Ўзбекистон бошқа давлатларнинг ички ишларига аралашмайди – Мудофаа вазирлиги
Мудофаа вазирлиги ижтимоий тармоқларда тарқалаётган «ўзбекистонлик ҳарбий хизматчилар ҳарбий техникаларда Россияга ёрдам бериш учун полигон ҳудудида шай бўлиб турганди, аммо вазият ўзгаргани учун боришдан қолдирилди» мазмунидаги хабарларга муносабат билдирди.
Вазирликка кўра, ушбу хабарлар ҳақиқатга тўғри келмайди.
«Мазкур хабар ҳақиқатга тўғри келмайди. Тасвирланган видеода шу йилнинг март ойида Чирчиқ шаҳрида бўлиб ўтган Ватанпарварлик фестивалига жалб этилган техникалар акс этган.
Мудофаа доктринасига кўра, Ўзбекистон Республикасининг мудофаа соҳасидаги сиёсати бошқа давлатларнинг ички ишларига аралашмаслик, эҳтимол тутилган низоларни тинч йўл билан ҳал этиш тамойилларига асосланади», – дейилади вазирликнинг расмий муносабатида.
Мудофаа вазирлиги ахборот хизмати, ўз ўрнида, асосланмаган ёлғон хабар тарқатганлик учун жавобгарлик мавжудлигини эслатмоқда.

В Минобороны Узбекистана опровергли сообщения об отправке техники в РФ
В соцсетях распространилось видео с узбекскими военнослужащими, которые якобы ждали команду для отправки в Россию.
Информацию публиковали в соцсетях во во время мятежа Евгения Пригожина с ЧВК «Вагнер».
Братья узбеки были готовы прийти на помощь, ждали команду от президента России, слава богу, всё решилось мирно, — говорилось в сообщениях.
26 июня в пресс-службе Министерства обороны отреагировали на информацию из соцсетей.
Как выяснилось, на публикуемых видео показаны солдаты и военная техника, участвующие в Патриотическом фестивале в марте 2023 года в Чирчике.
«Просим СМИ и блогеров не искажать информацию. Напоминаем, что за распространение необоснованной ложной информации предусмотрена ответственность.»— Минобороны.