«Regulation.gov.uz»нинг янги талқини ишга тушди
Бугун, 24 июлдан Ўзбекистон Республикаси Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси порталининг янги талқини иш бошлади.
Бундан аввалги талқин 23 июлда жойлаштирилган ҳужжатлар муҳокамаси якунига қадар, яъни 7 августга қадар фаолият юритади, сўнгра ушбу талқин фақат архив сифатида фаолиятини давом эттиради.
Порталнинг янги талқини қандай имкониятларни тақдим этади?
- Фойдаланувчилар Ягона идентификациялаш тизими ёки ижтимоий тармоқлар орқали авторизациядан ўтган ҳолда Портал имкониятларидан фоядаланишлари мумкин;
- Фойдаланувчилар учун алоҳида кабинет яратилган, ушбу кабинетда фойдаланувчига қўшимча қулайликлар мавжуд.
- Интерфейс 3та тилда яратилганлиги учун ҳужжат лойиҳаларини бир пайтнинг ўзида учта тилда жойлаштириш ҳамда учта тилда таклиф қолдириш имконияти мавжуд;
- Қонунчилик жараёнидаги замонавий тенденцияларни инобатга олган ҳолда Порталда Парламент учун алоҳида саҳифа яратилган бу ерда Сенат ёки Қонунчилик палатаси томонидан яратилаётган қонун лойиҳалари жойлаштирилади;
- Фойдаланувчилар ўз хоҳишларига кўра ҳужжатларга ўз таклифларини аноним тарзда қолдиришлари мумкин;
- Амалдаги қонунлар юзасидан фойдаланувчилар ўз таклиф ва фикр мулоҳазаларини махсус Форумда изҳор этишлари ҳамда ўзаро фикр алмашишлари мумкин;
- Давлат ташкилотлари учун ҳам ҳужжатларни жойлаштириш ва улар билан ишлаш тартиби соддалаштирилган.
Яқин келажакда ҳуқуқий ва ташкилий масалалар ҳал этилгач ушбу Портал негизидан норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳларининг умумхалқ муҳокамаси ва идоравий келишув жараёнларини бир пайтнинг ўзида ўтказиш тартибини ҳамда «даромад ва сарф-ҳаражатлар таҳлили» (cost benefit analysis) институтини жорий этиш режалаштирилган.

Запущена новая версия портала regulation.gov.uz
C 24 июля 2018 года начнет свою работу новая версия портала обсуждений проектов нормативно-правовых документов Республики Узбекистан regulation.gov.uz.
Предыдущая версия работает до 7 июля, пока не закончится обсуждение документов, размещенных 23 июля, а затем новая версия портала будет продолжать функционировать как архив.
Какие возможности предоставляет новая версия портала?
- Пользователи могут получить доступ к порталу с помощью единой системы идентификации или через социальные сети;
- Для пользователей есть отдельный кабинет, в связи этим пользователю предоставляются дополнительные удобства;
- Поскольку интерфейс создан на трех языках, можно одновременно создавать проекты документов на трех языках и оставить комментарии на трех языках;
- Принимая во внимание текущие тенденции в законодательном процессе, на портале была создана отдельная страница для Парламента, где проекты законов разрабатываются Сенатом или Законодательной палатой;
- Пользователи могут по своему усмотрению представлять свои предложения в анонимной форме;
- Пользователи могут высказывать свои мнения по существующим законам на Специальном форуме и обмениваться мнениями;
- Упрощенные процедуры размещения и обработки документов для государственных органов.
После решения правовых и организационных вопросов в ближайшем будущем планируется ввести упрощенную процедуру публичного обсуждения нормативно-правовых актов и институциональных механизмов на основе этого портала, а также организацию анализа затрат и выгод (cost benefit analysis).