Қайд этилишича, бунинг бир неча омиллари мавжуд бўлиб, жумладан:
Масалан, Россияда товуқ гўшти нархи йил бошидан буён 9,7 фоизга, Қозоғистонда эса 4,7 фоизга ошган. Умуман олганда, Ўзбекистонда гўшт нархи минтақавий тенденциялар доирасида сақланмоқда ва глобал бозор тебранишларига нисбатан барқарорликни намоён қилмоқда.
Мутахассислар фикрича, айни пайтда Ўзбекистондаги бозорларнинг арзонлаштирилган расталарида 1 кг мол ва қўй гўшти ўртача 65-75 минг, савдо расталарида 90-95 минг, савдо марказларида эса 95-100 минг сўмдан сотилмоқда.
Тошкент шаҳридаги арзонлаштирилган расталарда 65-75 минг сўмлик гўштни харидорларнинг 15-18 фоизини, 90-95 минг сўмлик рўзғорбоп гўшт эса 82-85 фоизини, 110-130 минг сўмлик суяксиз (лаҳм) гўшт эса атиги 1-2 фоизини ташкил этади.
Яна бир жиҳат, пойтахт бозорларида гўштни аҳолининг харид қобилиятига мос равишда қисмларга бўлиб сотиш йўлга қўйилган. Жумладан, гўшти ажратилган суяк (рагу) 25-30 минг сўм, қовурга 85-95 минг сўм, суяксиз гўшт (лаҳм) эса 110-130 минг сўм атрофида.
Таққосланадиган бўлса, Россияда 1 кг мол гўшти 10-12, Беларусда 6-8, Қозоғистонда 7-11, Тожикистонда 8-10, Грузияда 9,5-12, Озарбайжонда 9,5-12,5, Туркияда 12-14 доллар, шунингдек, иқтисодиёти ривожланган давлатлар Швецияда 46,2, Исландияда 38,86, Жанубий Кореяда эса 28 доллар атрофида сотилмоқда.
Бундан кўриниб турибдики, Ўзбекистон дунёнинг гўшт энг арзон сотиладиган давлатлари қаторида бўлиб, Марказий Осиё мамлакатлари ичида Қирғизистондан кейинги иккинчи ўринни эгаллайди.
Гўшт ишлаб чиқаришга бевосита таъсир кўрсатувчи омиллар таҳлилида 2025 йилнинг биринчи чорагида гўшт ишлаб чиқариш билан боғлиқ харажатлар – жумладан, ем-озуқа, электр энергияси ва ёқилғи-мойлаш материаллари нархлари кескин ошгани кўринади.
Шунингдек, чорвачиликда гўшт етиштириш учун кучли озуқага бўлган талаб юқорилиги, озуқа етиштириш учун ер майдонларининг етишмаслиги туфайли чорва молларини озуқа билан таъминланиш даражасининг 35-40 фоизини ташкил этмоқда.
2024 йил октябр ойидаги нархлар билан солиштирилганда, бугунги кунда шрот нархи 3 минг сўмдан 7 минг сўмга, шелуха 2 800 сўмдан 4 минг сўмга, омухта ем 2 900 сўмдан 3 700 сўмга, буғдой 2 200 минг сўмдан 3 500 минг сўмга, маккажўхори силоси 500 сўмдан 900-1 000 сўмга, сомон 15 минг сўмдан 25 минг сўмга, беда эса 25 минг сўмдан 45 минг сўмга ошган.
Озуқа харажатлари, меҳнатга ҳақ тўлаш ва электр энергияси харажатларининг ошиши ҳам гўшт таннархига бевосита таъсир кўрсатайганини алоҳида таъкидлаш зарур.
2024 йилда умумий 2 миллион 900 минг тонна тирик вазнда (1 миллион 700 минг тонна сўйилган вазнда) гўшт ишлаб чиқарилган. 93 минг тонна гўшт импорт қилинган. Ишлаб чиқарилган гўштга нисбатан импорт салмоғи 5,4 фоизни ташкил қилган.
Импорт қилинган гўштнинг 70 фоизи қайта ишлаш корхоналарига йўналтирилган бўлса, қолган қисми Тошкент шаҳри деҳқон бозорларидаги арзонлаштирилган расталарда сотилган.
Сўнгги беш йилда чорвачилик соҳасида олиб борилган ислоҳотлар натижасида чорвачилик корхоналарида мол сони икки баробар, ишлаб чиқарилаётган чорвачилик маҳсулотлари ҳажми эса уч баробар ошган.
Наслчилик корхоналари сони 400 тадан 1 900 тага етказилган бўлса, зоти яхшиланган қорамоллар улуши 30-35 фоиздан 70-75 фоизга кўтарилган.

Министерство селького хозяйство опубликовало заявление по поводу росту цен на мясо.
В заявлении говорится, что в последние годы наблюдается глобальный рост цен на мясо. По данным Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО), на это влияет ряд факторов: замедление темпов производства мяса в мире, высокий спрос со стороны крупных стран-импортёров, рост цен на кормовое сырьё и транспорт.
Например, с начала года цена на курятину в России выросла на 9,7 %, а в Казахстане — на 4,7 %. В целом, цены на мясо в Узбекистане сохраняются в рамках региональных тенденций и демонстрируют относительную стабильность по сравнению с глобальными колебаниями рынка.
По мнению специалистов, на сегодняшний день мясо на льготных прилавках страны продаётся по 65–75 тысяч сумов за 1 кг говядины и баранины, на обычных торговых рядах — по 90–95 тысяч, а в торговых центрах — по 95–100 тысяч сумов.
«В Ташкенте на льготных рынках мясо по цене 65–75 тысяч сумов составляет 15–18% от общего объёма продаж, мясо по 90–95 тысяч сумов — 82–85%, а обезкостенное мясо по 110–130 тысяч сумов — всего 1–2 %», – отметили в Минсельхозе.
Также в столичных базарах мясо продаётся по частям с учётом покупательной способности населения. Например, кости с остатками мяса (рагу) стоят 25–30 тысяч сумов, рёбра — 85–95 тысяч, обезкостенное мясо (филе) — 110–130 тысяч сумов.
Для сравнения, 1 кг говядины в России стоит 10–12 долларов, в Беларуси — 6–8, в Казахстане — 7–11, в Таджикистане — 8–10, в Грузии — 9,5–12, в Азербайджане — 9,5–12,5, в Турции — 12–14 долларов. В развитых странах цены значительно выше: в Швеции — 46,2, в Исландии — 38,86, в Южной Корее — около 28 долларов.
Таким образом, Узбекистан входит в число стран с наиболее доступными ценами на мясо и занимает второе место среди стран Центральной Азии после Кыргызстана.
Если рассматривать факторы, непосредственно влияющие на производство мяса, то в первом квартале 2025 года резко выросли расходы на корма, электроэнергию и горюче-смазочные материалы.
Из-за высокого спроса на концентрированные корма и нехватки земель для их выращивания обеспеченность скота кормами составляет всего 35–40%.
Отмечается, что сравнению с октябрём 2024 года, цены на корма значительно выросли: шрот — с 3 до 7 тыс. сумов, шелуха — с 2 800 до 4 тыс., комбикорм — с 2 900 до 3 700, пшеница — с 2,2 млн до 3,5 млн сумов, кукурузный силос — с 500 до 900–1 000 сумов, солома — с 15 до 25 тыс., люцерна — с 25 до 45 тыс. сумов.
Рост затрат на корма, оплату труда и электроэнергию напрямую влияет на себестоимость мяса, говорится в сообщении.
По данным ведомства, в 2024 году в Узбекистане было произведено 2,9 млн тонн мяса в живом весе (1,7 млн тонн в убойном весе). Импортировано 93 тыс. тонн мяса, что составляет 5,4% от общего объёма производства.
70% импортируемого мяса направляется на переработку, остальное — продаётся на льготных прилавках столичных дехканских рынков.