Президент Мирзиёев Европа ишбилармонларини ҳамкорликни кенгайтиришга чақирди
Президент Шавкат Мирзиёев Бельгияга расмий ташрифи доирасида Европанинг етакчи компания ва банклари раҳбарлари билан давра суҳбати ўтказди.
Учрашувда «Vandewiele», «Linde», «Rhenus Logistics», «Ahlers Logistics», «Lasselsberger Group», «Pietro Fiorentini», «NextChem», «Meridiam», «SUEZ», «FMO», «European Investment Bank», «Commerzbank», «KfW», «Textima», «Chimcomplex», «Metso» ҳамда бошқа компания ва корпорацияларнинг раҳбарияти иштирок этди.
Давлат раҳбари тадбирда Европанинг етакчи компаниялари иштирок этаётгани юксак ўзаро ишонч ва узоқ муддатли шерикликка интилишнинг ифодаси эканини алоҳида таъкидлади.
Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимнинг имзоланиши Ўзбекистон ва ЕИ ўртасидаги муносабатларда янги даврни бошлаб бериши қайд этилди.
Кейинги етти йилда товар айирбошлаш икки баробар кўпайди, Европа сармояси иштирокидаги қўшма корхоналар сони мингдан ошди. Бу кўрсаткичлар инвесторларнинг Ўзбекистондаги иқтисодий ислоҳотларга ишончи ортиб бораётганидан далолат беради.
Европалик ҳамкорлар Ўзбекистон иқтисодиётини модернизация қилиш ва тубдан ислоҳ қилиш, илғор технологиялар, корпоратив бошқарув стандартларини жорий этиш ҳамда инновацион ишлаб чиқаришни ривожлантиришга кўмаклашаётгани қайд этилди.
Президент инсон капиталини ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратди. Ёшларнинг олий таълим олиш имкониятлари сезиларли даражада кенгайтирилди. Янги олий ўқув юртлари ташкил этилди, хорижий университетларнинг филиаллари очилди, европалик ҳамкорлар билан қўшма таълим дастурлари амалга оширилмоқда.
Учрашувда давлатимиз раҳбари ҳамкорликни янада чуқурлаштиришнинг тўртта муҳим йўналишини кўрсатиб ўтди.
Ўзбекистон стратегик хомашё ва минералларни ўзлаштириш ва чуқур қайта ишлаш орқали юқори қўшилган қийматли тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича лойиҳаларни биргаликда амалга оширишдан манфаатдор.
«Яшил иқтисодиёт» ва кимё саноати ҳам ҳамкорлик учун истиқболли йўналишлардир. Мамлакатимиз қайта тикланадиган энергетикани фаол жорий этмоқда, энергетика тизимини модернизация қилмоқда. Европалик ҳамкорларга «яшил» энергетика, энергия тежаш ва экологик кимё лойиҳаларида иштирок этиш таклиф қилинди.
Инфратузилма ва логистикани ривожлантириш ҳам устувор аҳамиятга эга экани кўрсатиб ўтилди. Ўзбекистон автомобиль йўллари, темир йўллар ва аэропортларни ўз ичига олган транспорт тармоғини модернизация қилмоқда. Мамлакатимиз транзит йўналишларини ривожлантириш, Европа ва Осиёни боғлайдиган замонавий логистика марказларини барпо этиш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга оширишга тайёр.
Рақамли иқтисодиёт ва ахборот технологиялари соҳасига алоҳида эътибор қаратилди. Ўзбекистон IT-парклар ва стартап инкубаторларини ривожлантирмоқда ҳамда Европа компаниялари билан сунъий интеллект ва киберхавфсизлик соҳаларида ҳамкорлик қилишга тайёр.
Давра суҳбати иштирокчилари, ўз навбатида, мамлакатимизда инвестициялар учун яратилган шаффоф ва барқарор шароитларни юқори баҳоладилар ҳамда юртимизда янги қўшма лойиҳа ва ташаббусларни амалга оширишда иштирок этишга тайёр эканликларини тасдиқладилар.

В рамках программы официального визита в Бельгию Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел круглый стол с руководителями ведущих европейских компаний и банков.
Во встрече участвовали Еврокомиссар по вопросам расширения Марта Кос, топ-менеджмент таких компаний и корпораций, как Vandewiele, Linde, Rhenus Logistics, Ahlers Logistics, Lasselsberger Group, Pietro Fiorentini, NextChem, Meridiam, SUEZ, FMO, European Investment Bank, Commerzbank, KfW, Textima, Chimcomplex, Metso и других.
Глава нашего государства особо отметил, что участие в мероприятии ведущих компаний Европы отражает высокий уровень взаимного доверия и обоюдное стремление к укреплению взаимодействия.
Подчеркнуто, что подписание Соглашения о расширенном партнёрстве и сотрудничестве откроет новую главу в отношениях между Узбекистаном и ЕС.
За последние семь лет товарооборот вырос в два раза, а число совместных предприятий с участием европейского капитала превысило тысячу. Эти показатели свидетельствуют о растущем доверии инвесторов к экономическим реформам в Узбекистане.
Особо отмечена поддержка европейских партнеров в модернизации экономики Узбекистана и проведении глубоких экономических реформ, внедрении передовых технологий, стандартов корпоративного управления и развитии инновационного производства.
Президент уделил отдельное внимание развитию человеческого капитала. Существенно расширен доступ молодежи к высшему образованию – созданы новые вузы, открыты филиалы зарубежных университетов, с европейскими партнерами реализуются совместные образовательные программы.
Узбекистан заинтересован в совместной реализации проектов по выпуску готовой продукции с высокой добавленной стоимостью через освоение и глубокую переработку стратегического сырья и минералов внутри страны.
Перспективным направлением для сотрудничества являются также «зеленая» экономика и химическая промышленность. Страна активно внедряет возобновляемую энергетику, модернизирует энергосистему. Европейским партнерам предложено участие в проектах «зеленой» генерации, энергонакопления и экологичной химии.
В качестве приоритета обозначено также развитие инфраструктуры и логистики. Узбекистан модернизирует транспортную сеть, включая автомагистрали, железные дороги и аэропорты. Страна готова к совместным проектам по развитию транзитных маршрутов и созданию современных логистических центров, связывающих Европу и Азию.
Отдельное внимание уделено цифровой экономике и информационным технологиям. Узбекистан развивает IT-парки и стартап-инкубаторы, и готов сотрудничать с европейскими компаниями в сфере искусственного интеллекта и кибербезопасности.
В свою очередь, участники круглого стола высоко оценили созданные в нашей стране прозрачные и стабильные условия для инвестиций, а также подтвердили готовность к участию в реализации новых совместных проектов и инициатив в нашей стране.