Toshkentda svetoforlar taymerlar bilan ta’minlanadi
Toshkentda hokim vazifasini bajaruvchi Jahongir Ortiqxo‘jayev tomonidan piyodalar svetoforlarini teskari sanoq taymeriga ega svetoforlarga almashtirish loyihasi boshlandi. Dastlabki oltita svetofor 24-may kuni poytaxt markazidagi Zarafshon va Matbuotchilar ko‘chalari kesishmasiga o‘rnatildi, deb xabar bermoqda «Gazeta.uz».
Yangilikni joriy etishdan ko‘zlangan maqsad — yo‘llarni birinchi navbatda piyodalar uchun qulay va xavfsiz qilishdan iborat. Yangi svetoforlar birinchi navbatda piyodalar oqimi katta bo‘lgan joylar hamda ko‘chalarning tirband va xavfli qismlariga o‘rnatiladi.
Foto:«Gazeta.uz»
«Svetoforlar birinchi navbatda almashtiriladigan joylar ro‘yxati tuzildi va u to‘ldiriladi. Birinchi bosqichda mahalliy ishlab chiqaruvchilardan 400 ta yorug‘lik diodli svetofor sotib olish rejalashtirilgan. Avtomobillar uchun vaqt ko‘rsatkichli svetoforlarni o‘rnatish rejalashtirilayotgani yo‘q», — degan poytaxt ma’muriyati vakili.
Yaqin kunlarda quyidagi ko‘chalarda svetoforlar almashtiriladi:
• Mustaqillik (Darxondagi piyodalar o‘tish joyi);
• Mirzo Ulug‘bek — Musavvirlar;
• Parkent (Parkent bozori qarshisidagi ikkita piyodalar o‘tish joyi);
• Afrosiyob ko‘chasi («Moviy gumbazlar» xiyoboni yonidagi piyodalar o‘tish joyi);
• Shota Rustaveli — Minglar;
• Shota Rustaveli (Askiya bozori va Muqimiy oralig‘iga);
• Muqimiy ko‘chasi (173-maktab);
• Muqimiy ko‘chasi («Sport tovarlari» chorrahasi);
• Moyqo‘rg‘on — Binkat (AQSh elchixonasi yaqinida).
Toshkent hokimiyati va IIBB YHXB shahar aholisining piyodalar svetoforlarini almashtirish haqidagi takliflarini qarshi oladi. Siz aynan qayerga taymerli svetofor o‘rnatish kerak, deb hisoblasangiz, nima uchun aynan o‘sha yerga zarurligi sababini (masalan: maktab, bog‘cha, bozor, odamlarning katta oqimi vahokazo) ko‘rsatgan holda izoh qoldirishingiz mumkin.

Светофоры Ташкента оснастят таймерами
В Ташкенте по инициативе и. о. хокима Джахонгира Артыкходжаева начат проект по замене пешеходных светофоров на светофоры с таймером обратного отсчета. Первые шесть светофоров установлены 24 мая на пересечении улиц Зарафшан и Матбуотчилар в центре столицы (шесть, потому что часть улицы Зарафшан является пешеходной). Об этом сообщила «Газета.uz» ссылаясь на заявление хокимията города.
Цель нововведения — сделать дороги более удобными и безопасными в первую очередь для пешеходов. Новые светофоры будут в первую очередь устанавливаться в местах с большим потоком пешеходов, а также на загруженных и опасных участках улиц.
Фото:«Газета.uz»
«Составлен список мест, где светофоры будут заменены в первую очередь, он будет пополняться. На первом этапе планируется закупить 400 светодиодных светофоров местного производства. Установка светофоров с таймером для автомобилей не планируется», — отметили в столичной администрации.
«Просим пешеходов обращать внимание на оставшееся для перехода время и останавливаться, если время подходит к концу», — обратились в хокимияте к жителям.
В ближайшие дни светофоры заменят на следующих улицах:
1. Мустакиллик (пешеходный переход на Дархане);
2. Мирзо Улугбека — Мусаввирлар (Художников);
3. Паркентская (2 пешеходных перехода напротив Паркентского рынка);
4. Ул. Афросиаб (пешеходный переход возле сквера «Голубые купола»);
5. Шота Руставели — Минглар (Ивлева);
6. Шота Руставели (между рынком Аския и Мукими);
7. Ул. Мукими (173-я школа);
8. Ул. Мукими (перекресток «Спорттовары»);
9. Мойкурган — Бинкат (возле посольства США).
Хокимият и УБДД ГУВД Ташкента приветствуют предложения жителей города по замене пешеходных светофоров. Вы можете написать в комментариях места, где, по вашему мнению, следует установить светофоры с таймером, желательно с указанием причин, почему они нужны именно там в первую очередь (например, наличие школы, детсада, рынка, большого потока людей и т. д.).