Тошкентда хорижда иш ваъда қилган фирибгарлар қўлга тушди
Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Юнусобод тумани бўлими томонидан ўтказилган терговга қадар текширувда «F.A.» МЧЖ раҳбари Ж.Б. ва менежери А.А. (муқаддам судланганлар) фуқароларни гўёки Германия давлатига ишга юбориши ҳақида интернет ижтимоий тармоқларига эълонлар жойлаштириб, ушбу эълон бўйича мурожаат қилган 9 нафар фуқаро билан сохта шартномалар тузиб, улардан жами 12 500 АҚШ доллари ва 73,2 млн сўм пулларни фирибгарлик йўли билан қўлга киритганликлари аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) ва 228-моддаси (ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкалар тайёрлаш, уларни қалбакилаштириш, сотиш ёки улардан фойдаланиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

Возбуждено уголовное дело в отношении мошенников, присвоивших деньги девяти граждан под предлогом трудоустройства в Германии.
В ходе доследственной проверки, проведённой отделом Департамента при Генеральной прокуратуре в Юнусабадском районе, установлено, что директор ООО «F.A.» Дж.Б. и менеджер А.А. (ранее судимые), размещали в социальных сетях объявления о якобы трудоустройстве граждан в Германии. В результате они заключили фиктивные договоры с девятью гражданами, обратившимися по этим объявлениям, и мошенническим путём завладели в общей сложности 12 500 долларов США и 73,2 миллиона сумов.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям 168 (мошенничество) и 228 (изготовление, подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков) Уголовного кодекса, проводятся следственные действия.