Prezident aholini ish bilan ta’minlash bo‘yicha qarorni imzoladi
2019 yilda aholi bandligini ta’minlash va yangi ish o‘rinlarini tashkil etish bo‘yicha davlat buyurtmasi to‘g‘risidagi Prezident qarori qabul qilindi. Bu haqda Adliya vazirligining «Huquqiy axborot» kanali xabar bermoqda.
Qarorga muvofiq, 2019 yilda 370 mingdan ortiq yangi ish o‘rinlari tashkil etiladi.
Bundan tashqari mavsumiy va vaqtinchalik ishlarda 182 mingdan ortiq aholining bandligi ta’minlanadi.
Davlat buyurtmasi doirasida ijtimoiy muhofazaga muhtoj va ish topishda qiynalayotgan shaxslar uchun esa 46 mingdan ortiq ish o‘rinlari band qilib qo‘yiladi.
Amalga oshiriladigan tadbirlar natijasida 2019 yil yakuniga qadar respublika hududidagi mavjud ishsizlik darajasi o‘sishining oldini olish, ayrim hududlarda xususan, Andijon, Jizzax, Samarqand, Sirdaryo, Buxoro, Navoiy, Xorazm, Farg‘ona viloyatlarida ishsizlik darajasini kamaytirishga erishish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, qarorga muvofiq quyidagi maqsadlar uchun subsidiyalar ajratilishi belgilandi:
• ish beruvchilarga – aholi bandligiga ko‘maklashish markazlari yo‘llanmasi bo‘yicha ishga qabul qilingan xodimlarni qayta tayyorlashga qilingan xarajatlarni qoplash uchun 6 oy davomida har oyda 810 ming so‘m miqdorida;
• aholi bandligiga ko‘maklashish markazida ro‘yxatdan o‘tgan, tadbirkorlik qilishni xohlovchi ishsiz shaxslarga – biznesni yo‘lga qo‘yish bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash uchun 2 mln 27 ming so‘m miqdorida;
• ijtimoiy ehtiyojmand aholi qatlamlariga mansub shaxslarni kvotalangan eng kam sondan ortiq miqdorda ishga qabul qilgan tashkilotlarga – har bir xodim uchun 12 oy davomida har oyda 405 ming so‘m miqdorida;
• yengil konstruksiyali issiqxonalar o‘rnatish, urug‘liklar, ko‘chatlar va sug‘orish vositalari xarid qilish uchun – 608 ming so‘mdan 2 mln so‘mgacha bo‘lgan miqdorda.

Постановлением президента в Узбекистане появится более 370 тысяч новых рабочих мест
Принято постановление  Президента «О государственном заказе по обеспечению занятости населения и созданию новых рабочих мест на 2019 год». Об этом сообщается в Телеграм-канале Минюста «Правовая информация».
В соответствии с постановлением в 2019 году будет создано более 370 тысяч новых рабочих мест.
Кроме того, более 182 тысяч людей будет занято на сезонных и временных работах.
В рамках государственного заказа будет создано более 64 тысяч свободных (вакантных) рабочих мест, а для лиц, нуждающихся в социальной защите и затрудняющихся в поиске работы – более 46 тысяч.
В результате реализуемых мер запланировано до конца 2019 года предотвратить рост уровня имеющейся безработицы в регионах республики, снизить уровень безработицы  в частности, в Андижанской, Джизакской, Самаркандской, Сырдарьинской, Бухарской, Навоийской, Хорезмской и Ферганской областях.
Кроме того, согласно постановлению определено выделение субсидий на следующие цели:
• работодателям – для погашения расходов, связанных с переподготовкой работника, принятого на работу по направлению центров содействия занятости населения в течение 6 месяцев ежемесячно в размере 810 тысяч сумов; безработным лицам, изъявившим желание заниматься предпринимательством и прошедшим регистрацию в центре содействия занятости населения – для погашения расходов, связанных с налаживанием бизнеса, в размере 2 млн 27 тысячи сумов;
• организации, принявшей на работу лиц из социально нуждающихся слоев населения, при этом, превышаюшая минимальное число квотированных мест, - в течение 12месяцев ежемесячно в размере 405 тысяч сумов;
• на приобретение теплиц легкой конструкции, зерен, саженцев и средств орошения – в размере от 608 тысяч до 2 млн сумов.