Шавкат Мирзиёев Жаҳон банки президенти ўринбосарини қабул қилди
18 май куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Жаҳон банки президентининг ўринбосари Анна Бьерде бошчилигидаги делегацияни қабул қилди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар бермоқда.
Учрашувда Ўзбекистон ва Жаҳон банки гуруҳи ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини янада кенгайтириш, мамлакатимизда ва умуман минтақада барқарор тараққиётни таъминлаш мақсадида амалий ҳамкорлик даражасини оширишнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда давлатимз раҳбари Анна Бьердени Жаҳон банки президентининг Европа ва Марказий Осиё мамлакатлари бўйича ўринбосари лавозимига тайинлангани билан самимий табриклаб, унга катта муваффақиятлар тилади.
Кейинги йилларда биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилган икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги юксак даражаси катта мамнуният билан қайд этилди.
Банкнинг ҳар томонлама кўмаги билан мамлакатимизда бозор ислоҳотлари ва ижтимоий янгиланишлар дастурини амалга ошириш давом этаётгани таъкидланди.
Жаҳон банки гуруҳининг тузилмалари иштирокидаги лойиҳаларни илгари суриш бўйича аниқ чора-тадбирлар мажмуи белгиланган «йўл харитаси» амалга оширилмоқда. «Мамлакат платформаси» тизими жорий этилган.
Лойиҳаларнинг умумий портфели 7 миллиард долларга етмоқда. Ҳозирги дастур таълим, соғлиқни сақлаш, энергетика, сув таъминоти, қишлоқ хўжалиги, транспорт каби устувор соҳалар ва бошқа кўплаб йўналишларни қамраб олган умумий қиймати 4,1 миллиард долларлик 23 та лойиҳани ўз ичига олган.
Жаҳон банки пандемия оқибатларини енгиб ўтиш мақсадида биринчилардан бўлиб ёрдам кўрсатди. Биргина ўтган йилда 1,6 миллиард долларлик янги лойиҳалар маъқулланди.
Бундан ташқари, Банк экспертлари маслаҳат-техник кўмак кўрсатмоқда, давлат корхоналарини трансформация қилиш, транспорт ва қишлоқ хўжалиги соҳаларини модернизация қилиш, электр энергетикасининг барча бўғинларини ислоҳ қилишда иштирок этмоқда. Муқобил энергия манбаларини жорий қилиш борасида сезиларли муваффақиятларга эришилди.
Делегация ташрифи давомида сув таъминоти тизимини яхшилаш ва инновациялар соҳасидаги миллий сиёсатни қўллаб-қувватлаш бўйича қиймати қарийб 300 миллион долларлик лойиҳаларни амалга ошириш тўғрисида битимлар имзоланди.
Учрашувда Ўзбекистоннинг Жаҳон банки билан янги беш йиллик Шериклик дастурини пухта тайёрлаш ва қабул қилиш тўғрисида келишиб олинди.
Жаҳон банки президенти ўринбосари Анна Бьерде банк мамлакатимиздаги иқтисодий ва ижтимоий ислоҳотларни юксак баҳолаши ва уларни амалга оширишда зарур кўмак кўрсатишда давом этишини таъкидлади.
«Ўзбекистон тарихан қисқа даврда жуда катта ишларни амалга оширди. Ислоҳотлар мамлакатнинг ҳам ички, ҳам ташқи қиёфасини фундаментал равишда ўзгартириб юборди. Шу туфайли мамлакатингиз хорижий инвесторлар учун жозибадор», — деди етакчи халқаро молиявий институт раҳбари.
Ўзбекистон Президенти томонидан Жаҳон банки билан кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича таклиф этилган янги кун тартиби тўлиқ қўллаб-қувватланди.
Хусусан, кун тартибидан қуйидаги шериклик йўналишлари ўрин олган:
- мамлакатда камбағалликни, энг аввало, қишлоқ жойларда тадбиркорликни ривожлантириш, хотин-қизлар ва ёшларнинг ишбилармонлик ташаббусларини илгари суриш орқали қисқартиришга қаратилган ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш;
- сезиларли натижаларга эришиш ва кўрсатилаётган хизматлар сифатини тубдан ошириш мақсадида олий таълим ва соғлиқни сақлаш соҳасидаги янгиланишлар самарадорлигини ошириш;
- республика ҳудудларини жадал индустриаллаштириш дастурини амалга ошириш ва ўрта шаҳарларни ривожлантириш лойиҳасини давом эттириш;
- тараққиётнинг инновацион моделига ўтиш, «яшил иқтисодиёт»ни жорий қилиш;
- ер муносабатлари соҳасидаги ислоҳотларни давом эттириш;
- коррупцияга қарши курашиш ва давлатнинг ривожланиш институтлари салоҳиятини ошириш;
- йирик минтақавий инфратузилма лойиҳаларини биргаликда илгари суриш.
Учрашув якунида ҳамкорликнинг юксак суръатларини давом эттириш, Ўзбекистон ва Жаҳон банки ўртасидаги стратегик шерикликка доир устувор дастур ва лойиҳаларни тайёрлаш ва амалга оширишни жадаллаштириш мақсадида доимий мулоқотлар ва самарали алмашинувларни давом эттириш юзасидан келишувга эришилди.

Шавкат Мирзиёев принял вице-президента Всемирного банка Анной Бьерде (фото)
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 мая принял делегацию Всемирного банка во главе с вице-президентом Анной Бьерде, пребывающую в нашей стране с рабочим визитом.
Обсуждены актуальные вопросы дальнейшего расширения отношений стратегического партнерства между Узбекистаном и Группой Всемирного банка, повышения уровня практического взаимодействия в целях обеспечения устойчивого развития в нашей стране и в регионе в целом.
В начале встречи глава нашего государства искренне поздравил Анну Бьерде с назначением на пост вице-президента Всемирного банка по странам Европы и Центральной Азии и пожелал ей больших успехов.
С глубоким удовлетворением отмечен нынешний высочайший уровень двустороннего сотрудничества, который в последние годы выведен совместными усилиями на качественно новый этап.
Подчеркнуто, что при всемерной поддержке Банка в нашей стране продолжается реализация программы рыночных преобразований и социальных реформ.
Осуществляется «дорожная карта» с комплексом конкретных мероприятий по продвижению проектов с участием структур Группы Всемирного банка, внедрена система «Страновой платформы».
Общий портфель проектов достигает 7 миллиардов долларов. Текущая программа включает 23 реализуемых проекта на сумму 4,1 миллиард долларов с охватом таких приоритетных сфер, как образование, здравоохранение, энергетика, водоснабжение, сельское хозяйство, транспорт и многие другие направления.
Всемирный банк одним из первых оказал помощь в целях преодоления последствий пандемии. Только в прошлом году были одобрены новые проекты на 1,6 миллиарда долларов.
Кроме того, эксперты Банка оказывают консультативно-техническое содействие, участвуют в реализации трансформации государственных предприятий, модернизации транспортного сектора и сельского хозяйства, реформе всех звеньев электроэнергетики. Заметный прогресс достигнут в области внедрения возобновляемых источников энергии.
В ходе настоящего визита подписаны соглашения по реализации проектов улучшения системы водоснабжения и поддержке национальной инновационной политики на сумму порядка 300 миллионов долларов.
На встрече достигнута договоренность о тщательной подготовке и принятии новой пятилетней Программы партнерства Узбекистана со Всемирным банком.
Как было подчеркнуто вице-президентом Анной Бьерде, Банк высоко оценивает и намерен продолжать оказывать необходимую поддержку в проведении экономических и социальных реформ в стране.
«Узбекистан за короткий исторический период провел очень большую работу. Реформы изменили страну фундаментально как изнутри, так и внешне. Благодаря этому сегодня ваша страна привлекательна для иностранных инвесторов», отметила руководитель ведущего международного финансового института.
Была полностью поддержана предложенная Президентом Узбекистана новая повестка дня дальнейшего расширения многопланового сотрудничества со Всемирным банком.
В частности, в нее вошли следующие конкретные направления партнерства:
- поддержка реформ, направленных на сокращение бедности в стране, прежде всего за счет развития предпринимательства в сельской местности, продвижения деловых инициатив женщин и молодежи;
- повышение эффективности преобразований в области высшего образования и здравоохранения с целью достижения ощутимых результатов и кардинального улучшения качества оказываемых услуг;
- осуществление программы ускоренной индустриализации регионов республики и продолжение проекта по развитию средних городов;
- переход на инновационную модель развития, внедрение «зеленой экономики»;
- продолжение реформ в области земельных отношений;
- борьба с коррупцией и повышение потенциала государственных институтов развития;
- совместное продвижение крупных региональных инфраструктурных проектов.
По итогам встречи достигнута договоренность о продолжении постоянных контактов и плодотворных обменов для поддержания высокой динамики взаимодействия, ускорения подготовки и реализации приоритетных программ и проектов стратегического партнерства между Узбекистаном и Всемирным банком.