«Бунёдкор» футбол клуби президенти бошчилигида клуб фаолияти муҳокама қилинди (фото)
2021 йилнинг март ойидан бошлаб «Бунёдкор» футбол клуби Кузатув кенгаши қарори билан Клуб президенти сифатида иш бошлаган «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаев ўтган йилда клуб нималарга эришдию, нималарни йўқотгани, 2022 йилда қилиниши керак бўлган ишлар режалари юзасидан Бош директор Улуғбек Мирзаев, Бош мураббий Шуҳрат Мақсудов, «Фан-клуб» аъзолари етакчиси Шавкат Имомов билан учрашди.
Клуб президенти аввало, асосий мақсад ва вазифа Ўзбекистон Республикасида футболни ривожлантиришга, жумладан болалар-ўсмирлар, профессионал ҳамда оммавий футболни кенг тарғиб қилишга қаратилганини таъкидлаб ўтди.
Бундан ташқари, Клубнинг бош вазифаси асосий жамоанинг миллий чемпионат, Ўзбекистон кубоги ва халқаро мусобақаларда муваффақиятли иштирок этиши, қолаверса, ёшлар, аёллар мини-футбол, шунингдек I ва II лига жамоаларимизнинг Ўзбекистон чемпионатларидаги муваффақиятли эштирок этишига қаратилган бўлса-да, афсуски ўтган йилда кутилган натижаларга эришилмагани танқид қилинди.
Учрашув давомида, Клуб Бош директори Улуғбек Мирзаев ва Бош мураббийнинг 2021 йил сарҳисоби ҳамда 2022 йил режалар бўйича ҳисоботи тингланди. Улуғбек Мирзаев Ўзбекистон ёшлар терма жамоаси ўқув-йиғин машғулотларига «Бунёдкор»дан беш нафар футболчи жалб этилганини билдириб, ёшлар эришаётган ютуқлар бўйича маълумотларни келтириб ўтди.
Бош мураббий Шуҳрат Мақсудов жамоани қабул қилиб олганига кўп вақт бўлмаганига қарамай, ҳар бир футболчи билан алоҳида мулоқот йўлга қўйилиб, уларнинг жисмоний ва руҳий ҳолати ўрганилгани, 2021 йилги натижалардан ўзи ҳам қониқмагани ва 2022 йилда жамоа фақат совринли ўринлар учун курашишини билдирди.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси, «Бунёдкор» футбол клуби президенти Бош мураббийга имкон беришини ва 2022 йилги натижаларга қараб унинг фаолияти бўйича хулоса қилишини айтиб, фақат ғалаба учун майдонга тушиш кераклигини, нафақат миллий чемпионат, кубок баҳслари балки халқаро майдонда ҳам жамоа ўз ўрнига эга бўлиши кераклиги борасида топшириқлар берди.
Жамоани шакллантиришда селекция ишларини олиб бориш, ёш футболчиларга имкон бериш, коррупция ва таниш-билишчиликка мутлоқо ўрин бермаслик бўйича вазифалар белгилаб берилди. Шунингдек, «Бунёдкор» ФКнинг болалар-ўсмирлар футбол мактаби тарбияланувчиларига алоҳида эътибор бериш ҳамда улар учун зарур шароитларни яратиш кераклиги таъкидланди.
Ўз навбатида 2022 йилда клуб ва унинг ходимларини, жамоа ва барча футболчиларни молиявий қўллаб-қувватлаш масаласига ҳам алоҳида эътибор берилиб, рағбатлантириш масалалари қайта кўриб чиқилиши, ўзининг фидоийлигини намойиш қилган ҳар бир ишчи-ходим ва футболчи, мураббий, жамоа аъзоси рағбатланириши айтилди. Шунингдек, Меҳриддин Абдуллаев 2022 йилда жамоага омад тилади.

Деятельность футбольного клуба «Бунёдкор» обсуждалась под руководством Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз», президента футбольного клуба «Бунёдкор»
Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев, начиная с марта 2021 года в качестве президента клуба по решению Наблюдательного совета Футбольного клуба "Бунедкор" Мехриддин Абдуллаев встретился с генеральным директором Улугбеком Мирзаевым, главным тренером Шухратом Максудовым, лидером членов "фан-клуба" Шавкатом Имомовым в ходе встречи они обсуждали о том, чего он достиг, что потерял, о планах работы, которые предстоит выполнить в 2022 году.
Президент клуба сначала отметил, что главная цель и задача направлены на развитие футбола в Республике Узбекистан, в том числе популяризацию детско-подросткового, профессионального и массового футбола.
Кроме того, хотя основная задача клуба направлена на успешное участие основной команды в чемпионате страны, кубке Узбекистана и международных соревнованиях, а также успешное выступление наших команд I и II лиги в чемпионатах Узбекистана, к сожалению, ожидаемые в прошлом году результаты не были достигнуты, это подверглось критике.
В ходе встречи был заслушан отчет генерального директора клуба Улугбека Мирзаева и главного тренера за 2021 год и планы на 2022 год.
Улугбек Мирзаев сообщил, что пять игроков из "Бунедкора" были задействованы в тренировочном лагере молодежной сборной Узбекистана и предоставил информацию о достижениях молодежи.
Несмотря на то, что у главного тренера Шухрата Максудова было не так много времени для приема команды, с каждым игроком был налажен особый диалог, изучено их физическое и психическое состояние, он не был удовлетворен результатами 2021 года, и отметил что в 2022 году команда будет бороться только за призовые места.
Председатель Правления АО "Узбекнефтегаз", президент Футбольного клуба "Бунедкор" заявил, что позволит главному тренеру и сделает выводы о его деятельности в зависимости от результатов 2022 года, дал указания не только о необходимости выходить на поле для победы, но и о том, что у команды должно быть свое место.
При формировании команды были определены задачи провести селекционную работу, допустить молодых игроков, не давать абсолютного места коррупции и фамильярности. Также было отмечено, что ФК "Бунедкор" должен уделить особое внимание воспитателям детско-юношеской футбольной школы и создать для них необходимые условия.
В свою очередь, в 2022 году особое внимание было уделено вопросу финансовой поддержки клуба и его сотрудников, команды и всех игроков, и было сказано, что вопросы поощрения будут пересмотрены, каждый работник-сотрудник и игрок, тренер, член команды, продемонстрировавший свою преданность делу, будут поощрены. Также Мехриддин Абдуллаев пожелал команде удачи в 2022 году.