Бундай чора-тадбирлар вируснинг кейинги тарқалишини тўхтатиш учун беморларнинг геолокациясини кузатиш учун қўлланилиши керак, деб хабар беради мамлакат бош вазири девони.
Рухсат 2 декабрь, пайшанба куни ярим тунгача амал қилади. Aгар эпидемия кенг тарқалган бўлса, ҳукумат уни бекор қилади.
27 ноябрь куни Соғлиқни сақлаш вазирлиги Исроилда янги штаммнинг биринчи ҳолатини тасдиқлади ва еттита эҳтимолий касалланиш, жумладан, яқинда чет элга чиқмаган учта бемор ҳақида маълум қилди.
Тасдиқланган ҳолат яқинда Малавига сафаридан қайтди. Касаллик юқтирган бўлиши мумкин бўлган уч киши эмланганди.

Спецслужбы Израиля будут следить за инфицированными штаммом «Омикрон»
Кабинет министров Израиля разрешил общей службе безопасности Шин-Бет следить с помощью мобильных телефонов за людьми, зараженными новым штаммом коронавируса SARS-CoV-2 «Омикрон».
Такие меры должны использоваться для отслеживания геолокации заболевших, чтобы прервать дальнейшее распространение вируса, сообщает Офис премьер-министра страны.
Разрешение будет действовать до полуночи четверга, 2 декабря. В случае широкомасштабной вспышки правительство его отзовет.
В субботу, 27 ноября, Министерство здравоохранения подтвердило первый случай нового штамма в Израиле и сообщило о семи возможных инфицированных, включая трех человек, которые в последнее время не выезжали за границу.
Подтвержденный зараженный недавно вернулся из поездки в Малави. Трое из возможных зараженных были вакцинированы.