«Ўзбекнефтгаз» АЖнинг 2021 йилнинг 1-ярим йиллиги учун тузилган молиявий ҳисоботига «Ernst & Young» томонидан ижобий аудиторлик хулоса берилди
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаев томонидан олиб борилган кенг кўламли ишлар натижасида, жаҳондаги йирик тўртта аудитор-консалтинг компанияларидан бири ҳисобланган, «Ernst & Young» компанияси томонидан «Ўзбекнефтгаз» АЖнинг 2016–2017 йиллардаги ҳисоботи учун 2020 йил 5 июнда, 2018 йил ҳисоботи учун 2020 йилнинг 24 ноябрида ва 2019 йил ҳисоботи учун 2021 йилнинг 31 январида ижобий аудиторлик хулосалари берилган эди.
Мамлакатимизнинг ёқилғи-энергетика ва газ-кимё соҳасида етакчи ҳисобланган «Ўзбекнефтгаз» АЖ ўз тарихида ва республикадаги йирик ишлаб чиқариш компаниялари ичида биринчилар қаторида навбатдаги ютуқга эришди.
Акциядорлик жамияининг Молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари (МҲХС) асосида 2021 йилнинг 1-ярим йиллиги учун тузилган оралиқ консолидациялашган молиявий ҳисоботига «Ernst & Young» халқаро аудиторлик компаниясидан ижобий аудиторлик шарҳи (хулосаси) олинди.
Мазкур ҳисобот ва аудиторлик шарҳи (хулосаси) «Fitсh Ratings», «S & P Global Ratings» ва «Moody’s» халқаро рейтинг агентликлари, йирик хорижий банклар «City Bank», «Mitsubishi UFJ Financial Group», «JPMorgan Chase & Co», «China Development Bank», «Гапромбанк», «ВЭБ.РФ» ва бошқалар, халқаро консалтинг ва юридик компанияларга ҳам тақдим этилди.
Таъкидлаш жоизки, жорий йилнинг 29 сентябри ва 22 октябрида «Ўзбекнефтгаз» АЖ ўз тарихида биринчи марта «Fitch Ratings» ва «Standard & Poors Global Ratings» халқаро рейтинг компанияларининг «барқарор» прогнози билан «BB-» даражасидаги рейтингига эга бўлган эди.
МҲХС асосида тайёрланган ва жаҳон миқёсидаги «катта тўртлик»га кирувчи аудиторлик компаниясининг ижобий аудиторлик хулосасига эга бўлган молиявий ҳисобот хорижий йирик инвесторлар учун маълумот манбаи саналади.
Шу жиҳатдан еврооблигацияларни дебют эмиссияси пайтида халқаро фонд биржаларининг талабларига мувофиқ, ўз қимматбаҳо қоғози (еврооблигация)ни жойлаштиришни режалаштирган компания биринчи навбатда ҳисобот санасидан 120 кундан кечикмаган ҳолда МҲХС асосида консолидациялашган молиявий ҳисобот тузиши ва ижобий аудиторлик хулосасига эга бўлиши лозим.
Аудиторлик текширувидан ўтказилган МҲХС асосидаги консолидациялашган молиявий ҳисобот ўз навбатида еврооблигациялар чиқарилишида умуман ҳар қандай қимматбаҳо қоғозлар чиқарилишида зарур бўлган «ЭМИССИЯ ПРОСПЕКТИ» номли ҳужжатни тайёрлашда ҳам муҳим маълумот манба бўлиб ҳисобланади.
МҲХС асосида 2021 йилнинг 1-ярим йиллиги учун консолидациялашган молиявий ҳисоботи учун «Ernst & Young» халқаро аудиторлик компанияси томонидан ижобий аудиторлик шарҳи (хулосаси) мавжудлиги «Ўзбекнефтгаз» АЖ томонидан кейинги ютуқларга эришиш, шу жумладан халқаро фонд бозорларида ўз еврооблигациялар эмиссия қилишида муҳим туртки бўлиб хизмат қилади.

Со стороны «Ernst & Young» дано положительное аудиторское заключение на финансовую отчетность АО «Узбекнефтегаз» за 1 полугодие 2021 год
В результате широкомасштабной работы, проведенной Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым, компанией «Ernst & Young» - являющейся одной из четырех крупнейших аудиторско-консалтинговых компаний в мире, были выданы положительные аудиторские заключения для отчёта АО «Узбекнефтегаз» 5 июня 2020 года за 2016-2017 годы, 24 ноября 2020 года для отчета за 2018 год и 31 января 2021 года для отчета за 2019 год.
АО «Узбекнефтегаз» - лидер топливно-энергетической и газохимической отрасли нашей страны, в первые в своей истории и среди крупнейших производственных компаний Республики добился очередного успеха.
От международной аудиторской компании «Ernst & Young» получено положительное аудиторское заключение на промежуточную консолидированную финансовую отчетность акционерного общества, составленную на основании международных стандартов финансовой отчетности (МСФО) за 1 полугодие 2021 года.
Данный отчет и аудиторское заключение также были представлены международным рейтинговым агентствам «Fitch Ratings», «S & P Global Ratings» и «Moody's», крупным зарубежным банкам «City Bank», «Mitsubishi UFJ Financial Group», «JPMorgan Chase & Co», «China Development Bank», «Газпромбанк», «ВЭБ.РФ» и другим международным консалтинговым и юридическим компаниям.
Следует отметить, что 29 сентября и 22 октября текущего года АО «Узбекнефтегаз» впервые в своей истории получило рейтинг международных рейтинговых компаний «Fitch Ratings» и «Standard & Poors Global Ratings» на уровне «BB-» с прогнозом «стабильный».
Финансовая отчетность, составленная на основе МСФО и имеющая положительное аудиторское заключение аудиторской компании, входящей в мировую «большую четверку», является источником информации для крупных иностранных инвесторов.
В связи с этим компания, планирующая размещать свою ценную бумагу (еврооблигацию) в соответствии с требованиями международных фондовых бирж при дебютной эмиссии еврооблигаций, должна в первую очередь составлять консолидированную финансовую отчетность на основе МСФО и иметь положительное аудиторское заключение не позднее 120 дней от даты отчетности.
Консолидированная финансовая отчетность на основе МСФО, прошедшая аудиторскую проверку, в свою очередь, является важным информационным источником при подготовке документа под названием «ПРОСПЕКТ ЭМИССИИ», который необходим при выпуске еврооблигаций и вообще любых ценных бумаг.
Наличие положительного аудиторского заключения международной аудиторской компанией «Ernst & Young» на консолидированную финансовую отчетность на основе МСФО за 1 полугодие 2021 года послужит важным стимулом для АО «Узбекнефтегаз» в достижении дальнейших успехов, в том числе в эмиссии собственных еврооблигаций на международных фондовых рынках.