Ўзбекистонда юқумли касаллик тарқалгани ҳақидаги хабарларга расмий муносабат берилди
Ижтимоий тармоқларда Ўзбекистонда қизамиқ билан касалланганлар сони ортаётганлиги тўғрисидаги хабар тарқалди. Ушбу ҳолат бўйича Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги қўмитаси расмий муносабат берди.
Қайд этишилича, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг (ЖССТ) кизамиқ ва қизилча касаллиги бўйича эълон қилинган маълумотларига кўра, ҳозирда дунёнинг 150 дан ортиқ мамлакатида мураккаб эпидемиологик вазият сақланиб турибди.
Маълумот ўрнида шуни айтиш жоизки, 2022 йил якуни бўйича дунё бўйича 155 минг ҳолатда қизамиқ касаллиги рўйхатга олинган.
Жорий йилнинг ўтган даври мобайнида фаол олиб борилган эпидемиологик суриштирувлар натижасида, республикамизда 37 нафар беморларда қизамиқ касаллиги тасдиқланган.
Қизамиқ касаллиги бўйича мураккаб эпидемик вазиятни олдини олиш мақсадида, республикада 2022 йилнинг 16 ноябрь – 30 декабрь кунлари 6 ойликдан – 5 ёшгача бўлган болаларни қизамиқ-қизилчага қарши оммавий эмлашлар ўтказилди. Эмлаш тадбирлари натижасида режадаги 3 355 900 нафар болаларнинг 3 303 582 нафари ёки 98.4% эмлаш билан қамраб олинди ва ҳозирда ҳам эмлаш ишлари давом эттирилмоқда.
«Юқоридагилардан хулоса қилиб шуни айтиш жоизки, ҳозирда республикамизда касалликка қарши барча зарур профилактик чоралар кўрилмоқда, эпидемик вазият барқарор ва тўлиқ назоратга олинган», дейилади Санэпидқўмита хабарида.

В СЭС прокомментировали сообщения о росте заболеваемости корью в Узбекистане
С начала года случаи заболевания корью были зарегистрированы в 17 странах Европейского региона Всемирной организации здравоохранения, сообщила Служба новостей ООН по ссылкой на данные ВОЗ.
К концу февраля уже официально сообщалось о 900 случаях — это больше, чем за весь 2022 год. В ВОЗ подчёркивают, что власти всех стран, включая те, в которых подтверждена ликвидация эндемичной передачи кори, должны не терять бдительность в отношении этой крайне заразной болезни.
За последние 12 месяцев самое большое число случаев кори было зарегистрировали в Таджикистане (610), Турции (466) и России (414). В Австрии, Сербии, Великобритании и Узбекистане заболеваемость возросла с начала 2023 года.
В пресс-службе Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Узбекистана сообщили, что в результате активных эпидемиологических расследований за истекший период текущего года в республике было выявлено 37 больных корью.
Отмечается, что в целях предупреждения сложной эпидемической ситуации по кори с 16 ноября по 30 декабря 2022 года проведена массовая вакцинация среди детей в возрасте от 6 месяцев до 5 лет. В результате проведенных мероприятий по вакцинации привито 3 303 582 ребенка из запланированных 3 355 900 (98,4%), мероприятия по вакцинации продолжаются.
«Исходя их этого можно сказать, что в настоящее время в нашей республике проводятся все необходимые профилактические мероприятия против заболевания, эпидемическая ситуация стабильна и находится под полным контролем», – заключили в СЭС.