Марказий банк эски доллар банкноталари бўйича баёнот берди
Марказий банк ҳозирги кунда мамлакатимиз ҳудудида эски намунадаги 100 АҚШ доллари номиналидаги (2009 йилгача эмиссия қилинган) банкнотларни банклар томонидан сотиш ва сотиб олиш билан боғлиқ амалиётлар ҳеч қандай муаммоларсиз амалга оширилаётганлигини маълум қилди.
Шу билан бирга, бирорта давлат ҳисоб-китобларида эски намунадаги 100 АҚШ доллари номиналидаги банкнотларнинг қонуний тўлов воситаси сифатидаги мақоми ўзгармаган.
Марказий банк аҳоли ва тадбиркорлик субъектларини ижтимоий тармоқларда тарқалаётган тасдиқланмаган маълумотларга ишонмасликка чақириб, фақат расмий манбаларга таянишни тавсия этди.
"Шунингдек, агар тижорат банкларининг валюта айирбошлаш шохобчалари томонидан эски намунадаги 100 АҚШ доллари номиналидаги банкнотларни қабул қилишда қийинчиликларга дуч келсангиз, Марказий банкнинг “Ишонч телефони” (71 200-00-44) ёки ҳудудий бошқармаларга мурожаат этишингиз мумкин", дейилади хабарда.
Ўз навбатда, Марказий банк бу борада вазиятни доимий равишда кузатиб боришини маълум қилади.
Шу билан бирга, “Валютани тартибга солиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига мувофиқ, мамлакатимиз ҳудудида резидентлар ва норезидентлар томонидан чет эл валютасини сотиб олиш ва сотиш фақат маҳаллий банклар орқали амалга оширилиши эслатиб ўтилади.

Банки Узбекистана обменивают 100-долларовые купюры старого образца без проблем — ЦБ
В Узбекистане операции по продаже и покупке банкнот номиналом 100 долларов США старого образца (выпущенных до 2009 года) осуществляются банками без каких-либо проблем, сообщает Центральный банк.
«Статус банкнот номиналом 100 долларов США старого образца как законного платёжного средства не изменился ни в одной стране. Центральный банк призывает население и субъекты предпринимательства не доверять непроверенной информации, распространяемой в социальных сетях, и ориентироваться только на официальные источники», — говорится в сообщении.
Регулятор рекомендовал гражданам обращаться на горячую линию Центрального банка (71−200−00−44) или в его территориальные управления, если они сталкиваются с трудностями при обмене 100-долларовых банкнот старого образца в обменных пунктах банков.
Согласно закону «О валютном регулировании», покупка и продажа иностранной валюты на территории Узбекистана резидентами и нерезидентами осуществляется исключительно через местные банки.