Ta’lim muassasalarida ekologiyani asrash targ‘ib qilinadi
Hukumat qarori bilan (434-son, 27.05.2019 y.) Ekologik ta’limni rivojlantirish konsepsiyasi tasdiqlandi.
Konsepsiyaning maqsadi yosh avlodda ekologik bilim, ong va madaniyatni shakllantirish, ekologiya sohasidagi ilm-fanni innovatsion texnologiyalarni jalb qilgan holda takomillashtirishdan iborat.
Maktabgacha ta’lim muassasalarida «Ekolog bolajon» dasturi joriy etiladi va «Ekologik yo‘lakchalar» tashkil etiladi. Shuningdek, «Ona tabiat» mavzusida ochiq havoda tanishtiruv soatlari o‘tkaziladi.
Maktablarda «Eng yaxshi ekologik toza maktab», «Eng yaxshi ekolog o‘quvchi» ko‘rik tanlovlari o‘tkaziladi. Litseylar va kollejlar o‘quvchilari o‘rtasida «Ekologiya bilimdoni» musobaqasi tashkil etiladi.
Oliy ta’lim muassasalari, talabalar turar joylarida «Eko-klublar» faoliyati yo‘lga qo‘yiladi. 2019 yil dekabrgacha ekologiya va atrof-muhit muhofazasiga oid zarur materiallar va boshqa ma’lumotlar berishga mo‘ljallangan «ekologiya.uz» sayti ishga tushiriladi.

В дошкольных образовательных учреждениях будет внедрена программа «Ребенок эколог»
Постановлением Правительства утверждена Концепция развития экологического образования, сообщает Министерство юстиции.
Целью концепции является формирование у молодого поколения экологических знаний, сознания и культуры, совершенствование науки в области экологии с привлечением инновационных технологий.
В дошкольных образовательных учреждениях будет внедрена программа «Ребенок эколог» и организованы «Экологические коридоры».
Также будут проведены часы ознакомления на открытом воздухе на тему «Мать природа».
В школах будут проводится конкурсы «Лучшая экологически чистая школа», «Лучший эколог-ученик».
Будет организован конкурс «Знаток экологии» среди учащихся лицеев и колледжей.
В высших учебных заведениях, студенческих общежитиях будет налажена деятельность «Эко-клубов».
До декабря 2019 года планируется запустить сайт «ekologiya.uz», который будет предоставлять все необходимые материалы и другую информацию об экологии и охране окружающей среды.