1 апрелдан нималар ўзгаради?
2024 йил 1 апрелдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгартиришлар шарҳи Norma.uz портали томонидан тақдим этилди.
Тадбиркорларга субсидия беришнинг янги тартиби
Тадбиркорларга субсидия, имтиёз ва преференциялар уларнинг рейтинг даражасидан келиб чиққан ҳолда қўлланилади.
Тўсиқсиз меҳмонхоналарга – ҳар бир хона учун 1 млн сўмдан 2 млн сўмгача субсидия берилади
2026 йил 1 апрелга қадар меҳмонхона хизматларини кўрсатувчи тадбиркорлик субъектларига тегишли чорак якунига кўра Туризмни қўллаб-қувватлаш жамғармасига ўтказилган туристик (меҳмонхона) йиғимлар суммаси ҳисобидан субсидия ажратилади. Бунда тадбиркорлик субъектлари томонидан меҳмонхонанинг камида учта хонаси ногиронлиги бўлган шахслар ўриндиқли аравачадан фойдаланиши учун қулай тарзда жиҳозланганда, шунингдек эшитиши ва кўриши учун дисплей ҳамда овозли қурилмалар ўрнатилганда, ушбу тадбиркорлик субъектларига ҳар бир махсус жиҳозланган хона учун 1 млн сўмдан 2 млн сўмгача субсидия берилади.
Давлат харидларида қатнашувчи маҳаллий ишлаб чиқарувчиларга преференциялар
Давлат харидлари доирасида чет эллик етказиб берувчилар билан бир қаторда маҳаллий ишлаб чиқарувчилар иштирок этганда уларга нисбатан импорт товарларининг DDP (Ўзбекистон) нархидан қуйидаги миқдорларда нарх преференцияси берилади:
- 15% – 3 ёки ундан ортиқ маҳаллий ишлаб чиқарувчилар иштирок этганда;
- 12% – иккита маҳаллий ишлаб чиқарувчилар иштирок этганда;
- 8% – битта маҳаллий ишлаб чиқарувчи иштирок этганда.
Йирик солиқ тўловчиларга электрон юк хатлари жорий этилмоқда
Йирик солиқ тўловчилар учун товар-транспорт юк хатларини электрон шаклда расмийлаштириш, сақлаш ва уларнинг ҳисобини юритиш тизими жорий этилмоқда.
Чиқинди учун қарздорлик мавжудлигида кўчмас мулк ва автотранспортни нотариал тартибда расмийлаштириш рад этилади
Кўчмас мулк ҳамда автотранспорт воситалари билан боғлиқ битимларни нотариал тасдиқлашда қарздорлик мавжудлиги қаттиқ маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш хизматлари учун аҳоли томонидан мажбурий тўловларни тўлаш ва ҳисобини юритишнинг ягона электрон тизими орқали онлайн режимда текширилиб, қарздорлик бартараф этилганидан кейин нотариал ҳаракат амалга оширилади.
«Инсон» ижтимоий хизматлар марказлари пуллик асосда хам хизмат кўрсатишади
«Инсон» ижтимоий хизматлар марказлари ҳамда Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги тизимдаги тиббий-ижтимоий муассасаларда шартнома асосида пуллик хизмат кўрсатиш тартиби жорий этилади.
ҚҚС бўйича айрим имтиёзлар бекор қилинмоқда
Хусусан, тиббиёт, ветеринария, коммунал хизматлар ва дори-дармон воситаларини реализация қилишда ҚҚС бўйича имтиёзлар бекор қилинади.
Моддий ёрдам тайинлаш онлайн амалга оширилади
Кам таъминланган оилаларга болалар нафақаси ва моддий ёрдам тайинлаш учун онлайн ариза бериш бўйича давлат хизматини кўрсатиш йўлга қўйилади.
Архитекторларни сертификатлаштириш
Шаҳарсозлик соҳасидаги қуйидаги тоифа мутахассисларни уларнинг фаолият йўналишлари бўйича ҳар 3 йилда бир марта сертификатлаш тизими жорий этилади:
- туман (шаҳар) ва вилоят архитекторлари;
- қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги соҳасида назорат қилиш ҳудудий инспекциялари инспекторлари.
Банклар учун устав капиталининг энг кам миқдори белгиланмоқда
Банк устав капиталининг энг кам миқдори 350 млрд сўмни ташкил этмоқда.
IT-паркнинг айрим резидентлари ортиқча қоғозбозликдан озод этилади
Ҳуқуқий эксперимент сифатида рақамлаштириш соҳасида хизматлар кўрсатиш бўйича экспорт шартнома ҳужжатларини халқаро платформаларда расмийлаштиришга рухсат берилади.
Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик парки (IT-парк) резидентлари томонидан рақамлаштириш соҳасидаги хизматлар экспорти бўйича расмийлаштирилган қиймати 100 минг АҚШ долларигача бўлган шартномалар (келишув, ҳисобварақ-фактура, инвойс) электрон ҳужжат сифатида тан олинади ҳамда уларнинг қоғоз шаклидаги нусхаси талаб этилмайди.
Фарзанд туғилганда тўланадиган нафақа тайинлаш тартиби ўзгармоқда
Фарзанд туғилганда бериладиган бир марталик нафақа пули:
- биринчи фарзанди учун – барча аёлларга;
- иккинчи фарзанди учун – фарзанд туғилган пайтда “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизимига киритилган оиланинг аъзоси бўлган аёлларга расмийлаштирилади.
Янги маданий лойиҳалар амалга оширилади
- «Маданият тўлқинлари» медиа лойиҳаси (танлов доирасида жамоатчилик томонидан ижобий қабул қилинган ва ғоявий юксак энг яхши 50 та медиа маҳсулотнинг ҳар бири 50 млн сўм пул мукофоти билан тақдирланади;
● ижтимоий тармоқларда 500 мингдан ортиқ обуначиси бўлган, аҳоли орасида машҳур бўлган шахслар иштирокида «Юлдуз билан саёҳат» лойиҳаси.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ автомобилларни давлат рўйхатидан ўтказиш ставкалари 1 апрелдан кескин (68 бараваргача!) ошгани маълум бўлганди.

Что изменится в Узбекистане с 1 апреля
Портал norma.uz представил обзор главных изменений в национальном законодательстве, которые вступят в силу с 1 апреля 2024 года.
Новый порядок выделения субсидий предпринимателям
Субсидии, льготы и преференции будут выделяться и применяться к субъектам предпринимательства в зависимости от их позиции в рейтинге устойчивости.
Безбарьерным гостиницам – субсидии от 1 до 2 млн за номер
До 1 апреля 2026 года субъектам предпринимательства, оказывающим гостиничные услуги, по итогам соответствующего квартала, выделяется субсидия за счет суммы туристских (гостиничных) сборов, перечисленных в Фонд поддержки туризма. В случае комфортного оснащения не менее трех номеров гостиницы для пользования креслами-колясками лицами с инвалидностью, а также установления дисплея и голосовых устройств для слухового и зрительного восприятия, этим субъектам предпринимательства за каждый специально оснащенный номер предоставляется субсидия от 1 до 2 млн сумов.
Преференции отечественным производителям при госзакупках
Отечественным производителям электротехнической промышленности при их участии наряду с иностранными поставщиками в рамках госзакупок будут предоставлены ценовые преференции от цены DDP (Узбекистан) импортных товаров в следующих размерах:
15 % – при участии 3 и более отечественных производителей;
12 % – при участии 2 отечественных производителей;
8 % – при участии 1 отечественного производителя.
Вводятся электронные накладные для крупных налогоплательщиков
Для крупных налогоплательщиков внедряется система электронного оформления, хранения товарно-транспортных накладных и ведения их учета.
При долге за «вывоз мусора» откажут в нотариальном оформлении недвижимости и авто
Нотариальное удостоверение сделок, связанных с недвижимым имуществом и автотранспортом, будет осуществляться только при отсутствии у граждан задолженности за услуги по сбору и вывозу твердых бытовых отходов.
Реализация имущества станет прозрачной
Реализация имущества на комиссионно-договорной основе в рамках принудительного исполнения судебных актов и актов иных органов осуществляется исключительно торговыми организациями, внедрившими электронную систему дистанционного мониторинга процессов от принятия до реализации имущества.
Центры соцуслуг «Инсон» будут оказывать и платные услуги
В центрах социальных услуг «Инсон» и медико-социальных учреждениях системы Национального агентства социальной защиты внедряется оказание платных услуг на договорной основе.
Отменяются некоторые льготы по НДС
Это  льготы по НДС при реализации медицинских, ветеринарных, лекарственных средств и коммунальных услуг.
Назначение социальных пособий – онлайн
Запускается госуслуга по приему онлайн-заявки на назначение материальной помощи малообеспеченным семьям.
Сертификация архитекторов
Внедряется система сертификации один раз в 3 года:
архитекторов районов (городов) и областей;
инспекторов территориальных инспекций по контролю в сфере строительства и жилищно-коммунального хозяйства
Повышается минимальный размер «уставника» банков
Так, с 1 апреля 2024 года эта сумма составит 350 млрд сумов.
Некоторых резидентов IT-парка освободят от бумажной волокиты
В порядке правового эксперимента разрешено оформление экспортных договорных документов по оказанию услуг в сфере цифровизации на международных платформах.
Оформленные резидентами IT-парка договоры (соглашение, счет-фактура, инвойс) по экспорту услуг в сфере цифровизации стоимостью до $100 тыс. признаются в качестве электронного документа и их бумажная копия не требуется.
Изменяется порядок назначения пособия при рождении ребенка
Единоразовое пособие, выплачиваемое государством:
на первого ребенка – назначается всем женщинам;
на второго ребенка – женщинам, членам семьи, внесенной к моменту рождения ребенка в «Единый реестр социальной защиты».
Запускаются новые культурные проекты
медиапроект «Волны культуры». В рамках конкурса лучшие высокоидейные медиа­продукты, положительно воспринятые общественностью, вознаградят премией в размере 50 млн сумов;
проект «Путешествие со звездой» с участием популярных среди населения личностей, имеющих в социальных сетях более 500 тысяч подписчиков.