Иссиқ об-ҳаво давом этади(ми)? Ҳафталик маълумот эълон қилинди
Одатда, об-ҳаво шароитига кўра август ойи Ўзбекистонда йилнинг энг барқарор вақти ҳисобланади. Ушбу даврда ёғингарчилик жуда кам ёғади ва у жуда кучсиз бўлади. Кўп йиллик кузатув маълумотларига кўра, республика ҳудудининг катта қисмида ойлик ёғингарчилик меъёри ва август ойида ёғингарчилик бўлган кунлар сони июл ойига нисбатан камроқдир.
Шундай қилиб, ушбу ҳафтада Ўзбекистон ҳудудида август ойининг охирги ўн кунлигига хос бўлган асосан кам булутли иссиқ об-ҳаво, кучсиз, баъзи жойларда эсадиган шамоллар устунлик қилади.
Бу ҳафта давомида тоғли ҳудудларда асосан тинч об-ҳаво бўлиши кутилмоқда. Фақат Тошкент вилояти ва Фарғона водийси вилоятларида 23-24 август кунлари тоғ ва тоғ олди ҳудудларда момақалдироқли ёмғирлар ёғиши мумкин.
Ҳафтанинг биринчи ярмида республика ҳудудида меъёрдан 2-3° га юқори бўлган иссиқ об-ҳаво сақланиб туради ва фақат ҳафтанинг иккинчи ярмида ҳарорат фони аста-секин пасайишни бошлайди. Ҳафта давомида ҳарорат кечалари 17-22°, кундуз кунлари 23-26 августда 33-38°, 27-28 августда 31-36° атрофида бўлади.

На этой неделе по территории Узбекистана будет преобладать характерная для последней декады августа малооблачная жаркая погода со слабыми, местами умеренными ветрами, сообщает Узгидромет.
Преимущественно спокойная погода на этой неделе ожидается и в горных районах. Лишь по Ташкентской области и областям Ферганской долины 23-24 августа в горах и предгорьях возможно выпадение локальных грозовых дождей.
В первой половине недели по территории республики еще сохранится жаркая погода с температурой на 2-3° выше нормы и лишь во второй половине недели температурный фон начнет постепенно снижаться. Ночная температура в течение всей недели будет в пределах 17-22°, днем 23-26 августа 33-38°, 27-28 августа 31-36°.