«Бухоро давлат техника университетини ташкил этиш тўғрисида»ги Президент қарори (ПҚ-22-сон, 24.01.2024 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, Бухоро муҳандислик-технология институти ҳамда Бухоро табиий ресурсларни бошқариш институти негизида Бухоро давлат техника университети ташкил этилади.
Муҳандислик, ишлаб чиқариш, озиқ-овқат технологияси, енгил саноат, нефть ва газ, яшил энергетика, архитектура ва қурилиш, транспорт ва логистика, агротехнология, ахборот технологиялари ва дастурлаш соҳалари бўйича, шунингдек, ҳудуднинг юқори малакали кадрларга бўлган эҳтиёжига мувофиқ олий маълумотли мутахассислар ҳамда илмий-педагогик кадрлар тайёрлаш Университетнинг асосий вазифаларидан бири этиб белгиланди.
Университетда нефть ва газ муҳандислиги соҳасида Илғор муҳандислик мактаби фаолияти йўлга қўйилади.
2025/2026 ўқув йилидан:
• Университет талабаларининг фанларни ўзлаштириш кўрсаткичини ва профессор-ўқитувчиларнинг фаолият самарадорлигини халқаро тажрибалар асосида баҳолаш тизими жорий этилади;
• Университет профессор-ўқитувчилари ва докторантларини етакчи хорижий олий таълим ва илмий-тадқиқот ташкилотларига илмий стажировка ва малака оширишга юборилади;
• Йирик ишлаб чиқариш корхоналари ва ташкилотларни Университетга саноат ҳамкори сифатида бириктирилади;

Будет создан Бухарский государственный технический университет
Принято постановление Президента «О создании Бухарского государственного технического университета» (№ ПП-22 от 24.01.2024 г.).
Согласно постановлению, на базе Бухарского инженерно-технологического института и Бухарского института управления природными ресурсами будет создан Бухарский государственный технический университет.
В Университете будет налажена деятельность Передовой инженерной школы в сфере нефтегазовой инженерии.
С 2025/2026 учебного года:
• будет внедрена система оценки показателей освоения студентами Университета учебных предметов, а также эффективности деятельности профессорско-преподавательского состава на основе международного опыта;
• преподаватели и докторанты Университета будут направляться в ведущие зарубежные высшие учебные и научно-исследовательские организации для прохождения научных стажировок и повышения квалификации;
• крупные производственные предприятия и организации будут закреплены за Университетом в качестве промышленных партнеров;
• с 1 января 2026 года университету будет предоставлена академическая, организационная и финансовая самостоятельность.