. Если 50 человек сдадут кровь, не только будет удовлетворен спрос, но и могут быть получены такие лекарства, как альбумин и иммуноглобулин, путем обработки плазмы крови.
Сообщается, что в 2020 году в нашей стране произведено 95,5 тонны чистой крови, в 2019 году этот показатель составлял 96,5 тонны, а в 2018 году – 85,2 тонны. В 2021 году в медицинские учреждения доставлено 113 тонн качественной крови.
В нашей стране любой человек в возрасте от 18 до 60 лет, весом более 50 килограммов, с нормальным уровнем гемоглобина (128 г/л у мужчин, 120 г/л у женщин) может быть донором и сдавать кровь 4 раза в год. Максимальный объем каждой сдаваемой крови составляет 450 миллилитров.
Отмечается, что во время пандемии коронавируса, как и во всем мире, количество доноров в нашей стране резко сократилось. В результате значительно увеличился спрос на донорскую кровь для тяжелобольных пациентов.
Кроме того, в последние годы в нашей стране возросла потребность в качественных компонентах крови в связи с внедрением на практику уникальных операций на сердце, сложных операций, таких как трансплантация органов и улучшение диагностики опасных заболеваний.
Следует отметить, что в нашей стране почетными донорами считаются люди, сдавшие свою кровь не менее 40 раз и компоненты крови 60 раз. В нашей стране такие добрые и отзывчивые люди награждаются нагрудным знаком «Почетный донор Республики Узбекистан» и единовременной денежной премией.
В связи с этим Минздрав призывает наших соотечественников стать донорами и оказывать помощь нуждающимся пациентам.